Uzyskanie idealnej i jednocześnie naturalnej bazy jest najważniejszym krokiem przy wykonywaniu każdego makijażu. Wiele z nas popełnia niewielkie błędy, które nie tylko psują efekt końcowy, ale sprawiają, że nie wyglądamy korzystnie. Sprawdźcie, jakie błędy popełniamy najczęściej i jak ich unikać!

1. Źle dobierasz kolor

Zbyt różowy, zbyt oliwkowy lub za bardzo żółty - źle dobrany kolor podkładu może całkowicie zniszczyć wygląd całego makijażu. Bardzo istotne jest prawidłowe dobranie koloru kosmetyku do koloru naszej cery. Najlepszą metodą dopasowania podkładu jest nałożenie odrobiny produktu w ciągu dnia, przy naturalnym świetle, od policzka aż do żuchwy. W ten sposób będziemy mieć pewność, że podkład ma odpowiedni kolor bez względu na to, gdzie go nałożymy. Warto odczekać chwilę z próbką produktu, ponieważ niektóre podkłady po chwili utleniają się i delikatnie zmieniają kolor.

2. Nakładasz za dużo podkładu

Wiele z nas wierzy, że podkład musimy nakładać na całą twarz, a to nie prawda.

„Moim zdaniem podkład powinien być używany tam, gdzie go potrzebujemy. Jego zadaniem jest wyrównanie kolorytu skóry i powinien być stosowany tam , gdzie występują zaczerwienienia, cienie i plamki” - mówi Florrie White, wizażystka pracująca z takimi gwiazdami jak Emilia Clarke i Rosie Huntington-Whiteley.

Podkład powinniśmy aplikować od środka twarzy na zewnątrz, aby jego nadmiar nie osadzał się na linii włosów. Najczęściej to właśnie w centrum twarzy pojawia się najwięcej przebarwień i zaczerwień. W szczególności dookoła nosa. Pamiętajmy o tym, aby nie tworzyć efektu maski. Powinnyśmy widzieć teksturę skóry nawet, gdy jesteśmy umalowane. Oznacza to, że nie musimy nakładać dużej ilości produktu, w tym wypadku mniej znaczy więcej.

3. Źle przygotowujesz skórę przed nałożeniem podkładu

Sam podkład to nie wszystko. Aby uzyskać promienną i idealnie wyglądającą skórę, musimy ją odpowiednio przygotować przed rozpoczęciem makijażu. Przygotowanie skóry powinniśmy zaczynać wieczór wcześniej. Dokładny demakijaż, nawilżanie i reagowanie na zmiany skórne powinny być stałym punktem codziennej pielęgnacji skóry.

Na kilka minut przed nałożeniem podkładu warto nałożyć na oczyszczoną skórę krem lub serum. W tym czasie możemy przygotować kosmetyki lub umyć gąbeczkę. Kosmetyk zostanie wchłonięty przez skórę, a podkład będzie wyglądał perfekcyjnie przez cały dzień.

4. Nie wiesz jaki masz typ urody

Coraz więcej marek poszerza swoją ofertę podkładów o nowe odcienie. Mamy do wyboru produkty dopasowane do typów urody. Jeżeli nie wiesz, czy masz chłody czy ciepły typ urody, możesz wykonać szybki test. Na jaki kolor się opalasz? Jeżeli na różowo – cynamonowo to powinnaś wybierać podkłady o chłodniejszych, czasem szarych odcieniach. Jeżeli opalasz się na brązowo i rzadko kiedy masz poparzoną skórę to powinnaś wybierać podkłady o ciepłych tonach.

Zobacz również:

5. Przed nałożeniem podkładu nie używasz primera

Primer może mieć formę sprayu, żelu lub kremu. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie świeżego i perfekcyjnego makijażu przez cały dzień. Co więcej jest on barierą pomiędzy podkładem, a naszą skórą. Jeżeli masz suchą skórę, primer nie pozwoli, aby pochłonęła ona podkład i zostawiła Cię z nieestetycznymi plamami. Jeżeli masz tłustą cerę primer zablokuje sebum i nie będziesz musiała przejmować się świeceniem.

