Ocet to produkt, który znajduje się prawdopodobnie w większości naszych kuchni. Do czego może nam się jeszcze przydać, oprócz przyprawiania potraw? Nietypowe zastosowania octu poniżej!

1. Ocet usunie plamy 

To prawdopodobnie drugie, po kulinarnym, zastosowanie octu w domu. Nalej trochę środka na plamę, namocz przez chwilę rzecz, a następnie wypierz. Jeżeli białe koszulki zabarwiły się od potu - ocet poradzi sobie także z tymi zaciekami. Więcej o sposobach na walkę z tego typu plamami przeczytasz tutaj

2. Ocet niweluje zapachy 

Lodówka, szafa, piwnica - jeżeli nieprzyjemny zapach w tych miejscach przeszkadza Ci, skorzystaj z naszego remedium. Umyj wodnym roztworem octu drzwi lub fronty, a Twój nos Ci za to podziękuje. 

3. Ocet rozjaśni kuchenne garnki

Aluminiowe i metalowe pojemniki mają tę przypadłość, że po pewnym czasie ciemnieją. Gwarantujemy, że przetarcie garnków octem i wygotowanie w nich jabłkowych obierek na pewno nada blasku i rozjaśni pociemniałe przedmioty. 

4. Ocet zamian płynu do mycia naczyń 

Ekologowie będą nam wdzięczni - nie musimy już zatruwać wody chemikaliami podczas zmywania brudnych naczyń. Mieszanka wody z octem świetnie zwalcza tłuszcz, który z reguły ulega jedynie detergentom. Przetestuj na zabrudzonej tłuszczem patelni, jak poradzi sobie w tym zadaniu właśnie ocet. 

5. Ocet kontra trawa

Niechciana zieleń wychodząca spomiędzy kostki brukowej lub chodnika - ten problem zna pewnie każdy, kto ma domek lub taras. Wylej w szczeliny ocet i zapomnij, że kiedyś były zarośnięte trawą. To nietypowe zastosowanie octu jest jest przez nas bardzo doceniane!

6. Ocet utrwali cięte kwiaty 

Wybierz ocet winny i dolej do wazonu z bukietem kwiatów. Dzięki temu dodatkowi bakterie w wodzie będą wolniej się namnażać. Dodaj 2 łyżki octu (i 3 cukru!) na litr wody w wazonie. Taka mieszanka sprawi, że powinniśmy cieszyć na dłużej pięknymi, ciętymi kwiatami w dobrej kondycji. 

Zobacz również:

7. Ocet jako odkamieniacz

Twarda woda potrafi narobić problemów i warstw osadu z kamienia. Ten problem dotyka często choćby nasze czajniki. Wystarczy, że połączymy wodę z octem spirytusowym w proporcjach 1:1 i wlejemy do odkamienianej rzeczy. Zagotowanie takiej mieszanki powinno skutecznie zadziałać na przywarty do wnętrza kamień. 


iStock

8. Ocet nabłyszcza naczynia

Każdy posiadacz zmywarki spotkał się już z niechcianym matowieniem szkła po myciu w zmywarce. Raz na jakiś czas, gdy do zmywarki wkładamy mocno zabrudzone naczynia - szklanki po silnej herbacie z osadem, czy talerze po zjedzeniu buraków czy jagód, możemy skorzystać z pomocy tego magicznego płynu. Dodaj szklankę octu, gdy wstawiasz zmywarkę, a pomoże on nabłyszczyć szkło. Używaj go sporadycznie, by nie uszkodzić sprzętu kuchennego. 

9. Ocet w walce z rdzą 

Jeżeli mamy przedmioty, które pokryły się niechcianą rdzą, wrzućmy je do szklanki z rozcieńczonym octem. Pół godziny powinno wystarczyć, by rdza “odeszła” od rzeczy. Resztki rdzy można wyczyścić szczoteczką lub ponownie zastosować octową kąpiel. 

10. Ocet na tkaniny 

Jeżeli szukamy zdrowszej dla skóry alternatywy płynu do płukania możemy przetestować właśnie ocet. Wystarczy wlać 100 mililitrów płynu do komory w pralce przeznaczonej na detergent. Swetry powinny stać się przyjemnie miękkie - to dopiero nietypowe zastosowanie octu!

Sprawdź też: 

11. Ocet udrożni odpływ

Nasze rury i umywalki podziękują nam, gdy wlejemy ocet zmieszany z sodą do odpływu. Pozbędziemy się z niego resztek i odpadków, a także zniwelujemy tłuste osady. 

12. Ocet jako remedium na włosy i skórę

Jabłkowa wersja naszego bohatera od dawna znana jest w branży kosmetycznej i pielęgnacyjnej. Owocowy ocet to idealny tonik, który zrównoważy pH naszej skóry. Zdezynfekuje, nawilży i ściągnie naszą cerę. Jeżeli chcemy natomiast dodać blasku naszym włosom - płukanka z octu jabłkowego sprawdzi się idealnie. 

13. Ocet niszczycielem mrowisk i remedium na ukąszenia

Mrówki to odwieczni wrogowie naszego przydatnego produktu spożywczego. Wystarczy, że wylejemy na mrówczą ścieżkę trochę octu, a insekty na pewno zmienią miejsce do życia. Jeżeli natomiast zaliczycie nieprzyjemne spotkanie z mrówką, pchłą, osą, komarem - natrzyj powstały pęcherz odrobiną octu. Ulga w swędzeniu i mniejszy obrzęk gwarantowany.

14. Ocet zdezynfekuje powierzchnie

Deski do krojenia, blaty kuchenne, lodówka, mikrofala - we wszystkich tych miejscach codziennie namnażają się setki bakterii. Możemy je oczyścić, sięgając po bakteriobójczy ocet. Jeżeli nie jesteśmy fanami octowego aromatu, wymieszajmy go z sokiem z cytryny lub przyjemnie pachnącym olejkiem eterycznym. 

15. Ocet doczyści okna i lustra 

Nieskazitelne szklane elementy w naszym domu są możliwe. Brak smug i 100-procentową przejrzystość zapewni nam mieszanka octu z wodą w proporcji 1:1. Wymieszaj składniki i przelej do butelki z rozpylaczem. Mycie szyb i luster tym specyfikiem na pewno zda egzamin.

Ocet to bardzo zaskakujący produkt, który na co dzień znalazł swoje zastosowanie w kuchni. Możemy go jednak wykorzystywać zarówno w łazience, ogrodzie jak i pralni. Przetestuj różne, nietypowe zastosowania octu i przekonaj się sama, jak wiele możesz nim zdziałać!