1. Pachnący domek chomika

Raz w tygodniu należy dokładnie umyć klatkę, potem ją wysuszyć i wsypać nowe, świeże trociny. Do mycia wystarczy gorąca woda, nie potrzeba żadnych środków dezynfekujących. Tam, gdzie chomik załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, ściółkę wymieniamy codziennie. Również każdego dnia wyrzucamy resztki mokrego pokarmu z poprzedniej doby.

2. Usuwanie mokrych plam

Jeśli naszemu pupilowi przydarzyła się wpadka, a mocz zdążył już wsiąknąć w dywan, pozostawiając nieprzyjemny zapach,  pod miejsce zabrudzone przez czworonoga podstawiamy naczynie z gorącym mlekiem. Po kilku godzinach mleko powinno wchłonąć brzydki zapach. Inny sposób to przemycie plamy rozcieńczonym płynem do płukania ust. Potem plamę zapieramy
wodą zmieszaną z płynem do mycia naczyń lub środkiem do prania dywanów.

3. Bez sierści na kanapie

Czworonogi, nie tylko gdy linieją, rozrzucają po domu sierść. Dlatego w takim mieszkaniu szczególnie dbamy o czystość. Często odkurzamy, a sierść z kanapy usuwamy zwilżoną wodą gumową rękawicą albo ściereczką z irchy. 

4. Drapanie pod kontrolą

Aby odciągnąć uwagę zwierzaków od drewnianych mebli czy naszych ulubionych pantofelków, dobrze jest kupić kotu drapak, a psu gryzaki.

5. Odstraszające cytrusy

Mruczek nie będzie się załatwiał w zakazanych miejscach, jeśli porozkładamy tam skórki z cytrusów. Kotki nie znoszą bowiem takiego zapachu.

6. Miska zawsze na miejscu

Psy podczas jedzenia zwykle przesuwają miski po podłodze. W ten sposób rozsypują karmę i rozlewają wodę. Aby temu zapobiec, na spodach misek przyklejamy gumowe, okrągłe uszczelki od weków. Dzięki temu miski nie wędrują po całym mieszkaniu. Zawsze są na swoim miejscu.

7. Czyste łapki, wyczesane futerko

Po powrocie ze spaceru, wilgotną szmatką albo specjalną szczotką wycieramy psu łapki. Trzeba go często czesać, a gdy linieje, nawet kilka razy dziennie. Doskonale sprawdzają się rękawice, którymi można nie tylko wyczesać zwierzaka, ale też zrobić mu masaż.

8. Gdy szczeniak gryzie meble

Psy nie będą gryźć drewnianych krzeseł, biurek, stolików czy szafek, jeśli bardzo delikatnie posmarujemy meble olejkiem z goździków. To tani i prosty sposób, aby je ocalić, zwłaszcza jeśli mamy w domu szczeniaka. Zapach goździków działa na nie odstraszająco. 

9. Kusząca kocimiętka

Najłatwiej przekonać kota do ostrzenia sobie pazurków na drapaku, spryskując go sprayem z kocimiętki. Kot nie potrafi się oprzeć temu kuszącemu zapachowi i zostawia meble w spokoju.

10. Dywan jak nowy

Soda, zwykle używana do pieczenia, nadaje się idealnie do czyszczenia dywanów. Nie tylko usuwa z nich plamy, ale też likwiduje brzydkie zapachy po domowych zwierzętach. Posypujemy proszkiem dywan, zostawiamy na kwadrans i dokładnie go odkurzamy. W taki prosty ekologiczny sposób wyczyścimy również chodniczki. Poza tym mamy pewność, że pies czy kot nie
zatruje się chemicznym specyfikiem do prania dywanów.

11. Bez osadu w kuwecie

Papką z kwasku cytrynowego z kilkoma kroplami wody bez problemu wyczyścimy pokrytą osadem kuwetę. Aby się ona szybko
nie brudziła, warto wysypać dno sodą oczyszczoną, a potem żwirkiem.

12. Czysta ściana 

Przy psim posłaniu ściany szybko się brudzą. Dlatego najlepiej je pomalować zmywalną farbą. Zanieczyszczoną ścianę wystarczy potem wyczyścić zwykłą gąbką nasączoną wodą z odrobiną płynu do naczyń.

--

Źródło: Dobre Rady