6. Nieprawidłowo utrwalasz makijaż

Utrwalanie makijażu to pewność, że utrzyma się on przez cały dzień. Ważne, aby utrwalać te fragmenty twarzy, które tego potrzebują. Najważniejsza jest strefa T, ponieważ to właśnie ona najczęściej się przetłuszcza. Warto używać do tego sprayu lub sypkiego pudru, który po chwili rozprowadzamy po całej twarzy.

7. Podkład zbiera się na linii włosów

Punkt ten może być wyjątkowo uciążliwy dla osób o ciemnych włosach. Aby tego uniknąć, podkład zaczynamy nakładać od centrum twarzy. Przy włosach, brodzie i policzkach będzie mniej produktu i mniejsze prawdopodobieństwo, że podkład będzie źle wyglądać.

8. Używasz złych narzędzi

Bardzo ważne przy nakładaniu podkładu jest odpowiednie dobranie narzędzi, którymi to zrobimy. Pędzle nie pochłaniają produktu tak jak gąbeczki, ale te drugie mogą być wygodniejsze w użytkowaniu. Bez względu na to, czym nakładasz podkład, na sam koniec delikatnie przyciśnij podkład do skóry palcami. Podkład lepiej stopi się ze skórą i zapewni bardzo naturalne wykończenie.

9. Kolor podkładu różni się od koloru szyi

Powtarza się, że podkład powinnyśmy nakładać także na szyi. Jeżeli mamy dobrze dobrany kolor, krok ten jest zbędny. Nakładając podkład także na szyję możemy skończyć z niechcianym efektem maski. Jeżeli chcesz, aby efekt końcowy był ciemniejszy niż kolor skóry, użyj bronzera.

10. Wybierasz niewłaściwą formułę podkładu

Do wyboru mamy całą gamę podkładów: podkłady płynne, sypkie, musy, kremy i żele. Warto zastanowić się, jaki rodzaj podkładu będzie dla nas najlepszy, ponieważ to od formuły zależeć może czy uzyskamy idealne wykończenie czy nie. Jeżeli masz suchą skórę najlepszy będzie płynny i kremowy podkład. Dla cery tłustej i mieszanej najlepszą formułą będzie puder lub podkład w płynie o bazie wodnej lub bez oleju.

11. Nie dobierasz wykończenia do typu cery

Od matowego, przez satynowe aż po rozświetlające – do wyboru mamy naprawdę długą listę podkładów podzieloną na rodzaje wykończenia. Skóra tłusta preferuje matowe wykończenie, sucha zdecydowanie lepiej przyjmie podkład o rozświetlającym lub satynowym wykończeniu. Przy wyborze podkładu warto zastanowić się, jaki rodzaj skóry mamy i jakie produkty będą z nią najlepiej współgrały.

12. Za rzadko czyścisz pędzle i akcesoria

Jeżeli nie czyścisz pędzli i gąbeczek po każdym użyciu, a przynajmniej raz na kilka dni, zacznij to robić. Na niemytych narzędziach zbierają się bakterie, które mogą przyczynić się do powstawania krostek i innych zanieczyszczeń. Do czyszczenia gąbeczek możemy użyć antybakteryjnego mydła w płynie, a do mycia pędzli sprawdzi się szampon do włosów.

13. Białe plamy widoczne na zdjęciach

Oglądałaś kiedyś zdjęcia gwiazd na czerwonym dywanie, a może sama masz zdjęcie, na którym na twarzy masz dziwne, białe plamy? Niektóre składniki sprawiają, że przy użyciu lampy błyskowej w aparacie na twarzy pojawiają się białe plany. Winowajców jest kilka. Po pierwsze może być to krem SPF o wysokiej mocy. Bezpieczne podkłady z SPF 50 tworzą między innymi La Roche Posay, Chanel i Bobbi Brown. Niektóre pudry, przede wszystkim mineralne, mogą dawać niechciany efekt.

14. Nakładasz korektor pod podkład

Zgromadzony podkład i korektor na przykład pod oczami nie tylko nie wygląda nieestetycznie, ale podkreśla linie i zmarszczki. Podkład powinnyśmy traktować jako retusz, a korektor jako punktowe poprawienie i zakrycie tego z czym podkład sobie nie poradził. Nakładając najpierw podkład zobaczysz, w których miejscach naprawdę go potrzebujesz.

Sprawdź też: