Czy wyobrażacie sobie święta bez "Last christmas:, albo "All I Want for Christmas Is You"? My tez nie. Wybraliśmy najpiękniejsze piosenki na święta. Posłuchajcie już teraz.

1. "Last Christmas"

Historia o wędrującym sercu – bez tej piosenki nie ma Bożego Narodzenia. Chłopak oddaje je  dziewczynie, następnego dnia ona je  zwraca. On przekazuje je kolejnej osobie. I co roku scenariusz się powtarza. Piosenka czaruje nas magią świąt już 32 lata! Sam George Michael w jednym z wywiadów wyznał, ze dzięki temu nagraniu mógłby do końca życia nic nie robić utrzymując się z tantiem. Warto dodać, że teledysk, w którym występują obydwaj chłopcy z grupy Wham! powstał w szwajcarskim kurorcie narciarskim Saas-Fee.


2. "Pada śnieg" 

Piosenka z repertuaru Edyty Górniak i Krzysztofa Antkowiaka. Po raz pierwszy nagrana na płycie wokalisty "Zakazany owoc", w 1989 r. Słowa napisał Jacek Cygan. Prawdziwe triumfy zaczęła święcić 6 lat później, gdy na swoim CD "Dotyk" umieściła go Edyta Górniak… Posłuchajcie jak oni śpiewają: Pada śnieg, puszysty śnieg, Lubię patrzeć, gdy tak cicho spływa w dół…


3. "Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!" 

Ten swingujący kawałek o świętach duet Jule Styne ( muzyka) i Sammy Cahn ( tekst) napisał podczas II wojny światowej ( 1942 r.), ale prawdziwe życie nadało mu genialne wykonanie Deana Martina w 1959 roku. Nikt już nie pamięta, że ta jedna z najbardziej świątecznych piosenek powstała w całkiem nieświątecznym czasie – autorzy napisali ją w Los Angeles w najgorętszym dniu lata. Sammy Cahn zaproponował Styne'owi dla ochłody wyprawę na plażę, a skończyło się na pisaniu w domu  przeboju. Co ciekawe w piosence nie pada ani jedno słowo dotyczące Bożego Narodzenia. Podmiot liryczny  wyśpiewuje, że pada śnieg więc najlepiej ten dzień spędzić z ukochaną w domu przed kominkiem.


4. "All I Want for Christmas Is You"  

Drugie życie piosenka ta otrzymała zimą 2003/2004 roku, gdy świat oszalał na punkcie filmu "Love Actually" ("To właśnie miłość"). Choć po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 1994 roku, gdy Marie Carey nagrała CD "Merry Christmas". Do tej pory piosenka doczekała się ponad 10 coverów w różnych wykonaniach – w filmie "To właśnie miłość" śpiewa ją Olivia Olson. The Yorker napisał, że twór ten "jest jednym z najbardziej szanowanych dodatków do świątecznej atmosfery".


5. "Driving Home For Christmas" 

Kiedy Chris Rea wyrusza w drogę do domu wiemy, że święta zbliżają się wielkimi krokami. Mało kto pamięta, że razem z piosenkarzem udajemy się w podróż (i stanie w korkach), by zdążyć na Wigilię już od 30 lat!  Wydawało by się, że nie może być nic bardziej banalnego! Łatwo wpadająca w ucho linia melodyczna i prosty tekst, a stacje radiowe co roku puszczają ten utwór najpóźniej od początku grudnia.


6. "Dzień jeden w roku" 

Tę najbardziej dziś rozpoznawalną świecką kolędę Czerwone Gitary się umieściły na swojej  płycie w 1976 r. Tekst napisał Krzysztof Dzikowski, a muzykę skomponował Seweryn Krajewski. Co nadaje tej piosence unikalny świąteczny charakter? Niezwykły-zwykły tekst – jak przyznawał w wywiadach Dzikowski – o świętach nie można już prościej i muzyczne wyczucie Krajewskiego –  przejawiające się w zestawieniu brzmienia instrumentów smyczkowych z dźwiękiem cymbałków (fachowo ten instrument nazywa się ksylofonem). W nowej rzeczywistości ustrojowej autorzy mieli wiele intratnych  propozycji, by sprzedać utwór do reklamy. Za każdym razem odmawiają: "Dzień jeden w roku" to kolęda i niech tak zostanie – twierdzą.

