1 PODCZAS WYCIECZKI ZAGRANICZNEJ ZGUBIŁAM PASZPORT

Będąc na urlopie w Tunezji, zgubiłam paszport. Formalności, które musiałam załatwić, zajęły mi ponad tydzień.

Co możesz zrobić?

Na taką sytuację warto się przygotować. Zabierz ze sobą dwie fotografie paszportowe i kopię paszportu (stron ze zdjęciem i danymi). Możesz też zrobić zdjęcie dokumentu i wysłać je sobie e-mailem. W razie czego będziesz mogła szybko udowodnić swoją tożsamość. Gdy paszport zginie, najpierw zgłoś to policji, potem udaj się do polskiej ambasady lub konsulatu. Jeśli nie planujesz dalszej podróży, poproś o paszport tymczasowy. Jest on ważny tylko na powrót, ale na wydanie czeka się krócej. Jeżeli w kraju, gdzie jesteś, nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, zwróć się do placówki innego państwa UE, dostaniesz tam dokument awaryjny, tzw. ETD (Emergency Travel Document).

2 HOTEL WYGLĄDAŁ INACZEJ NIŻ W KATALOGU

Wykupiłam wczasy w Maroku w hotelu pięciogwiazdkowym przy plaży. Na miejscu się okazało, że hotel od plaży dzieli ponad kilometr. Na dodatek klimatyzacja w pokojach nie działa.

Co możesz zrobić?

Żądać, by organizator zapewnił warunki zapisane w umowie, a jeśli to niemożliwe, ubiegać się o zwrot części kosztów. Pismo reklamacyjne można wręczyć na miejscu przedstawicielowi biura podróży albo wysłać je organizatorowi po powrocie, w ciągu 30 dni. Do pisma dołącz dowody: zdjęcia, filmy, oświadczenia innych uczestników wyjazdu. Podaj też wartość odszkodowania, którego się domagasz. Pomoże ci w tym tabela frankfurcka (znajdziesz ją m.in. na stronie konsument.gov.pl). Określa ona wysokość roszczenia za konkretne braki. Np. za gorsze położenie hotelu możesz domagać się 5–15 proc. ceny wyjazdu, za niedziałającą klimatyzację 10–20 proc.

3 MIMO UBEZPIECZENIA LEKARZ ŻĄDAŁ PIENIĘDZY

Weekend spędzałam w Berlinie i tam źle się poczułam. Miałam kartę EKUZ, a i tak dostałam rachunek za wizytę lekarską.

Co możesz zrobić?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ umożliwia dostęp do opieki zdrowotnej na takich zasadach, jakie są stosowane wobec obywateli danego kraju. Jeżeli podstawowa opieka medyczna jest częściowo odpłatna, trzeba przygotować się na koszty. A jeśli w nagłej sytuacji będziesz musiała skorzystać z pomocy lekarza, który nie działa w ramach państwowego systemu opieki zdrowotnej, za wizytę zapłacisz pełną cenę. Uchroni cię przed tym ubezpieczenie turystyczne obejmujące koszty leczenia. Dlatego wykup je, jeśli planujesz nawet krótki wyjazd za granicę. Koszt takiej polisy to zaledwie kilka złotych za jeden dzień.

4 PRZEZ SPÓŹNIONY LOT STRACIŁAM BILET NA DRUGI SAMOLOT

Miałam zaplanowane połączenie lotnicze z przesiadką, ale z powodu opóźnienia pierwszego samolotu nie zdążyłam na drugi i przepadł mi bilet.

Co możesz zrobić?

Żądaj rekompensaty. Zgodnie z prawem unijnym, jeśli podróżujesz z lub do kraju UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, masz prawo do odszkodowania, jeśli samolot był spóźniony więcej niż 3 godziny z winy przewoźnika i w związku z tym utraciłaś kolejne połączenie. Rekompensata (niezależnie od zwrotu pieniędzy za bilet) należy się także, jeżeli rejs został odwołany na mniej niż 14 dni przed wylotem lub odmówiono ci wejścia na pokład, bo sprzedano więcej biletów, niż było miejsc. To, ile pieniędzy dostaniesz, zależy od długości lotu: 250 euro dla rejsów do 1500 km, 400 euro w razie podróży od 1500 km do 3500 km i 600 euro, jeśli rejs był dłuższy.

