Aby zmywarka mogła ułatwiać nasze życie przez wiele lat, musimy o nią dbać. Nie można wkładać do niej niektórych przedmiotów, ponieważ mogą doprowadzić do awarii zmywarki lub możemy tym sposobem zniszczyć nasze naczynia. Jakie to przedmioty? Odpowiadamy!

Rzeczy, których nie można myć w zmywarce: kryształowe kieliszki

Kieliszki zrobione z kryształu są wyjątkowo delikatne. Mycie ich w wysokiej temperaturze może doprowadzić do ich zniszczenia i zmatowienia. Kryształowe kieliszki najlepiej myć ręcznie z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Rzeczy, których nie można myć w zmywarce: noże kuchenne

Powinniśmy unikać wkładania do zmywarki noży, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury mogą się stępić i zniszczyć. Najlepiej będzie jeśli noże będziemy myć w letniej wodzie i od razu po myciu wysuszymy je ściereczką.

Zobacz też:

Ekologiczne tabletki do zmywarki – zrób je sama ->>

Rzeczy, których nie można myć w zmywarce: naczynia drewniane

Powinniśmy unikać mycia w zmywarce naczyń drewnianych, w tym desek do krojenia i drewnianych łyżek, ponieważ takie naczynia zniszczą się dużo szybciej. Dotyczy to także naczyń z elementami drewnianymi.

Rzeczy, których nie można myć w zmywarce: zdobiona porcelana

Do zmywarki nie wkładamy porcelany oraz ceramiki, które mają zdobienia złote, srebrne lub ręcznie wykonane. Po wyjęciu takiego naczynia może się okazać, że nie będzie na nim naszego wzoru lub będzie on znacznie uszkodzony.

Rzeczy, których nie można myć w zmywarce: naczynia aluminiowe

Nie powinniśmy myć w zmywarce naczyń aluminiowych, ponieważ płyn do zmywarki jest na tyle inwazyjny, że może przyśpieszyć rdzewienie. Powinniśmy unikać także wybielaczy i sody oczyszczonej, które mogą uszkodzić nasze aluminiowe garnki i patelnie.

Rzeczy, których nie można myć w zmywarce: srebro

Daleko od zmywarki powinniśmy trzymać sztućce srebrne i platerowane, ponieważ mogą stracić blask. Przy naczyniach i sztućcach srebrnych możemy dodatkowo sprawić, że pod wpływem mocnych detergentów stracą swoją srebrną warstwę.

Rzeczy, których nie można myć w zmywarce: plastik

Warto uważać na naczynia i pojemniki plastikowe, ponieważ pod wpływem wysokich temperatur używanych w zmywarce mogą się odkształcić i uwalniać szkodliwe dla zdrowia substancje. Te naczynia, które można myć w zmywarce mają specjalne oznaczenia.

Rzeczy, których nie można myć w zmywarce: termos

Gorąca woda zmywarki może uszkodzić warstwy termosu oraz zakrętkę i tym samym termos może utracić zdolność utrzymywania ciepła. Jeżeli chcemy dokładnie domyć termos, należy wsypać do niego sodę oczyszczoną, zalać wodą i odczekać kilka godzin.

Rzeczy, których nie można myć w zmywarce: naczynia żeliwne

Żeliwne naczynia, na przykład patelnie powinny być myte ręcznie przez swoją delikatną powłokę. Najlepszą metodą mycia żeliwnych naczyń jest wykorzystanie ręczników papierowych i soli morskiej, a nie na przykład płynu do mycia naczyń.

Rzeczy, których nie można myć w zmywarce: słoiki z etykietami

Zanim włożymy słoiki do zmywarki powinniśmy usunąć z nich etykiety. Mogą one utknąć w filtrze zmywarki. Aby bez problemu pozbyć się etykiety wystarczy zostawić je w większym pojemniku z gorącą wodą i sodą oczyszczoną.