Czy łazienkę można sprzątać źle? Źle nie, ale jeśli nie zna się kilku prostych sztuczek, można robić to niedokładnie lub co gorzej – w nieskończoność. Zobacz, jak tego uniknąć – oto nasz przewodnik krok po kroku.

1. Usuń wszystkie rzeczy

Samo przesuwanie rzeczy po obręczy wanny nie wystarczy – tak samo, jak przestawianie kosmetyków na półkach. Żeby porządnie wyczyścić wszystkie zakamarki łazienki, najlepiej usunąć z niej wszystkie ruchome elementy: od kosmetyków i akcesoriów po tekstylia oraz kosz na śmieci. Uprzątnięcie pustej przestrzeni pójdzie Ci wówczas o wiele szybciej i pozwoli na dokładne wyczyszczenie całej łazienki.

2. Odkurz też wyższe poziomy

Aby pozbyć się kurzu z całej łazienki, a nie tylko z samej podłogi, na początku użyj końcówki odkurzacza i dokładnie wyczyść góry szafek, wszystkie elementy oświetlenia, górne rogi pomieszczenia oraz kratkę do otworu wentylacyjnego, a dopiero później pozbądź się zanieczyszczeń z podłogi. Dzięki temu pozostanie wolna od kurzu trochę dłużej. Żeby było jeszcze łatwiej, możesz zainwestować w podręczny odkurzacz, który pomoże na bieżąco pozbywać się włosów i kurzu z podłogi.

3. Rozprowadź środek czyszczący

Dokładnie rozprowadź środek czyszczący na powierzchni wanny/prysznica, nie zapominając o takich elementach jak artyleria i szyba. Nie zmywaj go od razu – najlepiej pozwól mu popracować przez kilka minut.

4. Zajmij się pozostałymi powierzchniami

Żeby najszybciej wyczyścić pozostałe powierzchnie, sięgnij po nawilżane chusteczki do sprzątania, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia, jednocześnie nie pozostawiając po sobie silnego chemicznego zapachu. Dokładnie przetrzyj nimi wszystkie stojaki na ręczniki, półki, listwy przypodłogowe, drzwi, okolice okna i parapet. Dla najszybszych efektów pracuj w sekcjach od góry do dołu pomieszczenia  i od lewej do prawej strony.

5. Przygotuj się do mycia podłogi 

Napełnij wiadro ciepłą wodą i zalecaną ilością środka do mycia podłóg, ale jeszcze nie chwytaj za mopa. Zrób to na tym etapie, żeby później nie ubrudzić czystej wanny zewnętrzną częścią dna wiadra.

6. Wróć pod prysznic/do wanny

Starannie wyszoruj gąbką lub szczoteczką miejsca, które mają tendencję do gromadzenia największej ilości zanieczyszczeń i kamienia, w międzyczasie przecierając też wszystkie naścienne płytki ceramiczne, a następnie wszystko dokładnie spłucz. Jak ułatwić sobie mycie wanny lub brodzika? Zamontuj w odpływie koszyczek, w którym zbierają się włosy, bo gdy rury się zapychają, wokół odpływu pojawia się nieestetyczna brązowa obręcz, którą trudno doczyścić.

Zobacz również:

7. Zajmij się kącikiem dla urody

Czas na umywalkę i okolice. Jeśli jej powierzchnia nie jest bardzo zanieczyszczona, w zupełności powinny Ci wystarczyć nawilżane chusteczki do sprzątania, za to w przypadku poważniejszych zabrudzeń możesz nie uniknąć konieczności użycia silniejszego detergentu.

Nie zapomnij o lustrze – zarówno o oprawie, jak i tafli, którą najlepiej umyć nabłyszczającym środkiem w sprayu.

8. Ponownie rozstaw akcesoria

Nadeszła pora, by z powrotem poustawiać w łazience kosmetyki i drobne akcesoria. Jeśli one też uległy zabrudzeniu, wyczyść je wilgotnymi chusteczkami, albo po prostu dokładnie opłucz pod silnym strumieniem prysznica. Aby w przyszłości sprzątało Ci się jeszcze łatwiej, trzymaj wszystkie kosmetyki w koszykach.

9. Wyczyść toaletę

Jeśli regularnie szorujesz środek muszli klozetowej, każde kolejne sprzątanie nie powinno być wyzwaniem i powinien poradzić sobie z tym zwykły środek czyszczący i szczotka toaletowa. Muszla to jednak nie wszystko – nie zapomnij o dokładnym umyciu deski klozetowej, spłuczki i wszystkich innych elementów ubikacji.

10. Umyj podłogę

Umyj podłogę mopem, a po jej wyschnięciu umieść w łazience pozostałe akcesoria, które zostały z niej usunięte w pierwszym kroku, czyli ręczniki, dywanik pod nogi, etc. Akcja sprzątanie łazienki oficjalnie zakończona  – gratulacje!