Pytania można podzielić na kilka zestawów i wybierać na wieczór po trzy, cztery z nich. Te z pozoru proste, czasem zabawne zagadnienia, które wymyślił psycholog Arthur Aron ze współpracownikami ze Stony Brook University, otworzą między wami nowe obszary do poznania siebie nawzajem. 

Zdjęcie: RF

1. Z kim z żyjących teraz i kiedyś najbardziej chciałbyś zjeść kolację?

Odpowiedź uświadomi wam, jacy ludzie i jakie dokonania robią na was wrażenie. Jakie czyny najbardziej wam imponują lub jakie tajemnice ludzkości chcielibyście odkryć. Bo przecież coś innego mówi o partnerze informacja, że najbardziej na świecie chciałby porozmawiać z Albertem Einsteinem, a coś innego, że z Jennifer Lopez.

2. Jak wyglądałby Twój idealny dzień?

Może przez całe lata myślałaś, że twój zapracowany mąż najbardziej chciałby przeleżeć cały dzień na kanapie i mieć święty
spokój. A może się okaże, że w głębi duszy ma inne potrzeby. Może są bliskie twoim i chętnie pomożesz mu je zrealizować?

3. Czy ostatnio śpiewałeś coś dla siebie albo dla kogoś? Kiedy to było?

Może kilka lat temu byliście bardziej szaleni niż teraz? Może on to w tobie uwielbiał, a teraz w nawale codziennych obowiązków twoja naturalna radość dokądś umknęła i warto ją odnaleźć?

4. W czym jesteśmy podobni? Wymień 3 ważne dla ciebie rzeczy.

To sposób na szybkie przypomnienie i powiedzenie do siebie: „Jesteśmy zgranym duetem, cieszę się, że tyle nas łączy i że spędzam życie właśnie z tobą”.

5. Za co jesteś najbardziej wdzięczny w życiu?

Przed wami okazja do uświadomienia sobie, jak wiele dostaliśmy dostaliśmy od losu i ile dobrego zrobił dla nas partner. On może już o tym nie pamiętać albo nie wiedzieć, że to dla ciebie było takie ważne. Fajnie jest sobie to czasem powiedzieć.

6. Które ze swoich życiowych wyborów najchętniej byś zmienił?

Zobaczycie zmiany, jakie w was zaszły. Często pielęgnujemy obraz drugiej osoby na podstawie jej dawnych zachowań i decyzji. Być może teraz twój mąż jest już innym człowiekiem i ma zaskakujące przemyślenia dotyczące swojej przeszłości.

7.Z jaką nową cechą albo zdolnością chciałbyś się jutro obudzić?

Być może pierwszy raz w życiu powiecie głośno, czego brakuje wam w sobie, co byście chcieli robić lepiej, czym pragniecie imponować. Z badań wynika, że małżonkowie rzadko wiedzą o sobie takie rzeczy.

8. O czym od dawna marzysz? Dlaczego jeszcze nie zacząłeś spełniać tego pragnienia?

Przypomnicie sobie marzenia, które często wypiera nam proza życia. Może powiecie: „W zasadzie na co ja czekam? Powinienem już dawno to zrobić”. To też szansa na dowiedzenie się, o czym marzy partner.

9. Z jakiego swojego osiągnięcia jesteś najbardziej dumny?

Poczujecie się lepiej i pewniej, gdy przypomnicie sobie o swoich sukcesach. Osoby, które testowały pytania, przyznawały, że szczególnie przy tym czuły, jak bardzo imponuje im ich ukochany.

10. Co najbardziej cenisz w przyjaźni?

To zawoalowany sposób na dowiedzenie się, co partner najbardziej ceni w tobie. Dowiesz się też, w czym upatruje swoich
mocnych stron w relacjach z ludźmi i jakie zachowania bliskich budują jego poczucie bezpieczeństwa i szczęścia.

11. Jakie jest twoje najcenniejsze wspomnienie?

Odszukacie w pamięci miłe obrazy, wydarzenia i osoby. Bardzo często pary nawiązują przy tym pytaniu do pięknych momentów z ich związku, o których na co dzień nie pamiętają.

12. O czym nie chciałbyś pamiętać?

To okazja do wyrzucenia z siebie ciężaru, smutku, o którym niełatwo jest mówić w okolicznościach poważnej rozmowy.
Tutaj, gdy mamy pewną umowność i grę, łatwiej jest podzielić się z bliską osobą trudnym doświadczeniem i… dostać wsparcie.

13. Za jakie 5 cech charakteru najbardziej mnie lubisz?

Powiecie sobie komplementy, których bardzo dawno, a może nawet nigdy wcześniej nie słyszeliście od siebie.

14. Dokończ zdanie: „Chciałbym mieć kogoś, z kim mógłbym dzielić...”

Innymi słowy, powiesz mężowi: są tematy, w których czuję się samotna. Bardzo bym chciała znaleźć w tym wsparcie u ciebie. Podobną wiadomość możesz usłyszeć od niego.

15. Czy lubisz we mnie coś tak intymnego, że nie powiedziałbyś o tym nowo poznanej osobie?

Dokopywanie się do pozytywnych cech partnera – ale takich, o których być może nikt inny nie wie, bo dały o sobie znać
tylko w waszych intymnych sytuacjach – buduje bliskość.