Książka to drzwi do świata wiedzy, wyobraźni i niezwykłych przygód, dlatego warto wprowadzać je do życia dzieci od najmłodszych lat. Zbliżający się Dzień Dziecka jest doskonałą szansą na podarowanie książki, która może rozpocząć piękną przygodę do świata fantazji! Poznajcie 21 fantastycznych propozycji.

Giusi Quarenghi „Mukashi, Mukashi. Dawno, dawno temu w Japonii”, Wyd. Słowne

Przepięknie ilustrowane opowieści o wierzeniach i bóstwach dawnej Japonii. To wyprawa w niezwykły, ponadczasowy świat, pełen magicznych stworzeń i zaskakujących wydarzeń. Ilustracje stworzone przez wybitnych artystów japońskich, m.in.  Kotimi, Junko Nakamurę, Satoe Tone, czy Susdumu Fujimoto kształtują wyobraźnię dziecka, przy okazji obrazując japońską tradycję i kulturę. Autorka książki została wyróżniona Nagrodą Andersena. Dla dzieci od lat 6.

Luigi Dal Cin „W lesie baby Jagi. Baśnie rosyjskie”, wyd. Słowne

Wspaniałe opowiadania z kręgu kultury i literatury rosyjskiej to poruszające historie o zwierzętach, magii i cudach. Dla małych dzieci mogą one być trampoliną do wejścia w nieznany, lecz fascynujący świat bogatej kultury i historii Rosji z jednej strony, z drugiej -  mogą być próbą pierwszego samodzielnego czytania. Dodatkowym magnesem książki są niezwykle ilustracje, m.in. Józefa Wilkonia. Dla dzieci od lat 6.

Ewa Winnicka, Staś Łazarkiewicz „Staś na tropie Moja aktorska przygoda”, Wyd. Słowne

Bystry 11-latek i baczny obserwator rzeczywistości tym razem sprawdza jaka jest prawda o zawodzie aktora. Czy nieśmiałość przeszkadza? Czy ten kto się wstydzi może zagrać postać odważna? Czy aktorstwo w ogóle jest zawodem poważnym? O tajnikach zawodu rozmawia z Martą Żmudą Trzebiatowską, Januszem Gajosem, Filipem Łobodzińskim, Maciejem Stuhrem i reżyserem Janem P. Matuszyńskim.

Zobacz również:

Andrzej G. Kruszewicz, Agnieszka Czujkowska „Sekretne życie kotów”, Rebis

Lekarz weterynarii z warszawskiego Ogrodu Zoologicznego w intrygujących, poruszających, zaskakujących rozmowach o tych co skaczą i mruczą, mają futerka pręgowane lub w cętki. Obydwoje autorzy, z racji wykonywanego zawodu i miejsca pracy wiedzą o kotach wszystko, no może prawie wszystko. I o tych udomowionych i o tych dzikich. W opowiadanych historiach odkrywają przed czytelnikami tajemniczy świat kocich charakterów i zwyczajów. Dla dzieci od lat 10. 

Hallee Adelman „Sposób na smutek”, „Sposób na zazdrość”, „Sposób na złość”, „Sposób na zmartwienie” wyd. Słowne

Seria książeczek-drogowskazów przeznaczona dla dzieci. Podpowiada jak radzić sobie w meandrach codzienności. Autorka serii jest matką dwójki dzieci, więc w sposób prosty i przystępny tłumaczy jak działają emocje i jak wpływają na innych oraz pokazuje jak sobie z nimi radzić. Historie w nich opowiedziane są udziałem każdego młodego człowieka, gdy np. pokłóci się z rodzeństwem albo nie znajduje wspólnego języka z grupa rówieśniczą. Dla dzieci od lat 10.

Robert Ziębiński „Czarny Staw. Wiła”, wyd. Słowne

Drugi tom niesamowitych przygód paczki przyjaciół z czarnego Stawu. Kamil, Długi, Niedźwiedź i Akira po raz kolejny zmierzą się ze zjawiskami nadprzyrodzonymi wywodzącymi się ze prastarych słowiańskich wierzeń. Tym razem na ich drodze stanie duch pięknej kobiety. Wiła to zjawa, która wyprowadziła na manowce doprowadzając do tajemniczych zniknięć kilka osób z miasteczka. Szczególnie upodobała sobie przystojnych młodych chłopców. Czy tym razem też jej plan się powiedzie? Dla nastolatków.

