Związek pomiędzy dwoma osobami można porównać do ogniska. Na początku tli się delikatnymi płomieniami, potem wybucha z pełną siłą i płonie pięknym, wielkim ogniem. I podobnie jak w życiu, gdy nie dokładamy do ognia kolejnych kawałków drewna, nasze ognisko nie jest pilnowane i zostaje zostawione same sobie, to zdarza się, że wygasa.

Co zrobić, by ogień w relacjach nawet długoletnich nie gasł i palił się równym mocnym płomieniem, odpowiada Sylwia Rusinowicz, psycholog, seksuolog, psychoterapeuta specjalista portalu Avigon.pl do videokonsultacji on-line.

Uczucia pod lupą

Na początku relacji, w pierwszym etapie poznawania się, nasze emocje w związku są bardzo silne. Dominuje namiętność, intymność, nie wyobrażamy sobie dnia bez tej drugiej osoby. Wszystkie wady, różnice zdań są pociągające, wspaniałe i intrygujące. Po jakimś czasie, gdy pierwsza fala emocji opadnie, a my nie zadbamy odpowiednio o temperaturę i jakość relacji, zdarza się, że rutyna i sprawy dnia codziennego przygaszają ogień w naszym związku.

Dzień za dniem

Życie w monotonii sprawia, że każdy dzień zaczyna przypominać poprzedni. Po kilku latach w takiej relacji mogą pojawić się kłótnie, wzajemne pretensje. Wiele par twierdzi na tym etapie, że nie ma o czym ze sobą rozmawiać. Oprócz zwykłych codziennych spraw nic ich nie łączy, brakuje wspólnych zainteresowań i pasji. Pożądanie, zwykle silne na początku także przygasa. Seks staje się nudny, nieatrakcyjny i pojawia się zaniepokojenie - co nie działa? Tego typu sytuacje zdarzają się w wielu związkach i niekoniecznie oznaczają, że ludzie się już nie kochają! Zwykle uczucia są nadal, ale partnerom zależy, by pojawiły się takie emocje jak na początku związku. Wciąż zależy nam na bliskości i szczęściu z tą właśnie osobą, nie zawsze jednak wiemy jak po latach je przywrócić.

Letnie chwile

Lato jest doskonałym momentem, żeby zadbać o relację i przywrócić namiętność, intymność, bliskość i pożądanie. Wydłużone, ciepłe dni, słońce i urlopy niosą wiele możliwości, które warto wykorzystać.

W jaki sposób możemy zadbać o nasz związek? Co możemy zrobić, aby czuć się tak wspaniale, jak na początku relacji? Co zrobić, żeby nasz związek znowu stał się angażujący i ekscytujący??

10 sposobów jak przywrócić bliskość latem i podczas urlopu.

1. Przede wszystkim warto zmienić myślenie
Zrezygnujmy z przeświadczenia, że w każdym związku po tylu latach zieje nudą i rutyną oraz że tak już musi być. Etap starań w związku nigdy się nie kończy i zawsze możemy zacząć dbać o swoją relację.

2. Randka
Zarezerwujmy sobie jeden wieczór raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie tylko dla siebie. Wyjdźmy razem na kolację, na spacer, wybierzmy się we dwoje na wycieczkę rowerową albo zwiedzanie. Lato daje wiele możliwości. Ważne, abyśmy ten wieczór spędzili razem, aby wzajemna obecność przypominała pierwsze spotkania, gdy zaciekawieni sobą nawzajem zapominaliśmy o upływie czasu.

3. Wspólny urlop
Tylko dla nas, tylko we dwoje. Dzieci, rodzina, znajomi dadzą sobie radę przez weekend, czy nawet tydzień bez nas. A może warto powtórzyć sobie podróż poślubną i przypomnieć wspólne szczęśliwe chwile? Jeśli dotychczas nie mieliśmy okazji wyjechać we dwoje, warto wygospodarować chociaż kilka dni, by zainwestować w naszą relację. Zdarza się, że z taki wypad z dala od codzienności pomaga z powrotem ożywić emocje i przypomnieć sobie jak to było, gdy jedynym naszym „obowiązkiem” było dawać sobie radość i szczęście. Nieważne dokąd zdecydujemy się pojechać: w góry, nad morze, nad jezioro – ważne byśmy wybrali się tam, gdzie obydwoje lubimy wyjeżdżać.

