1. Zrób listę zakupów i sprawdź ją dwukrotnie (co najmniej)

Sporządź listę produktów spożywczych, jakich potrzebujesz do przygotowania świątecznych potraw oraz rzeczy potrzebnych do dekoracji domu. Wróć do spisanych wydatków następnego dnia, a nawet lepiej po 2 dniach i sprawdź, czy na pewno wszystko z listy musisz kupić. Jeśli coś wyda ci się zbędne, bez wahania to wykreśl. Idąc na zakupy, trzymaj się przygotowanego planu wydatków.

2. Przygotuj listę prezentów

Na drugiej kartce spisz osoby, którym chcesz kupić prezenty.  Ustal z bliskimi i wyznacz limit,  ile pieniędzy możesz na to przeznaczyć. I trzymaj się tego, wtedy będziesz mieć kontrolę nad wydatkami i nie stracisz głowy podczas zakupów. 

3. Zamiast kupować karty świąteczne – zrób własne

Możesz poprosić dzieci, by wykleiły lub narysowały motywy świąteczne na przygotowanych przez ciebie kartkach.

4. Nie kupuj wszystkiego w sklepach stacjonarnych, rób zakupy on-line

Te zakupy są nie tylko wygodniejsze (bo nie stoisz w kolejkach), ale i znacznie tańsze. Sklepy internetowe mają niższe ceny niż stacjonarne, a dodatkowo oferują mnóstwo rabatów i kuponów, z których możesz skorzystać. Sprawdź w popularnych wyszukiwarkach np. ceneo.pl, gdzie interesujące cię rzeczy dostaniesz najtaniej. Jeśli chcesz obdarować swoich bliskich np. książkami, składaj zamówienie zbiorowe, wówczas tylko raz  poniesiesz koszty wysyłki.

5. Obserwuj w sieci swoje ulubione marki

Jeśli śledzisz swoje ulubione sklepy na Facebooku lub Instagramie, masz dużą szansę na uzyskanie specjalnych zniżek na zakupy. Istnieją też specjalne aplikacje rabatowe (ma je np. H&M, Rossmann), za pomocą których możesz kupić taniej atrakcyjne prezenty.

6. Kupuj jak Święty Mikołaj

On zawsze jest dobrze przygotowany, robi zakupy na czas. Jak to osiąga? Kilkoma prostymi trikami. Spróbuj go naśladować:
• Wyznacz sobie limit czasowy: załatwiaj sprawę i wychodź ze sklepu, aby nie ulegać pokusie wydawania więcej niż chcesz.
• Kupuj w nietypowych godzinach, np.  skorzystaj z wydłużonych godzin handlu i idź, gdy jest mniej tłoczno, albo poświęć dzień urlopu i pojedź do centrum handlowego rano.
• Kupuj najpierw tańsze rzeczy. Wtedy będziesz dokładnie wiedzieć, ile pieniędzy zostało ci na droższe upominki. I nie przekroczysz budżetu.  
• Ogranicz listę sklepów do dwóch-trzech, które musisz odwiedzić.

7. Kontroluj wydatki

Na każdym etapie przygotowań. W ten sposób unikniesz przekroczenia budżetu. Notuj ile wydałaś po każdym powrocie ze sklepów.

8. Do gotowania kupuj tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz 

W świątecznej gorączce łatwo jest stracić kontrolę nad zakupami spożywczymi, bo wydaje nam się, że potrzebujemy dosłownie wszystkiego. A potem przez tydzień trzeba dojadać potrawy i dużo rzeczy ląduje na śmietniku. Dlatego kupuj tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz do przygotowania świątecznych potraw. W internecie znajdziesz różne przeliczniki, kalkulatory, które pomagają policzyć, ile potrzebujesz produktów, np. na pierogi dla 10 osób.


9. Sprawdź ofertę supermarketów w internecie

Zanim wyruszysz na zakupy spożywcze poszukaj, gdzie zrobisz je najtaniej. Nie kupuj wszystkiego w tym samym sklepie, jeśli możesz w innym coś z listy kupić taniej.
Wykorzystaj bony lojalnościowe. Ma je każdy supermarket  i zazwyczaj nazbierane w ciągu roku punkty za systematyczne zakupy zamienia na bony świąteczne.

10. Zacznij planować... następne Boże Narodzenie

Gdy święta będą już za nami, czas zacząć planować następne. Co możesz już zrobić?
• Zacznij oszczędzać. Otwórz subkonto i wpłacaj na nie pewną kwotę np. 40 zł co miesiąc. W listopadzie to będzie 480 zł. Skorzystaj z kalkulatorów internetowych, które pomogą ci sprawdzić, ile potrzebujesz na świąteczne zakupy.
• Kupuj prezenty przez cały rok, szczególnie podczas wysprzedaży. Spowoduje to rozłożenie kosztów na różne miesiące w roku.
• Jeśli w perspektywie masz droższe prezenty i zacznij zbierać na nie już od stycznia.

--

Zobacz też: Jak zapakować prezent? >>>