24 tydzień ciąży - jak zmienia się Twoje ciało?

Skóra na Twoim brzuchu staje się bardziej napięta, dlatego też jest bardzo podatna na powstawanie rozstępów. Dobrym pomysłem jest stosowanie kremu przeciw rozstępom. Może się zmienić także kształt Twojego pępka. Niczym się nie przejmuj – po porodzie zmiany znikną. W tym czasie na skórze brzucha może pojawić się także linia prowadząca od pępka do kości łonowej – ona także zniknie po porodzie. Dziecko ciągle rośnie, dlatego Twój kręgosłup jest coraz bardziej obciążony. Twoja macica także przygotowuje się do porodu – możesz poczuć pierwsze, bardzo delikatne skurcze.

24 tydzień ciąży - Jak wygląda Twoje dziecko?

Pod skórą dziecka zaczyna gromadzić się tkanka tłuszczowa. Dlatego teraz jego masa rośnie. Coraz bardziej przypomina w pełni rozwiniętego noworodka. Wygląd jego twarzy jest już właściwie taki, jaki zobaczysz po jego urodzeniu. W 24 tygodniu ciąży dziecko ma jeszcze sporo miejsca w Twoim brzuchu , dlatego bardzo wyraźnie odczujesz jego aktywność i intensywne ruchy.

Co dzieje się u malucha w 24. tygodniu ciąży?

W tym czasie stabilizuje się rytm dnia malucha i nie musi być on taki sam, jak ten mamy. Często największa aktywność dziecka przypada na godziny, w których Ty wolałabyś odpocząć. Nie przejmuj się, to bardzo często się zdarza. To jest właśnie czas, kiedy zaczniesz rozróżniać godziny snu i czuwania swojego dziecka. 24. tydzień ciąży to też czas, gdy dziecko staje się coraz bardziej wrażliwe na odgłosy z otoczenia oraz na nastroje matki. Warto więc, abyś w tym momencie szczególnie zadbała o to, by się relaksować i spokojnie podchodzić do tego, co dzieje się wokół Ciebie. Jeśli do tej pory tego nie robiłaś, możesz zacząć mówić do dziecka, co ułatwi mu naukę brzmienia Twojego głosu. Pamiętaj, że Twój nastrój udziela się maluchowi, dlatego teraz szczególnie zadbaj o spokój i relaks. Wprawdzie maluch nie rozróżnia jeszcze słów, ale tembr Twojego głosu dużo dla niego znaczy.


W 24. tygodniu płuca przygotowują się do samodzielnej pracy, ale nadal wypełnione są płynem owodniowym. To też czas, w którym wzmacnia się kręgosłup – coraz bardziej podpiera on ciało malucha. Narządy wzroku są już natomiast w pełni ukształtowane, tylko tęczówka będzie ulegała pigmentacji w najbliższych tygodniach ciąży.