4. Czułe gesty i słowa
Na początku związku nie było dnia bez przytulenia, trzymania się za ręce, ukradkowych pocałunków - prawda? Słowo „kocham Cię” było na porządku dziennym. Dotyk, słowa, czuły sms – to podstawowy alfabet miłości, każdy z nich potrafi poprawić nastrój, wzbudzić pozytywne emocje. Wielu z nas ma potrzebę czuć, że ktoś nas kocha, że zależy mu na nas i o nas myśli. Zacznijmy od krótkiego „Kocham Cię” – powtarzanie tego wyznania od dzisiaj codziennie może pomóc w rozpaleniu na nowo ognia w naszej relacji.

5. Gry i zabawy
Aby ożywić naszą relację możemy zacząć grać w różnego typu gry. Wspólna zabawa urozmaici naszą codzienność i może wprowadzić więcej radości do naszego związku. Na rynku jest wiele propozycji gier z przeznaczeniem dla par, np. „jak dobrze mnie znasz”, czy gry erotyczne albo miłosne. One pozwolą nam spędzić czas na dobrej zabawie, a także dostarczą nowych przeżyć i emocji. Najlepiej wybierajmy takie gry, które odpowiadać będą zarówno nam, jak i naszemu partnerowi. Zamieńmy letnie długie popołudnia na emocjonujące rozgrywki, a temperatura w związku wzrośnie.

6. Atrakcyjność
Z czasem przyzwyczajamy się nawzajem do siebie i niekiedy zapominamy o tym, co czyni nas atrakcyjnym dla partnera. Życie pełne wyzwań i wymagań przygniata nas swoim ciężarem i w rezultacie przestajemy o siebie dbać. Na co dzień nosimy powyciągane domowe dresy, które – choć wygodne i ładne, to mogą się znudzić. Bardzo ważne jest to, żeby nasz partner widział nas czasem w odświętnym wydaniu, bardziej atrakcyjnym. Dlatego pamiętajmy o tym, by od czasu do czasu wystroić się tylko i wyłącznie dla naszej drugiej połówki. Nawet bez okazji.

7. Fantazja erotyczna
W długoletnich związkach bywa, że rutyna wkrada się także do sypialni. Aby temu zapobiec można wprowadzić odrobinę finezji. Podstawą jest rozmowa. Może się okazać, że lato przyniesie nowe okazje do namiętnej bliskości, które zdecydujemy się wykorzystać? Wypad pod namiot, na plażę, nad jezioro, do spa? A może wynajęcie pokoju w hotelu na jedną noc? Sprawdźmy i znajdźmy coś nowego, co warto wprowadzić do naszego życia nie tylko podczas urlopu, to z pewnością zwiększy ogień naszej namiętności.

8. Komunikacja
Szczera komunikacja jest podstawą każdego związku. Dzielenie się swoimi emocjami, odczuciami, przemyśleniami, marzeniami, obawami, problemami daje dużą swobodę i pełne zrozumienie. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Jak przywrócić szczere rozmowy? Można zacząć od zabawy, w której umówimy się, że się nawzajem nie znamy i rozmawiamy przez 30 minut tak, jakbyśmy spotkali siebie nawzajem po raz pierwszy i chcieli dowiedzieć się czegoś o tej drugiej osobie.

9. Niespodzianki
Aby bliskość i uczucie nie wygasały warto robić sobie nawzajem niespodzianki. Nie muszą to być wielkie rzeczy, wystarczą małe drobiazgi - kolacja przy świecach, prezent bez okazji, ulubione ciastko z cukierni, wypad na weekend czy wyjście do teatru albo kina. To nie pozwoli naszemu uczuciu zgasnąć.

10. Poczucie humoru
Tego nigdy za dużo. Dystans do siebie, do wielu sytuacji, umiejętność śmiania się jest niezbędnym elementem do utrzymywania bliskości między ludźmi w każdej relacji, także tej romantycznej. Poszukajmy wspólnie rzeczy, które nas bawią i wprawiają w dobry humor i wprowadźmy je do naszego codziennego życia nie tylko podczas urlopu.

Więcej informacji: www.avigon.pl