Każdemu zdarza się odruchowo spłukać wszystkie odpadki pozostałe w zlewie. Niestety zlew kuchenny jak i  łazienkowy bardzo łatwo zatkać. Udrożnianie bywa naprawdę problematyczne, dlatego lepiej zapobiegać niż później radzić sobie z ciężką sytuacją.

Te produkty powinny znaleźć się jak najdalej od odpływu:

Nie wrzucaj do zlewu: resztki jedzenia

Resztki mięsa, warzyw i owoców dosyć często lądują w odpływie, a powinny trafiać do kosza. Dlaczego? Ponieważ mogą skutkować brzydkim zapachem wydobywającym się ze zlewu. Dodatkowo mogą zatkać rury, gdy uzbiera się ich naprawdę dużo.

Nie wrzucaj do zlewu: mąka

Mąka razem z wodą tworzy gęstą masę, która może zakleić odpływ. Zanim przystąpimy do mycia naczyń po mące warto wyrzucić ją do kosza.

Nie wrzucaj do zlewu: makaron i ryż

Ryż oraz makaron pod wpływem wilgoci pęcznieją, dlatego nawet najdrobniejsze fragmenty makaronu mogą przyczyniać się do zatkania przewodów kanalizacyjnych. Podobnie zachowają się nasiona chia i siemię lniane. Jeżeli dojdzie do zatkania przez makaron, niezbędna będzie interwencja hydraulika.

Zobacz również:

Nie wrzucaj do zlewu: fusy z kawy

Fusy z kawy w zlewie to jeden z najczęściej popełnianych przez nas błędów. Drobne ziarenka, pozornie bezpieczne, mogą zatkać rury. Zanim wyrzucimy fusy z kawy do kosza, możemy wykorzystać je do domowego peelingu do ciała.

Nie wrzucaj do zlewu: kości, pestki i skorupki jaj

Jeżeli któraś z tych części przypadkiem wpadnie do zlewu to  nic się niestanie. Jednak często wrzucane do zlewu resztki na pewno go zatkają. Są one na tyle twarde, że domowe sposoby odtykania zlewu mogą nie wystarczyć i niezbędna będzie wizyta hydraulika.

Nie wrzucaj do zlewu: włosy

Jeżeli czeszesz się przed łazienkowym lustrem i wypadające włosy wpadają do umywalki to zamiast spłukać je wodą, zbierz je i wyrzuć do kosza. Nawet kilka tygodni spłukiwania włosów może skutkować zatkanym zlewem.

Nie wrzucaj do zlewu: tłuszcze

Olej w każdej postaci nie powinien być wylewany do zlewu oraz toalety. Zdecydowanie lepiej wytrzeć go z patelni papierowym ręcznikiem, który trafi do kosza.

Nie wrzucaj do zlewu: naklejki z owoców

Czasami myjąc owoce ściągamy z nich naklejki i zamiast wyrzucić je do kosza, pozwalamy im wlecieć do odpływu. Niestety to bardzo złe przyzwyczajenie. Naklejki z owoców nie rozpuszczają się i mogą zatykać rury.

Nie wrzucaj do zlewu: leki

Przeterminowane leki,  syropy i tabletki, powinny trafić do apteki do specjalnego pojemnika, a nie do zlewu. Wyrzucając je na własną rękę, tym bardziej do zlewu, możemy wyrządzić ogromne szkody w środowisku naturalnym.

Nie wrzucaj do zlewu: odpady i resztki budowlane

Farby, reszki kleju, a nawet grunt nie powinny znaleźć się w zlewie. Możemy zatkać rury oraz zanieczyścić środowisko.