Zobacz również:


7. "Na całej połaci – śnieg"

…. w przeróżnej postaci – śnieg./ Na siostry i braci/ zimowy plakacik – śnieg… śnieg… Piosenka ta ma długi życiorys – po raz pierwszy była wykonana w Wieczorze IV Kabaretu Starszych Panów w styczniu 1965 roku. Zaśpiewała ją Kalina Jędrusik. Ponad 30 lat później zaśpiewała ją  Anna Maria Jopek z Jeremim Przyborą. – Ten duet załatwiła mi pani Maria Wasowska wspólnie z Magdą Umer – mówiła piosenkarka w wywiadzie dla radiowej Jedynki. – Tak cudownie namawiały pana Jeremiego, że po 20 latach przerwy wszedł do mnie do studia nagraniowego… 


8. "Oszaleli Anieli" 

jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych piosenek świątecznych. Katarzyna Skrzynecka  napisała ją w 1999 r. na swoją drugą płytę. Nie ma w tym nic dziwnego – aktorka  jest przecież nie tylko absolwentką szkoły baletowej i teatralnej, ale również  Akademii Muzycznej w klasie fortepianu. Na punkcie jej "Aniołów" oszalała Polska jak długa i szeroka. Jak to szło? "Oszaleli anieli, cali w bieli od chmur./ Gdy na ziemię spłynęli, niby śnieg białych piór,/ I jak ziemia szeroka, wszędzie nowa epoka…/ Oszaleli anieli, anieli…"


9. "White Christmas" 

O białym Bożym Narodzeniu Bing Crosby zaczął marzyć w 1942 roku, a my co roku powielamy jego marzenie. Piosenkę autorstwa Irvinga Berlinga wyróżnioną Oscarem rozsławił film film "Świąteczna Gospoda". Jest tak popularna, że każdy anglojęzyczny wykonawca umieszcza ją na swojej świątecznej płycie.  Do 1997 roku była najlepiej sprzedającym się singlem na świecie z wynikiem 30 mln egzemplarzy (zdetronizował ją dopiero singiel Eltona Johna "Candle in the Wind" nagrany po śmierci księżnej Diany).


10. "Christmas Time Mistletoe and Wine" 

Singiel z tą kolędą brytyjski piosenkarz Cliff Richards nagrał w listopadzie 1988 roku. Płyta pobiła rekord komercyjny – w ciągu miesiąca sprzedało jej się tylko w Anglii 750 tysięcy egzemplarzy! Mało kto wie, że utwór napisany przez Jeremy'ego Paula, Leslie Stewarta i Keitha Strachana wcale nie powstał dla Richards. Pochodzi z musicalu "Scraps", adaptacji baśni Hansa Christiana Andersena "Dziewczyna z zapałkami". Dziś należy do kanonu najczęściej odtwarzanych w okresie świątecznym utworów. 


11. "Merry Christmas Everyone"

Radosna i bardzo energetyczna piosenka świąteczna nagrana w listopadzie 1985 roku. Po miesiącu  była już numer 1 Bożego Narodzenia tamtego roku. Rozsławił ją walijski piosenkarz Shakin' Stevens. Piosenka dorobiła się teledysku. Zdjęcia do niego kręcono w Laponii i – co ciekawe – musiano posiłkować się sztucznym śniegiem, bo w tym czasie nie było opadów. 


12. "Jingle Bells"  

Ten utwór James Pierpont napisał  w… 1857 roku! Dokładnie 16 września został zarejestrowany  pod tytułem "One Horse Open Sleigh" (w dowolnym tłumaczeniu oznacza otwarte sanie zaprzężone w jednego konia). Nuty z oryginalną aranżacją utworu przechowywane są do dziś w Bibliotece Kongresu Amerykańskiego.


13. "Do They Know It's Christmas?"

Pierwotnie miała to być akcja jednorazowa. Band Aid nagrał singiel w 1984 roku w ramach pomocy ofiarom głodu w Etiopii. Pomysłodawcą założenia grupy charytatywnej muzyków był irlandzki piosenkach Bob Geldof. Razem z Midgem Urem z Ultravox napisali piosenkę. Do tej pory akcja kilkakrotnie była ponawiana, ostatnio dwa lata temu – w ramach pomocy ofiarom epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej.

--

Zobacz też: 13 najlepszych filmów o świętach >>>