5 W OBCYM KRAJU MIAŁAM STŁUCZKĘ SAMOCHODOWĄ

Gdy byłam we Włoszech, inny kierowca uderzył w mój samochód. Napisał mi coś na kartce, na migi powiedział, że to wystarczy, i odjechał. W efekcie nie dostałam żadnego odszkodowania.

Co możesz zrobić?

Jeśli się spodziewasz, że w razie kolizji trudno będzie ci się dogadać z obcokrajowcem, zabierz ze sobą wydrukowany formularz wspólnego oświadczenia sprawcy i poszkodowanego o zdarzeniu drogowym – w języku angielskim lub w języku danego kraju. Ułatwi ci to spisanie wszystkich danych niezbędnych do likwidacji szkody z polisy OC sprawcy. Jeśli sprawca nie będzie chciał go wypełnić, nie wahaj się wezwać policji. Szkodę możesz zgłosić na miejscu, w państwie, w którym doszło do wypadku, albo po powrocie do kraju. Na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (www.pbuk.pl) znajdziesz informację, które polskie towarzystwo reprezentuje ubezpieczyciela sprawcy na terenie Polski. Są tam też szczegółowe informacje, jak postępować w razie kolizji za granicą.

6 ZA BRAK GOTÓWKI STRACIŁAM PRAWO JAZDY

W Bratysławie przekroczyłam dozwoloną prędkość. Nie miałam gotówki na mandat, policjant zabrał mi prawo jazdy.

Co możesz zrobić?

Z założenia obcokrajowcy dostają mandaty gotówkowe, czasem mogą zapłacić je kartą kredytową. W niektórych krajach (np. na Słowacji), jeśli kierowca nie uiści mandatu na miejscu, zostanie mu zatrzymane prawo jazdy do czasu, aż pieniądze wpłyną na konto policji. Jeśli złamiesz przepisy, lepiej nie dyskutuj z funkcjonariuszami, bo z powodu nieporozumień językowych możesz zostać oskarżona o próbę przekupstwa.

7 NIECHCĄCY USZKODZIŁAM CUDZĄ WŁASNOŚĆ

Od znajomych z hotelu pożyczyłam aparat fotograficzny. Upuściłam go i stłukł się drogi obiektyw.

Co możesz zrobić?

Nieumyślna szkoda, którą spowodowałaś (ty lub dziecko pod twoją opieką), może cię drogo kosztować, jeśli właściciel będzie się domagał odszkodowania. Unikniesz takich kosztów pod warunkiem, że przed wyjazdem wykupisz ubezpieczenie turystyczne z opcją OC. Wówczas ewentualna rekompensata zostanie wypłacona przez ubezpieczyciela. Trzeba wiedzieć, że nie każde ubezpieczenie ma tę opcję, a polisy, które ją zawierają, są o kilka procent droższe. Ubezpieczenie obejmuje nie tylko uszkodzenie rzeczy, także sytuacje, gdy z twojej winy komuś stanie się krzywda i straci zdrowie.

8 DOSTAŁAM KARĘ PIENIĘŻNĄ ZA UŻYWANIE NAWIGACJI

Przejeżdżając przez Szwajcarię, musiałam zapłacić sporą grzywnę za to, że miałam nawigację zamontowaną na przedniej szybie.

Co możesz zrobić?

W niektórych krajach, m.in. w Szwajcarii i na Słowacji, na przedniej szybie nie można umieszczać niczego, co ogranicza widoczność, w tym popularnych u nas przyssawek na urządzenia GPS czy telefony. W Szwajcarii i we Francji karane jest też korzystanie z urządzeń, które ostrzegają przed fotoradarami, i kamer samochodowych. Jeśli któregoś z tych urządzeń używasz, upewnij się, czy we wszystkich krajach, przez które będziesz przejeżdżać, jest ono dozwolone. Informacje te i inne wskazówki dla kierowców znajdują się na stronie: polakzagranica.msz.gov.pl

9 UKRADZIONO MI RZECZY Z POKOJU HOTELOWEGO

Kiedy wróciłam do hotelu z wycieczki, okazało się, że z pokoju zginęły zegarek i laptop. Nie były schowane w sejfie.

