B.A. Paris „Terapeutka”, Albatros

Świetny thriller psychologiczny znanej angielskiej pisarki. Nowy dom na ekskluzywnym zamkniętym osiedlu jest dla Alice i Leo spełnieniem marzeń. Alice zaczyna poznawać sąsiadów i stopniowo odkrywa przerażający sekret związany z jej nowym domem. Co więcej zaczyna zaprzyjaźniać się z terapeutką, do której dom wcześniej należał. Kobieta próbuje wyjaśnić tragiczne zdarzenia z przeszłości, ale jej nowi sąsiedzi nabierają wody w usta. Alice odkrywa przerażającą prawdę: spełnienie marzeń może być początkiem koszmaru.

Grzegorz Kapla „Bezruch”, Wyd. Słowne

Nowe przygody Olgi Suszczyńskiej, policjantki z komendy stołecznej przenoszą nas z Warszawy czasu pandemii do Warszawy stanu wojennego. Podczas dochodzenia w sprawie porwanego dziecka, pani podkomisarz odkrywa makabryczne znalezisko w bunkrze koło Łącka. Śledztwo, które rozpoczyna prowadzi do kręgów władzy, do sejmu. Akcja powieści przenosi nas do lat 1980- 81, do Stoczni w Gdańsku i na mszę odprawianą przez księdza Jerzego Popiełuszkę. O toczącym się dochodzeniu wie zaledwie kilka osób w Polsce, a tymczasem do Suszczyńskiej i jej partnera strzelają gangsterzy. Jak zwykle u Kapli: dobra intryga, wartka akcja, świetnie napisane dialogi.

John Marss „Co się skrywa między nami?”, Wyd. Burda Książki

Mrożący krew w żyłach thriller autora futurystycznej powieści „Dopasowani” ( film na jej podstawie można zobaczyć na Netfliksie). To historia trudnej relacji matki z córką. Maggie Simmonds zrobiła w życiu wiele głupstw. A jej córka Nina nie zamierza jej wybaczyć. Zmusza matkę, by ta spłacała swoje długi – dzień po dniu. Maggie nie protestuje, wiedząc, że w przeszłości były sprawy, o których Nina nie ma pojęcia. I dla własnego dobra, nie może się o nich dowiedzieć. Nawet jeśli ceną bezpieczeństwa jedynaczki stanie się życie Maggie.

Ewa Przydryga „Topieliska”, Muza

Zapierający dech w piersiach i trzymający w napięciu thriller psychologiczny, którego fabuła prowadzi do zaskakującego finału. Podczas szalejącej śnieżycy Pola dowiaduje się, że jej mąż i synek zginęli w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Przez chwilę daję wiarę oficjalnej wersji zdarzeń. Ale fakty nie pasują do siebie. Zwłoki męża strażacy wyławiają z rzeki, ale ciała synka nigdy nie odnajdują. Po pewnym czasie Pola dowiaduje się, że mąż dopuścił się w swoim zakładzie pracy matactw. Sytuacja zaostrza się, gdy podczas przeszukiwania domu Poli policjanci odnajdują szczątki dziecka.

Agnieszka Lingas-Łoniewska „Przyjdę, gdy zaśniesz”, wyd. Słowne

Autorka poruszających powieści o miłości tym razem napisała mroczny wciągający thriller z niespodziewanym zakończeniem. Po tragicznej śmierci macochy dwudziestoletnia Iga musi zająć się młodszym bratem. Gdy myśli, że nie da rady, niespodziewane przychodzi pomoc. Oddycha z ulgą, że najgorsze już minęło. Ale coś co zaczynało się jak piękny sen, szybko zmienia się w prawdziwy koszmar. W życiu Igi dochodzi do dziwnych zdarzeń, a ona nie wie, komu może ufać. I jest ktoś kto próbuje przejąć kontrolę nad jej życiem...

John Grisham „Wichry Camino”, Albatros

Nowa powieść mistrza sensacji. Gdy Bruce Cable, księgarz i antykwariusz przygotowuje się do spotkania z autorką bestsellerowych powieści, do wybrzeży wyspy Camino dociera huragan. Większość mieszkańców ewakuuje się, ale Bruce postanawia zostać na wyspie. Huragan sieje zniszczenie, wiele osób ginie. Jedną z ofiar jest przyjaciel księgarza, Nelson Kerr, autor thrillerów. Ale autopsja wykazuje, że przyczyną śmierci są ciosy jakie Nelsonowi zadał człowiek. Cable nie przyjmuje do wiadomości tego, co o śmierci przyjaciela mówi oficjalny raport policji. Rozpoczyna prywatne śledztwo, które doprowadzi go do szokującej prawdy.

