1. Pianka nada kształt fryzurze

Zadaniem tego produktu jest lekkie usztywnienie i nadanie kształtu uczesaniu. Dzięki niemu będzie ci też łatwiej je ułożyć. Pamiętaj, by nie przesadzać z ilością nakładanej pianki, bo wtedy obciąży fryzurę, a ty zamiast efektu „up” uzyskasz efekt „down” i oklapnięte, nieświeże, posklejane pasma. Przed wyciśnięciem pianki z opakowania potrząśnij nim, a potem, trzymając je w pozycji do dołu, nałóż trochę pianki na dłoń. Wmasuj w wilgotne pasma, głównie u ich nasady, i wysusz suszarką.

2. Lakier utrwala uczesanie 

W sklepach są dziś dwa rodzaje lakierów: suche i mokre. Suche nie sklejają włosów i nie nadają się do tworzenia bardzo trwałych, usztywnionych fryzur. Sprawiają, że pasma wyglądają naturalnie i łatwo je wyczesać. Mokre lakiery lepiej nabłyszczają włosy i sprawdzają się przy stylizacji tzw. loków plażowych i surferki. Nie wysychają od razu, dlatego po użyciu produktu masz czas, aby ułożyć pasma. Niektóre nowoczesne lakiery mają tzw. pamięć kształtu fryzury. Oznacza to, że po rozczesaniu włosów zachowują one nadany im wcześniej kształt. Lakierem spryskuj pasma z odległości 20–30 cm. Możesz nim też wygładzić włosy, nakładając odrobinę preparatu na dłoń.

3. Suchy szampon odświeża włosy

Jeśli nie masz czasu umyć włosów i ułożyć z nich fryzury, sięgnij po suchy szampon. „Oklapniętym” dodaje objętości i lekkości oraz pomaga wystylizować je na nowo. Szamponem spryskuj pasma u nasady lub z odległości ok. 15 cm, a potem wyczesz go i układaj fryzurę palcami.

4. Krem CC wygładza pasma

To jednocześnie produkt do stylizacji i pielęgnacji. Świetnie się sprawdza, jeśli włosy są porowate i się puszą. Domyka łuski, wygładza pasma, ułatwia ich rozczesywanie. Krem CC jest idealny zwłaszcza do włosów długich, bo skraca czas ich suszenia i zapobiega uszkodzeniom podczas
układania. Nakładaj go na wilgotne pasma i dopiero wtedy je rozczesuj, szczególnie jeśli mają skłonność do plątania się.

5. Sól morska dodaje objętości

Szczególnie gdy masz włosy długie lub półdługie. Sól optycznie pogrubia pasma, matuje je i usztywnia. Nadaje się zwłaszcza do lekko „bałaganiarskich” fryzur. Podkreśla strukturę i perfekcyjne cięcia. Spryskuje się nią wilgotne włosy, a następnie suszy, wygniatając je dłońmi. Sól ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że pochłania wilgoć i nadużywana może powodować przesuszanie się pasm.

Fotolia

6. Olejek dba o połysk

Pomaga też wygładzić pasma i je rozczesać. Sprawia, że włosy wyglądają na lśniące i zadbane. Najlepiej się sprawdza na włosach długich, ze skłonnością do puszenia się i zniszczonych zabiegami koloryzacji. Niewielką ilość olejku najlepiej nanieść na wilgotne pasma i wysuszyć je. Stosowanie preparatu na suche włosy, zwłaszcza gdy nie są zbyt gęste, spowoduje, że będą nadmiernie obciążone i posklejane. Olejek poprawi też wygląd rozdwojonych końców. 

7. Pasty, kremy i woski do kreatywnych fryzur

Zwykle mają dość gęstą konsystencję i pomagają utrwalić oraz usztywnić uczesanie. Nanosi się je palcami, dlatego można z łatwością je dozować i nakładać tylko na wybrane kosmyki. Pasty zwykle matują, usztywniają i nie obciążają nawet cienkich oraz krótkich włosów. Bardziej tłuste woski, gumy i kremy do stylizacji dodają pasmom blasku i sprawdzają się przy gęstych, trudnych do ułożenia włosach. Świetnie podkreślają też loki. Elastyczną gumą zaznaczysz tylko pojedyncze pasma. Ten rodzaj kosmetyków zaleca się stosować z umiarem, by nie obciążyć za bardzo fryzury.

8. Żel usztywnia pasma

To kosmetyk, który zdecydowanie widać na włosach, bo silnie je nabłyszcza i skleja. Pomaga uzyskać tzw. wet look, modny już od kilku sezonów. Sprawdza się także, gdy chcesz postawić włosy, np. zrobić czub w stylu punk. Odmiana żelu w sprayu pomaga odbić pasma od nasady, ale jedynie gdy włosy są gęste i dość sztywne. Ten kosmetyk wymaga szybkości w stylizacji, bo błyskawicznie wysycha i zastyga. Nie warto też przesadzać z jego ilością.

9. Puder matuje włosy

Dodaje objętości, matuje, podkreśla pasma i usztywnia je. Najlepsze efekty puder daje na krótkich, awangardowych fryzurach oraz na włosach cienkich, którym brakuje objętości. Stylizacja włosów pudrem to tzw. one shot i wymaga ich umycia tego samego dnia wieczorem. Puder ma tendencje do plątania i sklejania pasm, dlatego po nocy może być trudny do usunięcia.

10. Krem do loków podkreśla ich kształt

Wygładza pasma, nadaje im kształt, utrwala je i poprawia elastyczność fryzury. Zastosowany na proste włosy sprawi, że będą lekko falujące. Odrobinę kremu należy rozetrzeć w dłoniach i po kolei nakładać na wilgotne pasma. Potem suszy się loki suszarką i już na suche ponownie nakłada krem, by podkreślić ich skręt.

11. Spray na objętość pogrubia włosy

Ma lekka konsystencje i nakłada się go u nasady delikatnych, cienkich włosów. Kosmetyk odbija pasma dzięki zawartości peptydów i ładunków elektrostatycznych. Nakłada się go, rozdzielając włosy przedziałkami, a następnie susząc. Używając tego typu preparatu, najlepiej „przesuszyć” pasma, by kosmetyk dobrze w nie wniknął.

--

Zobacz też: 10 najczęstszych pytań o koloryzację włosów >>>