1. Przyspieszenie prasowania

Folia podłożona pod podkład na desce do prasowania będzie odbijała ciepło i parę, co ułatwi usunięcie zagnieceń na prasowanych rzeczach. Trik z wykorzystaniem odbitego ciepła można także zastosować, aby zwiększyć moc kaloryfera – wystarczy za nim umieścić ekran z kartonu oklejonego folią.

2. Ostrzenie nożyczek

Tu zadanie jest proste. Folię należy złożyć, a następnie ponacinać w kilku miejscach - i... gotowe! Po kilkukrotnym nacięciu folii nożyczki powinny być już ostre. Do takiego zabiegu świetnie nadaje się też folia zużyta, np. ta, którą przykrywamy ciasto podczas pieczenia. Można też wykorzystać opakowania z aluminiowym wkładem, np. po kawie.

3. Usuwanie przypalenizny

Jak to działa? Folię aluminiową zwijamy w kulkę, skrapiamy płynem do naczyń i kolistymi ruchami pocieramy brudną powierzchnię. To dobry sposób na usuwanie zabrudzeń z garnków i patelni ze stali nierdzewnej, rusztów, szklanych żaroodpornych naczyń, blach do ciasta. Ale też tak samo można usunąć ślady rdzy np. na rowerze.

folia-aluminiowa-zastosowania
Shutterstock

4. Czyszczenie sreber

Przy tym sposobie wykorzystano proces utleniania, dzięki któremu ciemny osad „rozpuszcza się” pod wpływem słonej wody. Plastikową miskę należy wyłożyć folią aluminiową i zalać roztworem soli, do którego wkładamy srebrne przedmioty (biżuterię, sztućce). Po ok. 20 minutach wyjmujemy, myjemy wodą z mydłem, spłukujemy i wycieramy.

--

Zobacz też: 7 trików, które ułatwią sprzątanie mieszkania >>>