Parzenie kawy po turecku

Wiele osób jest przekonanych, że parzenie kawy po turecku ogranicza się do zalania dwóch łyżeczek kawy wrzątkiem. Nic bardziej mylnego. Fusy pozostawione na zbyt długo w filiżance wydzielają szkodliwe dla żołądka  substancji, a ponadto taka kawa traci swój właściwy aromat.

Prawdziwa kawa po turecku powinna być zaparzana w specjalnym tygielku. W zależności od planowanej ilości napoju, wsyp odpowiednią ilość bardzo drobno (niemalże na pył) zmielonej kawy. Każda filiżanka to  dodatkowe dwie łyżeczki cukru i tyle samo kawy. Zalej je wodą i postaw na kuchence. Gdy kawa się zagotuje, ale jeszcze nie zacznie wrzeć, zestaw ją z ognia i zaczekaj aż wystygnie. Cały proces powtórz trzykrotnie. Dopiero po trzecim zagotowaniu i delikatnym przestudzeniu możesz nalać kawę po turecku do filiżanek.

Parzenie kawy w zaparzaczu

Parząc kawę w zaparzaczu użyj grubo zmielonej kawy. Jej konsystencja powinna przypominać sól morską. Odmierz dwie łyżki stołowe kawy i zalej ją gorącą, ale nie wrząca wodą. Włóż tłoczek do zaparzacza i dopóki kawa się nie zaparzy, nie dociskaj go do dna. Zrób to dopiero po około 4 minutach, kiedy możesz już wlać napój do filiżanki.

parzenie kawy w zaparzaczu
Shutterstock

Parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym

Parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym to jedna z ulubionych metod wielu z nas. Ta umiejętność wymaga jednak pewnej wprawy, a w domach najczęściej używamy w tym celu znacznie prostszych ekspresów niż te, których używają zawodowi baryści. Wystarczy wsypać do sita odmierzoną ilość kawy i ugnieść tamperem. Wciśnięcie przycisku powoduje podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury, a następnie przygotowanie espresso. Można jeszcze prościej!

Możesz zastosować popularny ekspres na kapsułki. Wystarczy wybrać ulubiony smak kawy, włożyć kapsułkę do ekspresu. Po przygotowaniu i otwarciu klapy, kapsułka jest usuwana, a w jej miejsce możesz włożyć kolejną. Niezależnie od metody, parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym pozwala na przygotowanie aromatycznego espresso, które może stać się bazą dla innych kaw: latte, cappucino czy americano.

Zobacz też:
Sposób na upały: kawa mrożona ->>