Nasiona i rdzenie jabłek

Nasiona i rdzenie jabłek mogą powodować rozszerzenie źrenic, zaczerwienienie błon śluzowych, trudności w oddychaniu, wstrząs, a nawet śmierć psa.
Zawierają cyjanek, a i ich trujące właściwości są najsilniejsze w starych i gnijących owocach.

Kokos i olej kokosowy

Produkty z kokosa są w ostatnim czasie bardzo popularne jako składnik pokarmów, ale jeśli dasz psu dużej ilości oleju kokosowego, mleka, wody lub miąższu kokosowego, mogą u niego spowodować rozstrój żołądka i biegunkę.

Awokado

Awokado zawiera persin, czyli toksyny, które mogą powodować wymioty i biegunkę u psów.

Winogrona i rodzynki

Podawanie winogron może spowodować u psa niewydolność nerek . Dotyczy to też rodzynek, które są jeszcze bardziej groźne dla zdrowia zwierzęcia.

Przeczytaj także:

26 ciekawostek na temat psów ->>

Morele -  łodygi, liście i pestki

Podobnie jak pestki jabłek mogą powodować rozszerzenie źrenic, zaczerwienienie błon śluzowych, trudności w oddychaniu, wstrząs i śmierć. Zawierają one cyjanek i są najbardziej niebezpieczne kiedy więdną i gniją.

Zobacz również:

Cebula i szczypiorek

Wśród mniejszych i starych psów mogą powodować anemię. Mogą również wystąpić podrażnienie układu pokarmowego.

Czosnek

Podobnie jak cebula, czosnek może powodować problemy żołądkowe, a nawet anemię.

Surowe lub niedogotowane mięso i kości

Trzeba być bardzo ostrożnym podając swojemu psu mięso lub kości. Surowe lub niedogotowane mogą zawierać bakterie, takie jak Salmonella i E. coli. Kości niosą również ryzyko utknięcia lub nakłucia przewodu pokarmowego.

Rumianek

Rumianek to zioło, które może powodować kontaktowe zapalenie skóry, wymioty, biegunkę i brak łaknienia u psa. Długotrwałe stosowanie może też prowadzić do "skłonności do krwawień”.

Sól i słone przekąski

Sól sprawia, że pies odczuwa nadmierne pragnienie i oddawanie moczu. W przypadkach zatrucia sodu pojawiają się takie objawy, jak wymioty, biegunka, hipertermia, depresja lub otępienie, drżenia, drgawki, a nawet śmierć.

Wiśnie -  łodygi, liście, i pestki

Te części wiśni również zawierają cyjanek obwiniany za rozszerzenie źrenic, zaczerwienienie błon śluzowych, trudności w oddychaniu, wstrząs, a nawet prowadzący do śmierci.

Orzechy makadamia

Orzechy makadamia mogą powodować osłabienie, depresję, wymioty, drgawki i hipertermię.

Pozostałe orzechy takie jak migdały, orzechy włoskie, orzeszki ziemne i pekan

Mogą powodować wymioty, biegunkę i zapalenie trzustki,  ze względu na dużą zawartość tłuszczu.

Nasiona gorczycy

Te małe nasiona mogą wywołać wymioty i biegunkę u psa.

Rabarbar

Rabarbar może powodować nadmierne ślinienie, drgawki i niewydolność nerek.

Roślina pomidor

Spożycie przez psa części rośliny może prowadzić do zatrucia toksyczną solaniną, której objawami są nadmierne ślinienie, anoreksja, ciężkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe, biegunka, senność, depresja centralnego układu nerwowego, dezorientacja, zmiany zachowania, osłabienie, rozszerzone źrenice i powolny rytm serca.

Owoce cytrusowe

Nawet małe dawki owoców cytrusowych takich jak pomarańcze może spowodować rozstrój żołądka u psów. Większe dawki mogą powodować zwiększony ból brzucha i potencjalnie zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego.

Czekolada

Wiele osób wie, że czekolada jest szkodliwa dla psów, ale oprócz wymiotów i biegunki, metyloksantyny zawarte w czekoladzie prowadzą do ciężkiego sapania, nadmiernego pragnienia i oddawania moczu, nadpobudliwości, zaburzenia rytmu serca, drżenia, drgawek a nawet śmierci. Ciemna czekolada jest bardziej niebezpieczne niż mleczna i biała czekolada, ponieważ zawiera większą ilość metyloksantyny.

Zobacz też:

Jak widzi pies? Jak postrzega świat, kolory i człowieka? ->>

Imiona dla psa – najpopularniejsze i najciekawsze propozycje ->>

Kawa, kofeina

Podobnie jak czekolada, kawa i kofeina zawierają metyloksantyny, które wywołują takie same objawy jak czekolada. Pies zapewne nie pije z wami kawy, ale uważajcie, gdzie przechowujecie sypką kawę w kuchni - zwierzę nie powinno mieć do niej dostępu.

Surowe jajka

Nieugotowane jajko może powodować problemy ze skórą i sierścią psa. Występuje też ryzyko zarażenia Salmonellą i bakteriami E. coli.

Mleko i nabiał

Organizm psa może mieć problem z trawieniem zbyt dużej ilości nabiału, co może spowodować rozstrój żołądka i biegunkę.

Liście ziemniaka, łodygi, skóra lub wszelkie jego zielone części

Liście i łodygi ziemniaka wywołują wymioty, biegunkę, jadłowstręt, dezorientację, letarg i depresję centralnego układu nerwowego.
Skóra ziemniaka może powodować wymioty, biegunkę, senność, drżenia, drgawki i zaburzenia rytmu serca.

Brzoskwinia -  łodygi, liście, i pestki

Tak jak pozostałe owoce pestkowe również zawierają cyjanek i mogą powodować rozszerzenie źrenic, zaczerwienienie błon śluzowych, trudności w oddychaniu, wstrząs a nawet śmierć.

Lukrecja

Napar z lukrecji może mieć działanie przeciwzapalne, ale duże ilości lukrecji mogą u psa spowodować uszkodzenie mięśni i gruczołów nadnercza.

Alkohol

Jeśli  pies spożyje alkohol, może to powodować wymioty, biegunkę, osłabienie koordynacji, ośrodkowego układu nerwowego, trudności z oddychaniem, drgawki, śpiączkę a nawet śmierć.

Ciasto drożdżowe

Może powodować zagrażające życiu wzdęcie żołądka, spowodowane zwiększeniem produkcji gazu.

Chmiel

Jeśli twój pies zje szyszki chmielu, może to spowodować trudności z oddechem,  hipertermię, drgawki i śmierć. Niestety nie jest znany mechanizm tego działania.

Ksylitol

Ksylitol jest słodzikiem stosowanym powszechnie w gumie do żucia i produktach "bezcukrowych" - w tym m. in. w maśle orzechowym. Ksylitol może powodować wymioty, senność, otępienie, drgawki i śpiączkę. Może również spowodować niewydolność wątroby, powodując nadmierne wydzielanie insuliny i hipoglikemii.

Oczywiście, nie wszystkie psy będą reagować w ten sam sposób na wszystkie produkty spożywcze, jednak najbezpieczniej podawać psu karmę specjalnie dla niego przeznaczoną.