Lisa Gardner „Czyste zło”, Albatros

W małym miasteczku u podnóża Appalachów dochodzi do makabrycznego odkrycia – ktoś przypadkowo odkrywa szkielet kobiety. Na miejscu pojawia się Kimberly Quincy, agentka FBI i D.D. Warren, detektyw bostońskiej policji. Chcą rozwiązać zagadkę dotyczącą zbrodni popełnionych przez psychopatycznego porywacza Jacobsa Nessa. Sprawca nie żyje, ale co jakiś czas wychodzą na jaw nowe fakty. Razem z nimi do miasteczka przyjeżdża Flora Dane, jedyna ocalała ofiara psychopaty. Na miejscu okazuje się, że trójka przybyszów trafia w sam środek dziwnych wydarzeń. Doświadczenie i intuicja podpowiada im, że w miasteczku stało się coś bardzo złego…

Joanna Opiat-Bojarska „Winny”, wyd. Słowne

Doskonale skonstruowana intryga. By się uspokoić i wyciszyć Marcin potrzebuje szumu wody. Zanurza ciało w ciepłej wodzie. Wpatruje się w blask migoczącej świecy. Tylko tak może utrzymać w ryzach tę część siebie, która nie mieści się w ogólnie przyjętych normach. Kiedyś popełnił błąd. Wie, że nie wystarczy odpokutować. Spłacił długi, ale piętno winy zostanie z nim na zawsze. Zwłaszcza że jest ktoś, komu zależy na tym, by prawda nigdy nie wyszła na jaw. Nawet za cenę życia.

Max Czornyj „Krew”, Filia

Wstrząsający kryminał, którego akcja rozgrywa się na Lubelszczyźnie. Nowe śledztwo prowadzi komisarz Eryk Deryła. W miejscu, gdzie w przerażających okolicznościach zamordowana została kobieta, śledczy znajdują upiorną wiadomość. Wygląda na to, że zabójca chciał przekazać wiadomość komisarzowi Deryle. Śledztwo szybko rozwija się, a w kręgu podejrzanych znajdują się nawet fukcjonariusze lubelskiej policji. Najwyraźniej zabójca rozpoczął kolejne polowanie.

Marcel Moss „Utraceni”, Filia

Powieść sensacyjna, której akcja rozgrywa się we współczesnej Polsce. Gdy w tajemniczych okolicznościach znika syn Ryszarda Hajduka, kontrowersyjnego działacza społecznego, jego ojciec nie ma wątpliwości, że wydarzenie łączy się z zamieszkami podczas Strajku Kobiet. Policyjne śledztwo nie posuwa się, grzęźnie w martwym punkcie, a zrozpaczony ojciec zwraca się o pomoc do Agencji Poszukiwań Osób Zaginionych „Echo”. Jego właściciel razem z dziennikarką śledczą rozpoczynają pracę nad ustaleniem co stało się feralnego dnia i z jakiego powodu 24-letni Ziemowit zniknął. Sami kilka lat temu utracili bliskie osoby, wiedzą więc, że nie mają dużo czasu.

Katarzyna Bonda „Nikt nie musi wiedzieć”, Muza

Powrót psychologa śledczego Huberta Meyera. Profiler będzie zmuszony zmienić plany – zamiast wyjechać na urlop zajmie się rozwiązaniem zagadki kryminalnej. Nieopodal zamku w Mosznej znaleziono zmasakrowane ciało młodego chłopaka. Gdy Meyer razem z prokurator Weroniką Rudą próbują ustalić tożsamość sprawcy, on popełnia kolejna zbrodnie. Pojawiają się nowi świadkowie, a po kilku dniach trop się urywa. Meyer odkrywa, że w serię morderstw może być zamieszany jego przyjaciel. Co zrobi - ukryje tę niewygodna wiedzę, by chronić przyjaciela?

Remigiusz Mróz „Ekstremista”, Filia

Trzeci tom wstrząsających przygód Gerarda Edlinga to thriller trzymający w napięciu do ostatniego zdania. W Opolu znika maturzystka. Jedynym śladem jest pozostawiona przez nią karta tarota z symbolem sprawiedliwości. Rodzina nie zgłasza zaginięcia, twierdząc, że dziewczyna odgrażała się, że pewnego dnia ucieknie z domu. Ale wątek tarota nie daje spokoju dziennikarce Małgorzacie Rosie. Zniknięcie maturzystki łączy z pojawiającym się internecie motywem kart do wróżenia. Uważa, że może to mieć związek z Gerardem Edlingiem. Dziennikarka rozpoczyna własne śledztwo.

