materiał partnera

Nasza planeta narażona jest na nieustanny wpływ człowieka. Jednymi z najcenniejszych wartości, jakie należy wykształcać u dzieci od najmłodszych lat, są odpowiednie i pozytywne dla środowiska postawy.

Żeby pomóc naszej planecie nie musimy od razu "przenosić gór", wystarczy, że we własnym domu i otoczeniu wprowadzimy kilka małych zmian. Jeśli każdy zrobi małe kroki, możemy osiągnąć wielki, globalny sukces!

Przyszłość dzieci zależy od czynów i wyborów dorosłych. Postępujące zmiany ekologiczne mogą być szczególnie dotkliwe dla kolejnych pokoleń. Zmieniając obecne przyzwyczajenia na proekologiczne, dajemy dzieciom szansę na szczęśliwe, dorosłe życie. Wrażliwość dzieci na przyrodę często jest zaskakująca, ale same hasła nie pomogą im w dbaniu o naturę. Przykład idzie z góry, dlatego musimy zacząć zmiany od siebie. Pokazując konkretne rozwiązania, najmłodsi nauczą się nie tylko teorii ochrony środowiska, ale również zaangażują się i będą miały poczucie wpływu na swoje otoczenie.

Dzieci są otwarte na zmiany, natomiast dorośli często nie są chętni do korygowania swoich przyzwyczajeń. Wspólnie jednak mogą zdziałać wiele. Współpraca chłonnych, młodych umysłów z doświadczonymi i rozważnymi osobami pomoże w kształtowaniu odpowiedzialnych mieszkańców naszej planety.

Oto 10 prostych zasad, które warto wprowadzić w swoim otoczeniu od dziś.

1. Oszczędzajmy wodę

I nie mówimy tu tylko o zakręcaniu wody podczas mycia zębów. Można zrobić znacznie więcej.
- w kuchennym zlewie stoi garnek, do którego zbieramy wodę z ugotowanych jajek, ziemniaków, opłukiwanych warzyw i owoców, każda woda, która nie zawiera detergentów, a wierzcie nam, zużywamy jej w kuchni całkiem sporo.
Potem tą wodą podlewamy kwiaty na balkonie albo w ogródku.
- w łazience, gdy rano odkręcamy wodę, na początku jest ona zimna i czekamy, by spłynęła. Dlaczego nie można jej "łapać" do miski? Przecież to czysta woda, którą możemy użyć do wielu rzeczy.
- i klasycznie, myjąc zęby, zakręcamy wodę. Kąpiel najlepiej zastąpmy prysznicem, a myjąc włosy, odkręcajmy wodę tylko do ich spłukania. Gotując używajmy przykrywek, będzie szybciej i mniej wody wyparuje. Z kolei wybierając sprzęty typu pralka czy zmywarka zawsze kupujmy te z największym wskaźnikiem oszczędności AAA+++

Zobacz również:

2. Ograniczmy kupowanie wody w jednorazowych butelkach

Policzcie, ile miesięcznie zużywacie takich butelek? Tych litrowych i tych podręcznych, np. do szkoły czy pracy?
Korzystanie z produktów wielokrotnego użytku to jeden z godnych naśladowania przykładów. Odpowiednie nawodnienie pozwala utrzymać zdrowie i formę, poprawia samopoczucie i jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nieograniczony dostęp do niej zapewnia nam komfort i wygodę. Rezygnacja z wody kupowanej w sklepie na rzecz filtrów do wody kranowej to przyszłościowa, odpowiedzialna decyzja, która pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne przez zmniejszenie ilości odpadów.

Wystarczy kupić dzbanek filtrujący dla całej rodziny i butelki filtrujące pojedynczo dla każdego domownika! My polecamy dzbanki i butelki Dafi - są bardzo wygodne w użyciu i dodatkowo bardzo ładne. Oszczędność jest ogromna! Filtr w dzbanku wymieniamy raz w miesiącu, a jego koszt to niecałe 10 zł! Jaka to oszczędność pieniędzy!

Poręczna butelka filtrująca Dafi  wielokrotnego użytku wyposażona jest w filtr węglowy, który usuwa smak i zapach chloru z wody kranowej. Zawarty w nim naturalny węgiel aktywny otrzymuje się z łupin orzecha kokosowego. Mając taki produkt zawsze pod ręką – kontrolujemy, ile litrów wody dziennie wypijamy, a pamiętajmy, że o odpowiednie nawodnienie powinniśmy dbać przez cały rok.