Isabel Minhos Martins, Bernardo P. Carvalho „Atlas podróżników”, Dwie siostry

Album o odkrywcach i podróżnikach z różnych epok i różnych krajów, którzy pieszo, konno albo na grzbiecie wielbłąda, na pokładzie statku wyprawiali się w nieznane. Przy okazji wypraw przeżywali niesamowite przygody, wracali do domu z opowieściami, o odległych krainach, z ich mieszkańcach i kulturze. Autorzy przedstawiają śmiałków z czasów dawnych i nie tak odległych. Wśród nich Marco Polo, Aleksander von Humboldt czy Karol Darwin, ale i mniej znani: Pyteasz, Xuanzang oraz kobiety podróżniczki: Jeanne Baret i Mary Kingsley. Dla dzieci od lat 8.

Jutta Bauer „Królowa kolorów”, Dwie siostry

Ta książeczka do rysowania, pomoże dzieciom od lat 4, odkryć paletę kolorów, a przy okazji i emocji. To powieść o spokojnym niebieskim, dzikim, ciekawskim czerwonym i ciepłym, a czasem złośliwym żółtym. Również o ich królowej – Mazaldzie, której (jak każdemu) zdarza się wpadać w gniew. Pewnego dnia do jej kłótni z żółtym włączają się pozostałe kolory i wtedy królestwo staje się… szare! Czy Mazaldzie uda się nad tym zapanować?

Szymon Barabach, Kasia Fryza „Rymosmaki, czyli co się gdzie je na świecie”, Dwie siostry

Zbiór zabawnych momentami absurdalnych wierszyków które zabierają czytelników (od 4 lat) w niezwykłą podróż dookoła świata nasycona smakami i zapachami. Podczas tej wyprawy będzie okazja poznać kuchnie różnych narodów i dowiedzieć się co to są sushi, wok, tażin, langosz, burrito czy szakala. 

Olivier Tallec „Kto co? Co to?” Dwie siostry
Zabawna książeczka-gra dla najmłodszych detektywów. Uczy spostrzegawczości dzieci od lat 3. Na każdej rozkładówce znalazła się galerię sympatycznych postaci i związana z nią zagadka. Kto jest zakochany? Kto się nie wyspał? Kto zjadł cały dżem? Kto chce kogoś wystraszyć?

Olivier Tallec „Kto to? Gdzie to?”, Dwie siostry
Książeczka przeznaczona dla dzieci od lat 3, uczy budować proste pytania i odpowiedzi, jest doskonałym poligonem do ćwiczenia spostrzegawczości. Każda rozkładówka przedstawia sympatyczne postaci z którymi związana jest zagadka. Wystarczy uważnie patrzeć i odpowiadać na pytania. Kto przebrał się za konia? Kto schował się pod dywanem? Kto wdepnął w farbę? Kto skakał na trampolinie?

Robert Beatty, „Willa, dziewczyna z lasu”, Wyd. Literackie
Odkąd skończyła pięć lat, słyszała: „kradnij i nie pozostawiaj śladów”. Willa była jednym z jutów, małoletnich złodziei. Pod osłoną nocy okradała legowiska białych osadników zwanych światłolubami, żeby zapewnić byt reszcie klanu. Powinna ich nienawidzić, bo brutalnie wtargnęli w jej świat. Zabili jej rodziców i siostrę bliźniaczkę. Czy osadnicy rzeczywiście są źli? Czy powinna ich okradać? Poruszająca baśń o dojrzewaniu i zmianie, trudnym wyborze między dobrem i złem. Piękna i mądra opowieść o odkrywaniu własnego ja. 

Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”, Wyd. literackie
To kompendium wiedzy dla małych odkrywców. Autorzy - znawcy gór - zapraszają na wyprawę w najsłynniejsze polskie góry, do ostępów leśnych, jaskiń i góralskich chat. Przewodnik prezentuje tatrzańskie szczyty, doliny, stawy i potoki. Podpowiada jak zachowywać się na szlaku. 

Maja Lunde „Strażniczka słońca”, Wyd. Literackie
To kolejna, pełna przygód opowieść o stracie i towarzyszącej jej goryczy, walce z lękiem, ale też o miłości, szczęściu, nadziei na nową wiosnę oraz o tym, jak ważne są w przyrodzie równowaga i następujące po sobie pory roku. Za słońcem tęskni Lilii, która miała rok, gdy słońce zniknęło. Świat dziewczynki jest szary, ponury i zasnuty deszczem. Ziemia od dawna nie rodzi plonów, ale dziadek dziewczynki, co trzy dni przynosi soczyste warzywa i owoce, by nakarmić mieszkańców wioski. Pewnego dnia Lilii zapuszcza się do zakazanego lasu, na sekretną ścieżkę… A tam znów poczuje na twarzy ciepłe promienie… 

Oliver Jeffers „Chłopiec i pingwinek”, Wydawnictwo Tekturka
Wzruszająca opowieść o poszukiwaniu i odnajdowaniu przyjaźni przeznaczona dla dzieci od lat 3. Pewnego dnia do domu chłopca zapukał smutny pingwin. Dziecko zastanawia się jak pomóc przybyszowi wrócić do domu. Szykuje wyprawę na skuty lodem biegun południowy A tam para wędrowców odkryje wielki skarb. 

