Trujące rośliny ogrodowe - Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz pospolity to chyba najpopularniejsze pnącze sadzone w polskich ogrodach, a nawet na balkonach. Popularność swą zawdzięcza zapewne małymi wymaganiami hodowlanymi oraz atrakcyjnym, nieco tajemniczym wyglądem. Niestety, bluszcz pospolity ma silne właściwości trujące. Najczęstszy przypadek to zatrucie przez spożycie jego jagód. Gdy są dojrzałe, kuszą intensywnie granatową barwą i apetycznym wyglądem. Poza ogrodami, bluszcz pospolity często spotkasz w starych parkach, czy na cmentarzach – w tych miejscach szczególnie uważaj więc na dzieci.

Trujące rośliny ogrodowe - Piwonia lekarska

Piwonia lekarska to uwielbiany przez wielu kwiat pochodzący z Europy południowej. Pięknie prezentuje się w ogrodzie oraz w domowym wazonie. Atutem równie dużym jak jej wygląd jest obłędny, lekko słodkawy zapach. Niestety – cała roślina jest silnie trująca.

Trujące rośliny ogrodowe - Konwalia majowa

Popularne konwalie majowe zawierają glikozydy nasercowe. Związki te, choć wzmacniają pracę serce, posiadają także właściwości trujące. Naukowcy wykryli ok. 40 różnych glikozydów zawartych w konwalii majowej. Najgroźniejszy z nich, bo występujący w największych ilościach, to konwalatoksyna. Związki te są wysoce toksyczne dla wszystkich kręgowców, z wyjątkiem lisów. Na zatrucie najbardziej narażone są wrażliwe organizmy dzieci. Koniecznie uważajcie zatem aby do ich ust nie trafiła przez przypadek żadna część konwalii – zaliczając do tego grona wodę, w której stoi bukiet majowych kwiatów.

Trujące rośliny ogrodowe - Oleander

Każda część tej pięknej rośliny jest silnie trująca. Najlepiej przycinać ją w jednorazowych rękawiczkach i pamiętać, by przez przypadek nie zatrzeć oka, lub nie polizać palca. Najlepiej nie palić przyciętych części - nawet dym  może być trujący. Nie jest to dobra roślina do domu, w którym przebywają dzieci lub zwierzęta. 

Trujące rośliny ogrodowe - Powojniki (Clematis)

Powojniki należą do grupy najczęściej uprawianych kwiatów ogrodowych. Są piękne, niestety także mocno toksyczne. Clematisy mają trujący sok, liście, kwiaty i owoce. Szczególnie uważaj na małe dzieci, psy i koty. Zjedzenie którejkolwiek z części powojnika może skończyć się poważnym zatruciem.

Zobacz:
Clematisy, czyli powojniki – uprawa, pielęgnacja i najpiękniejsze gatunki ->>

Trujące rośliny ogrodowe - Hiacynt (Hyacinthus)

Jeśli przejawiasz skłonności do silnych reakcji alergicznych lub masz w domu małe dzieci – lepiej unikaj uprawiania hiacyntów. Ich intensywny zapach oraz urocze kwiaty i listki wywołują zaczerwienienia, swędzenie skóry, a nawet bolesne i nieestetyczne pęcherze. To nie koniec! Jeśli zaobserwujesz u siebie lub innych domowników nieuzasadnione, częste bóle głowy, biegunki lub wymioty – uważaj, to mogą być objawy zatrucia hiacyntem.

Zobacz również:

Trujące rośliny ogrodowe - Hortensje

Hortensje to urzekające, niezwykle modne w tym sezonie, kwiaty ogrodowe. Należy na nie jednak bardzo uważać. Wszystkie części hortensji, a w szczególności pąki kwiatowe zawierają glikozydy cyjanogeniczne, których spożycie powoduje bóle żołądka, wymioty i osłabienie całego organizmu. Dodatkowe objawy zatrucia kwiatem hortensji to bóle głowy, nudności oraz biegunka.

Przeczytaj:

Hortensja – jak dbać o te piękne kwiaty ogrodowe? Pielęgnacja, barwienie, przycinanie ->>

Trujące rośliny ogrodowe - Cis pospolity (Taxus baccata)

Dekoracyjny krzew o ciemnozielonych igłach oraz charakterystycznych, czerwonych, miękkich osnówkach, stanowi popularną ozdobę wielu ogrodów.  Wszystkie części cisu pospolitego są niejadalne i trujące. Najmniej toksyczny element to owoce, jednak nie zaleca się ich spożywania, szczególnie dzieciom. Objawami zatrucia tą rośliną mogą być wymioty, biegunka, zakłócenia pracy serca, a najgorszym przypadku – nawet śmierć.

Trujące rośliny ogrodowe - Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)

Przebiśniegi to piękne, delikatne, niepozornie wyglądające kwiaty. Niestety, należy wziąć pod uwagę, że zawierają liczne alkaloidy o szkodliwych właściwościach dla zdrowia. Najsilniej trujące są cebule przebiśniegów. Ich spożycie wywołuje odruch wymiotny oraz biegunkę i zwężenie źrenic. U osób posiadających skórę wrażliwą, kontakt cebul ze skórą może prowadzić do silnych reakcji alergicznych.  Przebiśniegi zjedzone przez zwierzęta domowe uczulają i grożą utratą przytomności.

Trujące rośliny ogrodowe - Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus)

Trzemielina pospolita wyróżnia niezwykle charakterystycznym, pstrokatym ulistnieniem oraz różowymi torebkami z owocami. Świetnie prezentuje się w naturalistycznych, bujnie zakrzywionych ogrodach. Niestety cała roślina jest silnie trująca. Spożycie trzmieliny może prowadzić do biegunki, zaburzenia pracy serca, paraliżu, a w efekcie finalnym – śmierć. Wystarczy już ok. 35 owoców, aby zabić dorosłego człowieka.

Trujące rośliny ogrodowe - Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko to krzew o charakterystycznych różowo-fioletowych kwiatach. Jest rośliną silnie trującą i uczulającą. Zawarte w jego owocach dafnina i mezereina mają dwuetapowe działanie toksyczne. Na początku powoduje drętwienie i puchnięcie warg, krtani lub całej twarzy, a także ślinotok i trudności z przełykaniem. Następnie pojawiają się silne bóle brzucha, zawroty głowy, wymioty, krwawe biegunki oraz otępienie. W przypadku dorosłych potrzeba ok 10 owoców, a dzieciom wystarczy nawet 1, aby spowodować śmierć.