1. Nie trzymaj zbyt wielu rzeczy na blatach

Zostaw kilka dekoracji przygotowanych na dany sezon oraz kilka pamiątek z rodzinnych wyjazdów. Książki umieść na przeznaczonych do tego półkach. 

2. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce

Niezależnie od tego, czy dotyczy to książek, parasoli, dodatkowych poduszek i pledów czy kapci dla gości. Jeśli jakaś rzecz (albo grupa przedmiotów) nie ma swojego stałego miejsca, jest spore prawdopodobieństwo, że będziesz go nieustannie przekładać lub będzie się on plątać po całym domu. Jeśli w twoim domu jest więcej takich rzeczy - to najprostsza droga do bałaganu. Wykorzystaj więc szafki i dostępne w domu schowki (np. przestrzeń pod łóżkiem lub w rozkładanym pufie). W wysokiej zabudowie i pawlaczach ukryj rzeczy rzadko używane. A te, które chcesz mieć pod ręką, schowaj w stylowych koszach i pudełkach. Dobrym pomysłem będzie też stylowa zamykana skrzynia

3. Sprzątaj codziennie przez 10 minut

Postaraj się wyrobić w sobie nawyk codziennego sprzątania przez… 10 minut. Po prostu przejdź się przez mieszkanie z koszem i zbieraj do niego wszystkie rzeczy, które nie znajdują się tam, gdzie powinny. Dzięki takiemu pojemnikowi łatwiej i szybciej odniesiesz przedmioty na właściwe miejsce. Przed pójściem spać upewnij się też, że wszystkie naczynia są pozmywane lub wstawione do zmywarki, a na koniec przetrzyj blaty w kuchni i łazience oraz stoły. Dzięki temu rano obudzisz się w czystym i uporządkowanym wnętrzu.

4. Uporządkuj podłogę

Dzieci często zostawiają plecaki i torby na podłodze? Zainwestuj w wieszak, na którym Twoje pociechy będą mogły je zawiesić tuż po wejściu do domu – od razu zauważysz różnicę!

5. Codziennie rano ściel łóżko

Dzięki tej prostej czynności zmieni się wygląd całego pokoju. Wystarczy poświęcić na to 5 minut rano – wyrównaj kołdrę, przykryj ją narzutą i ułóż równo poduszki. Kupując nową narzutę, pamiętaj, że powinna przykrywać również boki łóżka.

6. Wyrzuć z łazienki niepotrzebne rzeczy

Przejrzyj wszystkie kosmetyki i sprawdź ich daty ważności. Do kosza powinny trafić również opakowania wypełnione do połowy, których nie użyłaś od kilku miesięcy – to bardzo prawdopodobne, że już nie sięgniesz po te produkty.

7. Uporządkuj przestrzeń w szafkach i szufladach

W twoich szafkach i na blatach leżą przyprawy, mąka czy kawa w oryginalnych opakowaniach? To właśnie one tworzą wrażenie chaosu. Z łatwością nad nim zapanujesz, gdy przesypiesz produkty do słoików. Najlepiej sprawdzą się podobne do siebie i podpisane zgodnie z zawartością. Te z najczęściej używanymi produktami, np. herbatą i cukrem, ustaw w miejscu, do którego łatwo dosięgniesz. Mniejsze słoiki, np. z przyprawami, ustaw w rządku w tekstylnych pojemnikach, np. do… pieczywa. Kreatywne podejście jest najlepsze!

8. Utrzymuj dom w jednym stylu

Dbasz o porządek, a wciąż masz wrażenie, że w twoim domu panuje chaos? Rozejrzyj się uważnie i sprawdź, czy wszystko w nim do siebie pasuje. Czasami wrażenie nieładu może być spowodowane mnogością stylów w wystroju jednego wnętrza. Twój salon z wygodnymi meblami w naturalnych kolorach nawiązuje do angielskich domów? Dodatki w szkocką kratę będą do niego pasować, ale francuska, biała komódka o wygiętych nogach – już nie. Dobierz więc meble tak, by wszystkie były w jednym stylu.

9. Zadbaj o spójną kolorystykę

Również kolory we wnętrzach powinny tworzyć pewną całość – unikaj zbyt dużych kontrastów. Nie oznacza to, że wszystko musi być jednakowe. Wystarczy, że wybierzesz pastelową bazę, którą uzupełnisz mocnymi, zielonymi akcentami – to mogą być nawet rośliny. Jeśli nie kupowałaś sofy oraz foteli w zestawie i stwierdzasz, że zbyt się różnią, wymień ich pokrowce. To prosty sposób, by łatwo je do siebie dopasować.

--

Na podstawie materiałów prasowych Dekoria.pl