Moda na kreatywny recykling szturmem podbija nasze balkony i ogrody – a pomysłowe dekoracje „zrób to sam” ze szklanych butelek i słoików już stały się hitem tego lata. Nic dziwnego – w końcu nie trzeba wiele, by wyczarować z nich ozdobne wazony, kwiatowe kompozycje albo klimatyczne lampiony. Nie wymagają wielkich zdolności manualnych – ani dużych wydatków, a do tego sprawią mnóstwo frajdy dzieciom. Jak wyczarować stylowe dekoracje z butelek?

Najprostszy pomysł: ozdobne wazony

Owinięte grubym sznurkiem albo kolorową włóczką, przewiązane wstążkami albo „ubrane” w kawałek wzorzystego materiału – jeden prosty pomysł wystarczy, by wyczarować efektowną dekorację. Nie przekonują Cię pomysły na coś z niczego? Zamiast twórczego recyklingu, postaw na bardziej nowoczesne kompozycje, na przykład wstawiając wazony w pojemnik na butelki. Najlepiej sprawdzą się te z modnym kapslem.

Złam konwencję

Kwiaty w butelkach możesz też powiesić nad balkonową balustradą, albo nad stołem w ogrodzie. Nieduże, lekkie butelki z jednym kwiatem zamiast bukietu bez trudu przymocujesz na gałęziach drzewa, ogrodowej pergoli albo bezpośrednio pod zadaszeniem. Pozwól sobie na małe wariacje wokół klasycznych dekoracji. Zamień kwiaty na polne zioła i ustaw je w butelkach z etykietami, pomaluj butelki farbą do szkła – albo owiń kompozycją z miękkiej gąbki i wstążek. Tu wszystkie chwyty są dozwolone, a z butelkowych wazonów bez trudu wyczarujesz także większe dekoracje.

Na przykład kwiatowy abażur.

Do tej dekoracji potrzebny będzie metalowa lub wiklinowa obręcz o średnicy ok. 40-50 cm (lub większe), nieduże szklane butelki i kwiaty. Butelki przewiąż sznurkiem i zawieś na obręczy w równomiernych odstępach. Do każdej wlej odrobinę wody, a następnie włóż kwiaty. Gotowy abażur możesz zawiesić na kolorowych wstążkach – idealnie odnajdzie się na tarasie i balkonie albo nad stołem podczas letniego przyjęcia.