1. Emocje pod kontrolą

Dzieci nie potrafią dobrze odczytywać swoich uczuć, a dzięki czytaniu mogą się tego nauczyć. Podczas lektury mają szansę zobaczyć czyjeś emocje i przeżyć je w bezpieczny sposób. Można się zatrzymać w dowolnym miejscu, omówić zachowania bohaterów. To ułatwia później maluchom mówienie o tym, co lubią, czego się boją, co im się podoba itp. Bo czytanie pomaga dzieciom zrozumieć świat, daje odpowiedzi na stawiane przez nie pytania, a także uczy odróżniania dobra od zła.

2. Intelektualne zdolności

Czytanie rozwija wyobraźnię, uczy kreatywnego myślenia, poprawia pamięć i pogłębia wiedzę. Według badań ludzie regularnie czytający świetnie wypadają w testach na inteligencję, potrafią lepiej analizować. Dzięki regularnemu czytaniu dziecko ma większy zasób słów, tworzy mądrzejsze i precyzyjniejsze zdania, ma lepszą pamięć. Maluch, czytając o wyjątkowych bohaterach, rozbudza w sobie ciekawość świata, chętnie odtwarza przeczytane sceny podczas swoich zabaw. Jest kreatywny i nigdy się nie nudzi. 

3. Lepsze relacje z rodzicami

Gdy rodzice czy dziadkowie czytają dziecku, czuje się ono kochane i ważne, bo przecież dorośli robią to specjalnie dla niego. Poświęcają mu swoją uwagę. Można się przytulić, porozmawiać. To tworzy wyjątkową więź między dzieckiem a rodzicami albo dziadkami. Właśnie te chwile wyjątkowej bliskości będą miały duży wpływ na ich późniejsze relacje. A czas wspólnie spędzony z książką będzie się kojarzyć z przyjemnością i najszczęśliwszymi chwilami z dzieciństwa.

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

✱ Czytaj dziecku na głos
Nie wstydź się naśladować zwierzaki, udawać bohaterów. To sprawi, że czytanie będzie mu się dobrze kojarzyć.
✱ Dobierz lekturę do wieku
Niemowlaki lubią książki, które wydają dźwięki. Przedszkolaków zachwycają ilustracje i gdy można zajrzeć do „okienek”.
W szkole zaczynają się świadome wybory, więc podrzucaj dziecku książki zgodne z tym, czym się interesuje.  
✱ Napisz rodzinną powieść
Dzieciaki lubią oglądać swoje zdjęcia, poznawać historię rodziny. Razem napiszcie sagę o was, wklejcie fotki. To rozbudzi w dziecku chęć do czytania.
✱ Idź z dzieckiem do specjalisty.
Być może jego niechęć do czytania książek wynika z zaburzeń mowy lub słabych mięśni oka. Wtedy pomoc logopedy i okulisty jest niezbędna.