Odkurzanie podłogi, zwłaszcza w domach z małymi dziećmi lub zwierzętami, to często codzienność, dlatego warto wiedzieć, które często pomijane miejsca mogą zbierać kurz. Poznajcie 10 miejsc, w których najczęściej zapominamy odkurzyć!

O tych miejscach warto pamiętać przy odkurzaniu:

  1. Żaluzje – zapomniany kurz na żaluzjach pod wpływem powietrza roznosi się po pomieszczeniach. Jest to szczególnie uciążliwe dla alergików. Warto pamiętać o dokładnym odkurzeniu żaluzji przy następnym sprzątaniu.

 

  1. Parapety – podobnie jak w przypadku żaluzji, na parapetach łatwo gromadzi się kurz, pyłek i inne zanieczyszczenia z zewnątrz. Pod wpływem wpadającego przez okno powietrza wszystko roznosi się po pomieszczeniach, powodując dyskomfort zwłaszcza dla alergików. Jeżeli boisz się porysowania parapetów odkurzaczem, możesz użyć szczotki lub ścierki.

 

  1. Szuflady i szafki – łatwo zapomnieć o tym, że szuflady i szafki również się kurzą, a razem z nimi ich zawartość. Nikt nie chce wyjmować zakurzonych ubrań lub talerzy, dlatego warto pamiętać o tym, aby przynajmniej raz w miesiącu odkurzyć nasze szuflady i szafki.

 

  1. Szczotki i zmiotki – to może brzmieć śmiesznie, ale należy pamiętać o regularnym odkurzaniu naszego sprzątającego ekwipunku. W innym wypadku, będziemy ciągle roznosić brud i kurz po naszym domu, a tego wszyscy chcemy uniknąć.

 

  1. Okna – w celu zapewnienia oknom dłuższej czystości i świeżości powinniśmy po umyciu jeszcze je dokładnie odkurzyć. Nie zapominajmy o framugach, dzięki temu powietrze wpadające do naszego domu nie będzie roznosiło kurzu.

 

  1. Materac – regularne odkurzanie materaca zapobiega odkładaniu się kurzu i zalęganiu się roztoczy i pluskiew. Do tego powinno się również przewracać materac na drugą stronę co 6 miesięcy. Przed okurzeniem materaca należy sprawdzić, czy nasz materac nadaje się do okurzania.

 

  1. Klawiatura od komputera – przy komputerze spędzamy coraz więcej czasu. Zwłaszcza jeżeli pracujemy zdalnie. Jak często odkurzasz swoją klawiaturę? Klawiatura komputera jest jednym z największych siedlisk brudu, kurzu i bakterii w naszym domu. Samo przetarcie ścierką nie wystarczy. Warto zacząć ją odkurzać, żeby wyczyścić kurz gromadzący się głęboko pomiędzy klawiszami.

 

  1. Cewki lodówki – za naszą lodówką zbiera się więcej kurzu niż jesteśmy w stanie sobie to wyobrazić. Odkurzaj tył lodówki przynajmniej raz w roku i zobaczysz, że będzie ona bardziej wydajna.

 

  1. Głośniki – myślisz, że muzyka lecąca z głośników w twoim domu zapobiega osiadaniu się kurzu? Nic bardziej mylnego. Pamiętaj o regularnym odkurzaniu głośników, żeby zapobiec roznoszeniu się pyłu. Pamiętaj również o odkurzaniu kabli i wtyczek, zapewni im to dłuższe działanie.

 

  1. Miękkie meble – łatwiej zbiera się w nich kurz i brud, dlatego warto o pamiętać o regularnym odkurzaniu kanapy, foteli i innych miękkich mebli. Dzięki regularnemu odkurzaniu dłużej zachowają one świeży wygląd.