Finał WOŚP 2018 - na co w tym roku zbierane są pieniądze?

Celem 26. Finału WOŚP jest pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków". Fundacja planuje zakupić dla nich m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.

W najbliższym Finale skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych – powiedział Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚPWybór celu Finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć Zarząd naszej Fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować. A to nie jest łatwe – wszyscy zwłaszcza w ostatnich dniach widzimy, z jak wieloma bolączkami boryka się dziś cały system ochrony zdrowia w Polsce – dodaje Prezes Zarządu Fundacji.

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Do tej pory na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 090 333,39 zł, w tym 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków oraz 344 kardiomonitory. 

Finał WOŚP 2018 - jak wesprzeć akcję?

Sposobów jest mnóstwo. Można wesprzeć Fundację wrzucając pieniądze do specjalnej puszki (zbiórkę prowadzą wolontariusze WOŚP w wybranych punktach w każdym mieście) lub przelewając je bezpośrednio na konto Fundacji. Oprócz tego organizacja uruchomiła też szereg innych możliwości wzięcia udziału w zbiórce. Jak co roku, znalazły się wśród nich aukcje charytatywne Allegro, na których można wystawić swój przedmiot lub wylicytować przedmioty na innych aukcjach. 26. Finał WOŚP można wesprzeć też za pośrednictwem serwisów internetowych, takich jak Facebook, wspieram.to, siepomaga.pl, licznych partnerów akcji (m.in. mBank, PayU czy PayPal) lub wysyłając SMS o treści SERCE na numer 75 565 (koszt wysłania jednej wiadomości SMS wynosi 5 PLN NETTO (6,15 PLN z VAT). 

Wszystkie możliwości wsparcia 26. Finału WOŚP znajdziecie TUTAJ >>>

Finał WOŚP 2018 - wydarzenia towarzyszące

Podobnie jak w poprzednich latach, zbiórce 14 stycznia towarzyszyć będzie bieg charytatywny, tym razem pod hasłem "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy". Około 5000 uczestników przebiegnie ulicami Warszawy 5 km, a dochód z pakietów startowych zostanie w całości przekazany na zakup pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz materiały do nauki pierwszej pomocy. Finałowe biegi odbędą się także w ponad 100 innych miejscowościach w całej Polsce. Zwieńczeniem 26. Finału WOŚP będzie koncert, podczas którego pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie zagrają m.in. Brian Allan, Coma, Wilki, Tadeusz Woźniak, Kobranocka czy Łąki Łan. To jednak nie jedyne atrakcje muzyczne towarzyszące Finałowi WOŚP 2018. We Wrocławiu 13 i 14 stycznia zagra Dżem, Lipali, Hurt i Wolna Grupa Bukowina, a pierwsze koncerty w ramach akcji zaczną się w tym roku 6 stycznia w... Chinach. 

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy działa od 1993 roku i od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, przekazywanych na szpitale dziecięce w całej Polsce. Za zebrane środki kupowany jest sprzęt medyczny. W ciągu 25 lat działalności Fundacja przeznaczyła na ten cel ponad 830 mln złotych.