Dzbanki filtrujące marki Dafi  to funkcjonalne urządzenia kuchenne oczyszczające wodę kranową z chloru oraz z niektórych metali ciężkich, mogących się w niej znajdować. Nowoczesny wygląd w połączeniu z wysoką jakością działania tworzą produkty, które są nie tylko przydatne w kuchni, ale także estetyczne i modne. Wyposażone w specjalne wskaźniki, przypominające o comiesięcznej wymianie filtrów. Uwolnij się od kupowania zgrzewek wody ze sklepowych półek, oszczędzaj czas i pieniądze. Smaczną wodę możesz mieć zawsze pod ręką.

3. Ograniczmy jazdę samochodem, kiedy tylko się da

Przeciętne auto emituje 160 gramów dwutlenku węgla na kilometr jazdy. Jeśli nie możesz przesiąść się do komunikacji miejskiej, umawiaj się ze znajomymi, sąsiadami na wspólne jeżdżenie do pracy. Jedna osoba w samochodzie? To bardzo nieekonomiczne i nieekologiczne.
Jeśli mieszkasz w dużym mieście, korzystaj z transportu publicznego. W autobusie czy tramwaju można dodatkowo poczytać książkę albo pomyśleć o... niebieskich migdałach.
Od wiosny do jesieni korzystaj z roweru. Wszystkim wyjdzie to na zdrowie. A najbardziej Tobie.
Jedziesz w delegację? Wybierz pociąg. Zdążysz się przygotować do spotkania i jeszcze poczytasz książkę.

5. Kupujmy towary wielokrotnego użytku

Im biedniejszy kraj, tym mniej wytwarza śmieci. Bo tam ludzie wykorzystują produkty do skutku, wymyślając im nowe zastosowania. Statystyczny Polak zużywa rocznie 400 reklamówek, 60 kilogramów papieru i 50 puszek. Do śmieci wyrzucamy co roku 250 kilogramów samych opakowań, które posłużyły nam JEDEN raz. Jak można temu zaradzić? Kupuj produkty w zbiorczych opakowaniach. Ryż? Od razu 3 kilogramy. Tak samo z kaszą i wszystkim, co sypkie i długotrwałe. Masz mydło w płynie? Nie wyrzucaj butelki z pompką, gdy się skończy. Kup zapas mydła w dużym opakowaniu i dolewaj do butelki. To samo możesz zrobić z płynem do zmywania naczyń, kąpieli czy szamponem.

6. Segregujmy śmieci

Już w domu zadbaj o to, żeby odpowiednie odpady trafiły do właściwych pojemników. Wszystkie śmieci i tak trafią jeszcze do sortowni, ale dzięki Tobie będzie je dużo łatwiej posegregować.
Pamiętaj, że papier nie może być zatłuszczony – taki trafia do odpadów zmieszanych. Jeden tłusty ręcznik papierowy może zepsuć całą kadź z papierem do recyklingu.
Odkręcaj nakrętki od butelek – są wykonane z zupełnie innego tworzywa, dużo cenniejszego i łatwiejszego w przetworzeniu i je zbieraj. Akcje zbierania nakrętek mają moc – jeden kilogram takiego plastiku kosztuje w skupie nawet 80 groszy. Za te pieniądze organizacje charytatywne finansują sprzęt rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych. Dobry uczynek dla chorych, a natura jest nam wdzięczna.

Więcej co jak segregować przeczytasz tutaj ->>

7. Kompostujmy we własnej kuchni

Resztki z obiadu, które nie są roślinne, nie nadają się do kompostowania. Kości zwierzęce, jajka, nabiał – to są odpady zmieszane.

Ale wszystko inne, czyli warzywa, owoce, skórki, obierki, skorupki z jajek, fusy z kawy i herbaty, liście, uschnięte kwiaty - to wszystko wrzucaj do małego pojemnika w kuchni i raz dziennie, na koniec dnia wynoś do odpadków bio. Nie wyrzucaj ich w zwykłych reklamówkach - nikt tego nie rozwiąże. W sklepach można kupić specjalne woreczki biodegradowalne i w nich możesz spokojnie wyrzucać odpadki bio. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile takich odpadków „produkujemy” codziennie!

8. Kupujmy odpowiedzialnie

Kiedy chcesz kupić kolejną sukienkę albo parę butów, przypomnij sobie, ile już masz. Odmawiaj dzieciom, kiedy chcą piętnasty samochodzik i dwudziestą laleczkę. Namów je na zabawę na powietrzu albo rysowanie.
Rób listę zakupów – kupuj tyle, ile potrzebujesz. Nie marnuj jedzenia.
Ludzie w samej Unii Europejskiej wyrzucają rocznie na śmietnik ilość mięsa, odpowiadającą dwóm miliardom zwierząt hodowlanych.

