1. Ocet spirytusowy

Większość z nas słyszało o antybakteryjnym działaniu octu. Ale czy wiecie, że nasila się ono wraz ze wzrostem temperatury? Ocet możecie zastosować także wtedy, gdy chcecie rozpuścić minerały zawarte w twardej wodzie lub rozpuścić tłuszcz. Jego charakterystyczny zapach szybko wietrzeje.

2. Sok z cytryny

Działanie antybakteryjne wykazuje również sok z cytryny. Usuwa tłuszcz i delikatnie wybiela. Możesz usuwać nim plamy z ubrań lub osad na szklankach pozostały po zbyt długim parzeniu herbaty. Sok z cytryny rozcieńczony w wodą w proporcjach 50:50 wykorzystasz jako preparat do mycia podłóg.

3. Soda spożywcza

Delikatnie ściera, a dodatkowo pochłania zapachy. Wystarczy rozsypać 2 łyżki stołowe sody do spodeczka i umieścić go w lodówce. Chcąc usunąć z dłoni zapach pozostały po krojeniu cebuli wystarczy przemyć je wodą z sodą.

4. Soda kalcynowana

Dawniej była w każdym domu, a obecnie mało kto o niej słyszał. Zmiękcza wodę, nautralizauje zapachy i pochłania wilgoć. Możesz dodać ją do prania, by usunąć uporczywe plamy ze smaru, wosku, wina, kawy itp. Pomaga pozbyć się pleśni i tłuszczu, a także wosku.

5. Sól Epsom (siarczan magnezu)

Możesz użyć jej jako środka czyszczącego do płytek i fug, a także jako produktu zmiękczającego pranie. Jak żaden inny środek odstraszy nieproszone ślimaki w twoim ogrodzie. Zawarty w niej magnez użyźni glebę - możesz więc stosować sól Epsom jako odżywkę do kwiatów.

Naturalna chemia gospodarcza

Podpis

 

6. Gliceryna roślinna

Gliceryna roślinna jest wytwarzana z olejów roślinnych, ale nie z oleju palmowego. Często jest zastępowana tańszą gliceryną syntetyczną, dlatego warto dokładnie zapoznać się z etykietą, by kupić właściwy produkt. Możesz dodać kilka kropli gliceryny naturalnej do wody, która myjesz szyby. Dzięki temu nie będzie się na nich tak szybko osadzał kurz, a po deszczu nie zostana smugi. Pomoże też usunąć uporczywe plamy. Wystarczy wetrzeć w nie glicerynę, potem zmoczyć tkaninę spirytusem i na koniec uprać.

7. Woda utleniona

Jest znana ze swoich właściwości antybakteryjnych i odkażających. Ładnie wybiela. Można wykorzystać tę właściwość do wybielania białych tkanin. W połączeniu z roztworem chloru wywabisz nią plamy z kosmetyków powstałe na białej odzieży.

8. Boraks

Ze względu na szerokie spektrum zastosowań wydaje się niezbędny, gdy chcesz stosować naturalną chemię gospodarczą. Ściera, odświeża, zmiękcza wodę, odkaża, usuwa plamy z rdzy i pleśń. Jest tez środkiem owadobójczym. Choć jest składnikiem naturalnym należy przechowywać go z dala od dzieci i używać rękawic podczas jego stosowania. Może powodować podrażnienia błony śluzowej.

Naturalna chemia gospodarcza

Shutterstock

 

9. Szare mydło

 

Wbrew pozorom nie jest łatwo je kupić, dlatego warto dokładnie zapoznawać się ze składem produktów. Szare mydło posłuży jako środek piorący i myjący.

10. Spirytus

Jest składnikiem powszechnie używanych chemicznych detergentów. Możesz stosować go m.in. do usuwania plam.

11. Naturalne olejki eteryczne

Zastąpią środki perfumujące dodawane do chemii domowej. Maja tez inne właściwości: od bakteriobójczych przez odkażające, wirusobójcze, a na grzybobójczych kończąc. Do najskuteczniejszych można zaliczyć olejek lawendowy, pomarańczowy, cytrynowy, eukaliptusowy i sosnowy.

Zobacz także: Jak przygotować naturalne środki czystości? >>>

Na podstawie:

Wyrzuć chemię z domu