Co możesz zrobić?

Jeżeli stwierdzisz kradzież, natychmiast zgłoś to obsłudze hotelu i poproś o potwierdzenie zgłoszenia. Jeżeli hotel znajduje się w kraju należącym do UE, możesz się domagać odszkodowania od jego właściciela. Umożliwia to europejska konwencja o odpowiedzialności właścicieli hoteli za rzeczy wniesione przez gości. Maksymalnie będzie to stukrotność ceny wynajęcia pokoju na dobę. Aby więc uniknąć takich sytuacji, wszystkie cenne przedmioty zawsze zostawiaj w sejfie. A jeżeli sejfu nie ma w pokoju, pracownicy hotelu mają obowiązek przyjąć je na przechowanie.

10 ZNISZCZONO MI BAGAŻ W SAMOLOCIE

Walizka, którą odebrałam na lotnisku, była pęknięta, część rzeczy zginęła, reszta była w opłakanym  stanie.

Co możesz zrobić?

Uszkodzenie bagażu należy zgłosić od razu na lotnisku. Linia lotnicza zwykle zwraca koszty zakupu nowej walizki. Jeśli zginęły jakieś przedmioty i trudno oszacować ich wartość, odszkodowanie będzie wyliczone na podstawie wagi bagażu. W przyszłości unikniesz zniszczenia, owijając walizkę specjalną stalową siatką, która zabezpieczy ją przed rozerwaniem czy rozcięciem. Takie siatki, np. typu Pacsafe, kosztują ok. 200–300 zł.

11 MIAŁAM WYPADEK I PŁACIŁAM ZA LECZENIE

Grając w siatkówkę plażową, złamałam nogę. Ubezpieczyciel odmówił pokrycia kosztów leczenia, bo moja polisa nie obejmowała uprawiania sportów.

Co możesz zrobić?

Warto wiedzieć, że nawet amatorskie uprawianie sportów, jak siatkówka plażowa, surfing, nurkowanie, uznawane jest przez część ubezpieczycieli za działalność podwyższonego ryzyka i wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli więc planujesz aktywny urlop, sprawdź, czy twoja polisa turystyczna zapewni ci pomoc assistance i pokryje koszty leczenia, w razie gdybyś miała wypadek.

12 SKRADZIONO MI DANE Z KARTY KREDYTOWEJ

Kelner w restauracji zabrał moją kartę na zaplecze, po jakimś czasie zniknęły mi z konta pieniądze.

Co możesz zrobić?

Gdy tracisz kartę z oczu, złodziej może zapisać dane potrzebne do autoryzacji transakcji w Internecie: numer karty, datę ważności i numer CVV2. Możesz temu zapobiec, zamazując markerem numer CVV2. Na karcie, którą płacisz za zakupy za granicą, ustaw niskie limity transakcji internetowych.

13 BANKOMAT „POŁKNĄŁ” KARTĘ PŁATNICZĄ

Gdy wypłacałam pieniądze, bankomat miał awarię zasilania i nie oddał mi karty.

Co możesz zrobić?

Karta może zostać odesłana do twojego banku, lecz procedura potrwa kilka tygodni. Ale możesz też wcale jej nie odzyskać, bo niektórzy właściciele bankomatów nie wydają zatrzymanych kart, by nie wpadły w niepowołane ręce. Tak czy inaczej, połkniętą kartę warto zastrzec. Wybierając się za granicę, zawsze weź ze sobą co najmniej jedną zapasową kartę płatniczą, miej też przy sobie pewną ilość gotówki.

BEZPIECZNIEJ Z TELEFONEM!

Przed podróżą pobierz bezpłatną aplikację na telefon iPolak ze strony polakzagranica.msz.gov.pl. W aplikacji sprawdzisz bezpieczeństwo kraju, do którego podróżujesz, informacje dotyczące podróżowania, dowiesz się, jak skontaktować się z ambasadą, szybko wybierzesz numer do kontaktu z konsulem.