Zanim coś kupisz, zastanów się, czy tego co masz nie da się naprawić albo przerobić. Jeśli naprawdę potrzebujesz nowej rzeczy – starą oddaj osobie, której przyniesie pożytek. Jest wiele organizacji, domów opieki, sklepów charytatywnych, które chętnie przyjmą stare ubrania, meble i sprzęty.
Rozejrzyj się, czy w Twojej okolicy nie ma dobrego second-handu lub sklepu vintage. Można tam znaleźć prawdziwe perełki. Nie tylko kupisz coś unikatowego po super cenie, ale dasz nieużywanym rzeczom drugie życie.
W miarę możliwości kupuj lokalne produkty – im mniejszy dystans pokonały, tym mniej zanieczyściły atmosferę.
Jedz owoce i warzywa sezonowe – wymagały mniejszej ilości szkodliwych nawozów, które degradują glebę, a także pestycydów, które zabijają pszczoły.

9. Zrezygnujmy z jednorazowych reklamówek

Wiesz, że wyspa śmieci, dryfująca na Pacyfiku między Kalifornią a Hawajami, ma powierzchnię dwóch stanów Texas? A wiesz, że 90% morskich ptaków ma w swoich żołądkach fragmenty plastiku? W roku 1960 było to 5%. Niedawno znaleziono wieloryba, w którego żołądku było tego aż 40 kilogramów. Nie przeżył.

Co robić? Uszyj ze starej firany siatki na warzywa i owoce. Noś do sklepu szmacianą torbę na zakupy. Nie dość, że jest trwalsza i ładniejsza, to jeszcze naprawi Twój związek z naturą. Siatka została w domu? Nic nie szkodzi. Poproś w sklepie o karton i spakuj do niego swoje zakupy. Wszyscy będą zadowoleni. Sklep, bo będzie miał mniej śmieci. Ty, bo nie zużyjesz kolejnej reklamówki. I natura, bo nie dołożysz jej zmartwień.

10. Oszczędzajmy energię

Wyłącz światło, wychodząc z pomieszczenia. Odłącz od prądu urządzenia, których nie używasz. Pod żadnym pozorem nie trzymaj ładowarki w kontakcie na stałe. Zmień żarówki na energooszczędne. Jeśli musisz kupić nowy sprzęt domowy, niech też będzie energooszczędny. Kiedy tylko możliwe, korzystaj ze światła dziennego. Jest nie tylko darmowe, ale też zdrowsze dla Twoich oczu. Czytasz książkę wieczorem? Włącz sobie lampkę. A jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, zainstaluj na zewnątrz oświetlenie z czujnikiem. Niech włącza się tylko wtedy, kiedy ktoś jest na dworze. Zimą, wychodząc z domu, skręcaj kaloryfery do połowy, po co mają grzać przez wiele godzin w pustym mieszkaniu? Pomyśl, jak jeszcze możesz ograniczyć zużycie energii we własnym domu?

Jeśli wprowadzisz do swojego życia te 10 prostych zasad, pomożesz naszej Planecie, a sam poczujesz się dużo lepiej, wiedząc, że żyjesz eko!


Z początkiem września wystartowała kampania „Kosmiczne wyzwanie”, promująca wielorazowe produkty do filtrowania wody kranowej. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie liczby jednorazowych odpadów, a tym samym zadbanie o przyszłość Ziemi. W kampanię zaangażował się lubiany aktor Tomasz Kot.

„Czy nasze dzieci polecą w kosmos? Czy pozostanie to dla nich marzeniem czy stanie się koniecznością?” W najnowszej kampanii marka Dafi głosem Tomasza Kota inspiruje do refleksji  nad przyszłością ziemi i podejmowania decyzji, które wspomogą zagrożoną naturę. Bo nawet małe, codzienne decyzje mają znaczenie dla środowiska. Dlatego Dafi zachęca do podjęcia „Kosmicznego wyzwania”, które jest metaforą trudnej próby, którą musimy podjąć na rzecz przyszłych pokoleń i ich życia w zgodzie z przyrodą. Nie sposób zaprzeczyć, że jednym z największych problemów są zalegające w lasach i pływające w oceanach jednorazowe, plastikowe butelki oraz foliowe torby. Wybór wielorazowych produktów codziennego użytku jak dzbanki i butelki filtrujące, to pierwszy i najprostszy krok redukujący zbędne odpady.