Oliver Jeffers „Serce w butelce”, Wydawnictwo Tekturka
Historia małej dziewczynki, która z radością odkrywa świat. W tym poznawaniu towarzyszy jej ktoś, kto zawsze siedzi w czerwonym fotelu. Pewnego dnia dziewczynka zauważa, że fotel jest pusty. I wtedy serce dziewczynki odwraca się od świata. A po pewnym czasie zamyka się w butelce. Książeczka jest piękną opowieścią o stracie, dziecięcej ciekawości i nadziei jaką ta ciekawość niesie.   

Justyna Bednarek „Dom numer pięć”, Wyd. Literackie
Życie dwunastolatka to nieustanna walka. Piotrek nie czuje się dobrze ani w szkole, ani w grupie rówieśników. Pomijany przez kolegów, zawsze na ostatnim miejscu, w okularach ze szkłami przypominającymi denka od butelek. Jedynie pan Gliwiusz, wuefista dostrzega w nim to co niedostrzegalne. Dopiero starcie z klasowym osiłkiem Erykiem, ucieczka ze szkoły i wizyta u starego kapitana w domu nr pięć zmienia życie chłopca. Ciekawa opowieść o odrzuceniu, o przyjaźni i o samoakceptacji. 

Sasza Hady „Zefiryna i księga uroków”, Wyd. literackie
Piękna baśń fantasy o księżniczce Zefirynie, najbardziej niepokornym dziecku w Siedmiu Księstwach. Jej wybryki do pewnego czasu mogły uchodzić za urocze, teraz gdy panna ma 17 lat określane są mianem skandalicznych. Dziewczyna łazi po drzewach, smarka w palce i co gorsza - gwiżdże na dworską etykietę. Gdy dostaje zaproszenie, by odwiedzić Linneę, księżniczkę z sąsiedniej Sarbancji, jest zachwycona: nareszcie może wyrwać się z domu i przeżyć przygodę. Nie wiem, że na miejscu będzie musiała rozwiązać tajemnicę, kto i dlaczego używa magicznych mocy do ataków na Linneę. Intrygująca opowieść o przyjaźni i wsparciu. 

mat. pras.

Cornelia Funke „Kraina smoków. Pióro gryfa”, Poradnia K
Druga część przygód Bena, smoka Lunga, koboldki Siarczynki i krasnala Muchonogiego. Kolejna wyprawa zawiedzie tę grupę na krańce świata, gdzie w parnych dżunglach południa żyją gryfy. Ben i jego przyjaciele muszą zdobyć pióro jednego z tych mitycznych stworzeń, bo tylko ono może uratować zagrożone wyginięciem gatunki. Dla miłośników opowieści fantasy. 

Nancy Springer „Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza”, Poradnia K
Urocza powieść kostiumowa dla nastolatek jest czwartym tomem przygód Enoli, siostry najsłynniejszego detektywa świata, Sherlocka Holmesa. Dziewczyna, odznaczająca się błyskotliwym umysłem, znająca różne techniki walki, a przede wszystkim umiejętnościami dedukcji (czym zaskakuje swojego słynnego brata)  na rozwiązania kolejnej zagadki kryminalnej. Dla dociekliwych bonus – platforma Netflix wyprodukowała zabawny film o pierwszych przygodach Enoli. W planach są następne. 

Hwang Sun-Mi „Kudłata”, wyd. Kwiaty Orientu

Wzruszająca, momentami gorzka opowieść o pewnej psince. Kudłata była odmieńcem – zupełnie inna niż jej rodzeństwo, nawet matka za nią nie przepadała. Ale chociaż życie nie szczędziło jej dramatycznych przeżyć, rozczarowań i smutku, ona starała się postępować odpowiedzialnie i szlachetnie. Znalazła dom i stała się prawdziwym psem pilnującym. Tę piękną historie o niewrotnym losie, przemijaniu i odchodzeniu, a przede wszystkim o przyjaźni psa i ludzi napisała Koreanka, Hwang Sun-Mi. Warto ją przeczytać razem z dziećmi – ku nauce i ku pokrzepieniu. Dla dzieci od lat 8.