Wydaje ci się, że porządki bez twojego ulubionego proszku do czyszczenia to jakby nie to samo? Może i tak, ale w czasie pandemii tradycyjne zakupy zdecydowanie musisz ograniczyć. Jednak to wcale nie znaczy, że sama nie możesz przygotować domowych środków czystości. Przejrzyj szafki (przy okazji możesz w nich zrobić porządek), a być może znajdziesz: sodę oczyszczoną lub boraks, a już na pewno ocet. W ten sposób ekologiczną metodą naszych babć już za kilka złotych przygotujesz własne płyny do czyszczenia.

1. Domowy płyn do mycia szyb

Przygotujesz go mieszając w proporcjach 1:1 wodę i ocet. Miksturę wystarczy przelać do butelki ze spryskiwaczem - i gotowe! Ten niezawodny płyn do mycia szyb pozwoli ci raz na zawsze zapomnieć o smugach.

2. Sposób na śnieżnobiałe firanki

Jedna z najpopularniejszych domowych metod na wybielenie firanek to kąpiel w proszku do pieczenia. Do 5 litrów wody wsyp 1/3 szklanki proszku i wymieszaj. Zanurz firanki na 15 minut w miksturze, a następnie wypierz je w pralce. Zamiast proszku możesz też wykorzystać sól kuchenną (4 łyżki na 3 litry). Wówczas najpierw wypierz firanki, a następnie wybiel je w solnym roztworze.

3. Mydlane płatki na skórzaną tapicerkę

Płatki mydlane rozpuszczone w ciepłej wodzie to najlepszy sposób na doczyszczenie tapicerki z naturalnej skóry. Silniejsze zabrudzenia wyczyść szczoteczką do zębów zwilżoną w wodzie z rozpuszczonym mydłem. Po umyciu natrzyj ją oliwką dla dzieci - dzięki temu odzyska blask i elastyczność. 

4. Wyczyść fugi sodą

Nieco czasochłonny - ale skuteczny sposób na doczyszczenie fug. Sodę oczyszczoną wymieszaj z niedużą ilością wody, tak, aby uzyskać konsystencję pasty. Nałóż odrobinę na szczoteczkę do zębów i wyczyść fugi. Zamiast sody możesz też wykorzystać sok z cytryny. 

Zobacz też:

Soda oczyszczona: właściwości, których nie znałaś ->>

5. Sposób na czysty okap

Kleisty osad na wentylatorze pod okapem najłatwiej doczyścić rozpuszczalnikiem - np. benzyną lakową. Zanurz w niej pędzel i przetrzyj tłustą powierzchnię od wewnętrznej strony okapu. Potem popraw wodą z płynem do mycia naczyń.

6. Jak usunąć sierść z kanapy?

Ten prosty domowy sposób pozwoli skutecznie rozprawić się z niechcianymi kłaczkami. Załóż na rękę gumową rękawiczkę i zanurz ją na chwilę w misce z wodą. Mokrą rękawiczką zgarnij sierść z kanapy i foteli. 

7. Krany i baterie czyść cytryną lub octem

Przekrój cytrynę na pół i mocno pocieraj nią stalową armaturę. Pozostaw na noc, a następnego dnia spłucz i wypoleruj. Słuchawkę prysznica możesz też zanurzyć w rozrobionym pół na pół occie z wodą. 

Zobacz też:

3 domowe sposoby na czyszczenie pralki ->>

8. Jak usunąć osad na szkle?

Cytryna jest również najlepszym przyjacielem szklanych przedmiotów. Wystarczy obrać ją ze skórki i energicznie przetrzeć obierką (wewnętrzną stronę) szklane wazony i naczynia. Na koniec wypłucz wodą i wypoleruj ich powierzchnię. Dzięki temu odzyskają swój dawny blask.

9. Domowe sposoby na czysty dywan

Zabrudzenia na dywanie najłatwiej usunąć za pomocą sody oczyszczonej. Wysyp odrobinę proszku w miejscu plamy i pozostaw na około 10 minut. Następnie zbierz odkurzaczem. Ciemny dywan możesz tez odświeżyć wodą z octem (łyżka octu na litr wody). Zamoczoną w niej szmatką pocieraj delikatnie powierzchnię dywanu, po czym zostaw do wyschnięcia.

10. Usuń rdzę z blaszek do pieczenia

Wstaw blachę na chwilę do rozgrzanego piekarnika. Następnie wyjmij i posyp grubo solą. Po 15 minutach wysyp sól, umyj i wytrzyj blaszkę.

Zobacz też:

3 skuteczne środki do czyszczenia piekarnika, które na pewno masz w kuchni ->>

11. Zlew, piekarnik i lodówkę przetrzyj wazeliną

Sprzęty ze stali szlachetnej, takie jak zlew, kuchenka, czy lodówka typu inox najlepiej potraktować... wazeliną! Nanieś odrobinę na bawełnianą szmatkę i wypoleruj nią stalowe elementy - dzięki temu odzyskają blask, a brud nie będzie do nich przywierał.

12. Sposób na szybkie doczyszczenie naczynia żaroodpornego

Sprawdzony patent na zaschnięte zabrudzenia? Mieszanka soli i octu. Nałóż odrobinę na ścierkę i pocieraj ścianki naczynia żaroodpornego aż brud odpuści.

13. Metoda na szybsze prasowanie

Górę naczyń do prasowania najłatwiej pokonać sposobem. Pod pokrowiec deski do prasowania włóż arkusz folii aluminiowej, błyszczącą stroną do góry. Folia odbija ciepło, więc całe prasowanie zajmie ci znacznie mniej czasu niż zwykle.

14. Usuń osad za pomocą coca-coli

Na muszli klozetowej zrobił się osad? Rozprawi się z nim coca-cola. Wlej puszkę do sedesu i po godzinie spuść wodę. Na uporczywe plamy i kamień pomoże też pasta z boraksu i octu spożywczego.

Zobacz też:

21 niezwykłych zastosowań coca-coli ->>