Stuart Turton „Demon i Mroczna Toń”, Albatros

Kryminał, którego akcja dzieje się w XVII wieku. Z Batawii do Amsterdamu wyrusza siedem statków należących do Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Na pokładzie jednego z nich  znaleźli się ważni pasażerowie: gubernator kolonii, jego żona i córka oraz kochanka. Jedną z kajut zajmuje słynny detektyw Samuel Pipps. Nim statek opuści port, pewien trędowaty wieszczy mu zły koniec. Na pełnym morzu zaczynają dziać się na statku zatrważające rzeczy, a widmo katastrofy jest coraz bardziej realne. Czy Pippsowi i jego uczniowi, Arentowi Hayesowi uda się wyjaśnić zagadkę i zapobiec tragedii?

Teresa Carpentier „Dziewczyna z ferajny”, Poradnia K

To powieść oparta na faktach. Autorka, laureatka nagrody Pulitzera, kreśli porażający i przerażający portret kobiety wciągniętej w struktury nowojorskiej mafii. Arlyn Brickman dorastała w rodzinie gangstera. Fascynowała ją Virginia Hill, słynna kochanka mafiozów. Arlyn pragnie podobnego życia. W strukturach mafijnych rozpoczyna karierę jako dziewczyna na posyłki, stopniowo pnie się w górę. Z czasem rozwija własny biznes bukmacherski i narkotykowy. Po latach przechodzi na druga stronę i zostaje informatorka FBI. Niebawem filmowa historii Arlyn w reżyserii Paolo Sorrentina trafi do kin. W roli głównej Jennifer Lawrence.

Max Seeck „Wierny czytelnik”, Sonia Draga

Świetny thriller fińskiego pisarza. Żona popularnego literata została znaleziona martwa przy pustym stole. Była ubrana w piękna wieczorową suknię. Na jej twarzy zastygł upiorny uśmiech. Sprawa jest podejrzana, bo dokładnie taką scenę opisał w swojej najnowszej powieści jej mąż, który zniknął. Po pewnym czasie w miasteczku ofiar gwałtownych śmierci jest więcej. Wszystkie giną tak, jakby ktoś realizował scenariusz z książki pisarza. Dochodzenie prowadzi aspirant Jessica Niemi. Śledztwo nabiera rozpędu, gdy w mediach społecznościowych pisarza pojawia się film z miejsca zbrodni. Kto stoi za tymi morderstwami?

Jennifer Hillier „Ty będziesz następna”, Muza

Gdy Angela, najpopularniejsza dziewczyna w szkole, znika nagle, nikt nie wie co się stało. Dziewczyna nie zwierzyła się ze swoich planów nawet najlepszej przyjaciółce Georginie. Po 14 latach jej szczątki zostają odnalezione niedaleko domostwa, w którym wychowywała się Georgina. Śledztwo uruchomione przez detektywa ze Seattle prowadzi do Calvina Jamesa, seryjnego mordercy nazywanego Dusicielem z Sweetbay. Niespodziewanie policja trafia na ślady innych morderstw. Czy dokonał ich Calvin czy w okolicy grasuje naśladowca słynnego dusiciela?

Tim Weaver „Nie wiesz, kim jesteś”, Albatros

Była aktorka i modelka Lynda Korin wiedzie spokojne życie na angielskiej prowincji. Pewnego dnia zatrzymuje się na parkingu przy malowniczym cyplu i… wszelki słuch o niej ginie. Policja nie potrafi przełamać impasu w śledztwie. Na miejscu zaginięcia pojawia się detektyw David Raker, zatrudniony przez siostrę Lyndy. Zrobi wszystko, by dowiedzieć się co się stało z zaginioną. Tropy prowadzą do przeszłości, gdy Lynda i jej mąż, reżyser, byli u szczytu sławy. Jaki sekret ukrywali, że kobieta musiała zniknąć?

Helen Phillips „Wizyta”, Prószyński i S-ka

Przewrotny thriller o grozie rodzicielstwa. Młoda mama Molly jest sama w domu z dziećmi. W sąsiednim pokoju słyszy czyjeś kroki. Uważa, że ma omamy, gdyż jest bardzo zmęczona, od kilku dni nie spała. Ale niepokojące dźwięki nasilają się i nagle Molly staje oko w oko z intruzem.

Wojciech Chmielarz „Wilkołak”, Marginesy

Wielki powrót detektywa Dawida Wolskiego. Podczas pogrzebu swojego ojca, Wolski widzi kobietę. Jest starsza niż jego ukochana, ale on ma pewność, że to Iga. Nikt nie wierzy w jego zapewnienia, wszyscy powątpiewają w rewelacje, które ogłasza detektyw. Są nawet tacy, którzy uważają go za pomylonego. Przecież kobieta nie żyje, zginęła 10 lat temu. Ale Wolski uważa, że coś się w tej historii nie zgadza. Sprawdzić to może w jedyny sposób. Musi dopuścić się profanacji. Do tej gry wciąga jedyną przyjazną mu osobę – prokuratora Adama Górnika. Dokąd zaprowadzi ich śledztwo?