Gdy w powietrzu czuć już zbliżającą się jesień, to czas aby jeszcze przez chwilę nacieszyć się promieniami słońca i odwiedzić jeden z polskich parków narodowych. Wrzesień to koniec wakacji, ale nie koniec przygód. Które piękne, zielone miejsce na mapie Polski wybrać?

Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych, postanowiła sprawdzić, które parki narodowe są najbardziej lubiane i najwyżej oceniane.

1. Karkonoski Park Narodowy

Zwycięzcą tego rankingu został jeden z najstarszych polskich parków narodowych. Karkonoski Park Narodowy rozciąga się na 5580 hektarach, obejmuje tereny zielone oraz piętra subalpejskie i alpejskie, a najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżka, to gratka dla miłośników chodzenia po górach. Warto zobaczyć piękny 13 metrowy wodospad Szklarki, usytuowany pośrodku malowniczego bukowego lasu. Tu po prostu trzeba przyjechać.

iStock

2. Ojcowski Park Narodowy

To miejsce zna chyba każdy! Drugim z kolei najlepiej ocenianym parkiem narodowym jest Ojcowski Park Narodowy, gdzie znajduje się wszystkim znana, niepowtarzalna formacja skalna - Maczuga Herkulesa. Ten najmniejszy w Polsce park narodowy znajduje się w Małopolsce i charakteryzuje się wyglądającymi jak wyrastające z ziemi, skałami wapiennymi. To idealne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny, znajdziemy tu mnóstwo atrakcji dla dzieci jak i asfaltowych ścieżek, dzięki czemu spacer z wózkiem nie jest tu żadną przeszkodą.

Zobacz również:

iStock

3. Pieniński Park Narodowy

Podium zamyka Pieniński Park Narodowy, pierwszy park narodowy w Polsce. Obejmuje niepowtarzalny teren Pienin wraz z masywem Trzy Korony. To stąd można podziwiać piękny widok z Dunajcem i Tatrami w tle.  W tym chronionym parku można znaleźć liczne urwiska, wiele wyjątkowych gatunków roślin i grzybów, piękne łąki, dzikie rzeki i wiele tras na piesze wędrówki.

iStock

4. Słowiński Park Narodowy

Ten nadmorski park narodowy to jedna z bardziej malowniczych części polskiego wybrzeża. Wszystkim znany z niesamowitych widoków i ruchomych wydm piaskowych. Najbardziej spotykanym ptakiem w tej okolicy jest nadmorska mewa, a liczne bory, lasy i jeziora to elementy charakterystyczne dla tego miejsca. Idealnie na podziwianie pięknych zachodów słońca z szumem Bałtyku w tle.

iStock

5. Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy jest największym parkiem narodowym w polskich górach. Położony w województwie podkarpackim, może poszczycić się faktem, że kilkanaście procent powierzchni parku jest wpisana do światowego dziedzictwa UNESCO. Jego wyjątkowa flora to skarbnica wielu gatunków roślin oraz dom dla największego, dziko żyjącego stada żubrów na świecie.

iStock

6. Tatrzański Park Narodowy

To jeden z najbardziej znanych parków narodowych w kraju. Obejmuje najwyższe góry w Polsce - Tatry. Zróżnicowanie krajobrazu robi tu wielkie wrażenie. Ten park może pochwalić się zapierającymi dech w piersiach, polodowcowymi jeziorami oraz pełnymi owiec halami tatrzańskimi. Polecamy zobaczyć malownicze Morskie Oko oraz wybrać się na relaksujący spacer na Kalatówki.

iStock

7. Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych charakteryzuje się malowniczym pasmem gór o wyjątkowym poziomym ułożeniu, stąd ich nazwa. To świetnie miejsce dla wszystkich sportowców. Latem to raj dla miłośników wycieczek rowerowych, ponieważ przez park przechodzi międzynarodowa trasa „Góry Stołowe” o długości 125 km. Co więcej, jest tu sporo tras do wspinaczki i wycieczek trekkingowych. Natomiast zimą to miejsce jest idealne na ostatnio bardzo popularne narciarstwo biegowe.

iStock

8. Babiogórski Park Narodowy

Ten park narodowy może pochwalić się szczytem, który dla wielu miłośników górskich wycieczek jest wyzwaniem. Mowa o Babiej Górze, która króluje w Babiogórskim Parku Narodowym i jest znana z nieprzewidywalnych warunków pogodowych. Jeśli wolimy mniej sportowe aktywności, warto przejechać się jedną z kolejek linowych, na przykład na Masorny Groń.

iStock

9. Woliński Park Narodowy

To kolejny w tym rankingu park narodowy położony na wybrzeżu. Otaczają go piękne plaże, jeziora, wyjątkowa roślinność oraz atrakcyjne trasy turystyczne. To miejsce odpoczynku z mnóstwem rześkiego, morskiego powietrza. Warto odwiedzić tu z dziećmi rezerwat żubrów oraz napatrzeć się na liczne, dzikie klify otoczone malowniczymi lasami.

iStock

10. Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy znajdujący się we wschodniej części Polski ma wiele do zaoferowania. Nie każdy wie, że ten region to najbardziej nasłoneczniony region w Polsce. To również miejsce zmniejszonego przemysłu, dzięki czemu można tu oddychać pełną piersią. To również świetne miejsce dla fanów biegania, odbywa się tu nawet event biegowy - Ultraroztocze.

iStock