Czyste powietrze jest kluczowe dla dobrego samopoczucia. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, funkcjonujemy w otoczeniu pełnym niekorzystnych dla zdrowia związków i zanieczyszczeń. W powietrzu, które otacza nas w biurze i mieszkaniu można znaleźć między innymi:

- trójchloroetylen - obecny między innymi w farbach, lakierach i tuszach drukarskich. Wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie, powodując m.in. bóle i zawroty głowy, rozdrażnienie, czy nudności.

- formaldehyd - używany do produkcji papierowych toreb, serwetek, papierowych ręczników i tkanin syntentycznych. Może podrażniać błony śluzowe nosa, oczu i gardła.

- benzen - możemy go znaleźć m.in. w plastikowych opakowaniach, detergentach, pestycydach, sztucznych włóknach, a także w dymie papierosowym, klejach, farbach czy wosku do drewna. Powoduje podrażnienia oczu, senność, bóle głowy czy przyspieszone tętno.

- ksylen - wykorzystywany w produkcji farb, ale obecny także w dymie tytoniowym czy spalinach. Powoduje podrażnienie błon śluzowych, bóle i zawroty głowy, może też negatywnie wpływać na pracę serca, wątroby i nerek.

- amoniak - można go znaleźć w nawozach, detergentach, solach zapachowych i woskach do podłóg. Obecny w powietrzu powoduje ból gardła, kaszel i podrażnienia błony śluzowej oka.

Na szczęście istnieją rośliny, które mają właściwości filtrujące i mogą być nieocenione w skutecznym oczyszczaniu wdychanego przez nas powietrza. Warto zadbać także o ich odpowiednią ilość - w naszym domu na każde 10 metrów kwadratowych powinna przypadać co najmniej jedna zielona roślina. 

Zobacz również:

Zobacz, jakie rośliny oczyszczają powietrze najskuteczniej >>>