1. Czy to prawda, ze balejaż znów jest modny?

Tak, choć nie przypomina on już kontrastowego, jasno-ciemnego farbowania z lat 90. Balejaż jest dziś jedną z technik koloryzacji 3 D i polega na rozświetlaniu cienkich pasemek włosów farbami o kilka tonów jaśniejszymi od odcienia podstawowego. Wykonuje się go głównie na blondach i jasnych brązach, a efekt takiego zabiegu jest niezwykle delikatny i bardzo naturalny. Włosy zyskują większą objętość, stają się optycznie gęstsze i „lżejsze”.

2. Mam ciemne włosy i chcę je delikatnie rozjaśnić. Jakie farbowanie będzie dla mnie najlepsze?

Tu sprawdzi się technika Sunlight. Polega ona na rozjaśnianiu jedynie wybranych partii włosów – np. końcówek, pasemek wokół twarzy – aby podkreślić kontur fryzury. Dzięki temu kolor wygląda naturalnie, a delikatne jasne pasma optycznie zwiększają objętość fryzury i wrażenie niejednolitości odcienia. Ten typ farbowania odmładza rysy i odejmuje lat osobom o naturalnie ciemnym kolorze pasm.

3. Uwielbiam włosy rozjaśnione słońcem. Jak osiągnąć ten efekt przed latem?

Można wykorzystać technikę Babylight, której zadaniem jest naśladowanie działania promieni słonecznych. Pasemka są drobniutkie, jak na włosach dziecka rozjaśnionych letnim słońcem. Najwięcej refleksów powinno się znaleźć wokół twarzy, dzięki temu będziesz wyglądać na bardziej wypoczętą – jak po urlopie. Babylight nie wymaga farbowania całych włosów, za to dobrze odświeża fryzurę. Technikę tę można stosować niezależnie od odcienia włosów.

4. Czym się różni ombre od sombre?

Przede wszystkim efektem wizualnym. Ombre – to pasma ciemniejsze od nasady, a jasne na końcach, przy czym kontrast kolorystyczny może być duży. Z kolei w sombre refleksy są delikatniejsze, cieńsze, a rozjaśnianie można robić już od nasady pasm. Ombre to propozycja dla kobiet o włosach ciemnych, a sombre będzie odpowiednie także dla blondynek.

5. Co to jest dip dye hair?

To sposób farbowania końcówek pasm, które powinny kontrastować z kolorem podstawowym. Zwykle wybierają je osoby chcące wyróżnić się oryginalną, odważną fryzurą. Końce włosów mogą być kolorowe (np. różowe, niebieskie, fioletowe) lub matowe. Zdarza się, że przed nałożeniem wymarzonego odcienia trzeba włosy rozjaśnić, bo są zbyt ciemne.

6. Mam ciemną karnację. Czy modny teraz popielaty blond będzie dla mnie odpowiedni?

Tak, pod warunkiem że będzie to ciemny popielaty blond. Takie połączenie sprawi, że twoja karnacja stanie się bardziej promienna i świeża. Średni popielaty blond sprawdzi się przy ciepłych, lekko opalonych cerach. Jasny popielaty blond to propozycja dla kobiet o bardzo jasnej cerze i skandynawskim typie urody.

7. Chcę przyciemnić włosy. Mają wyglądać naturalnie.

W takiej sytuacji najlepiej poddać się koloryzacji typu ton w ton. Wtedy odcień włosów staje się ciemniejszy, ale nie ma dużego kontrastu kolorystycznego pomiędzy barwą wcześniejszą a obecną. Jeśli nie jesteś pewna, jak będziesz wyglądała w przyciemnionych włosach, skorzystaj najpierw z koloryzacji czasowej (np. Gloss w salonach Jean Louis David), która stopniowo zmywa się podczas mycia i utrzymuje do miesiąca.

8. Podobno modny jest teraz brond. Co to za kolor?

Brond to połączenie odcieni brązu i blondu. Pojawił się już w trendach 2–3 lata temu, a teraz powraca. Brond świetnie zmniejsza kontrast między karnacją a kolorem pasm, sprawiając, że skóra wygląda promiennie i świeżo. Brond to także sposób nowoczesnej koloryzacji 3D, dzięki której pasma stają się wielowymiarowe i pełne objętości. Sprawdza się idealnie, gdy masz włosy w odcieniach brązu. Brond to koloryzacja bez dużych kontrastów, nieuszkadzająca pasm.

9. Czy można zapobiec uszkodzeniu włosów podczas rozjaśniania?

Tak, służą do tego nowoczesne produkty, które odbudowują wiązania siarczkowe między łuskami włosów i „scalają” je, zapobiegając ucieczce wilgoci z ich wnętrza. W rezultacie pasma po farbowaniu są miękkie, lśniące, dobrze nawilżone i zachowują dobry stan nawet po wielu myciach głowy. Najbardziej znany tego typu produkt to Olaplex, ale każda ze znanych marek fryzjerskich stworzyła swój własny środek chroniący włosy farbowane (np. Fibreplex firmy Schwarzkopf). Niektóre dodaje się już do farb, inne aplikuje się po spłukaniu barwników z włosów. Dzięki temu koloryzacja zawiera w sobie od razu zabieg pielęgnujący, ale trzeba pamiętać, że podnosi to też cenę farbowania.

10. Jak zwiększyć intensywność koloru?

Zabiegami w salonach fryzjerskich. Likwidują matowość pasm, dodają włosom blasku, ożywiają i intensyfikują odcień (np. Color Therapy Jean Lous David, Colour Touch Sunlight Wella).

Zobacz też: Wszystko na temat koloryzacji 3D
Blond 3 D - najgorętszy trend w koloryzacji