Z czego zrobić jesienny bukiet?

Podstawą jesiennych kompozycji są sezonowe kwiaty: astry, dalie, cynie i złocienie w różnych rozmiarach oraz kolorach. Większość z nich to rośliny ogrodowe, ale można je też bez problemu kupić w kwiaciarni jako kwiaty cięte. Do jesiennych kompozycji wykorzystujemy również liście (najładniej prezentuje się winobluszcz pięciolistkowy), trawy, a także owoce. Idealnym uzupełnieniem bukietu będą gałązki dzikiej róży lub jarzębiny oraz ciemne winogrona. W jesiennych kompozycjach świetnie sprawdzi się też miechunka, rozchodniki, jeżówka, hortensje, kapusta ozdobna - i wszystko to, co jeszcze można znaleźć o tej porze roku w ogrodzie.

Układanie bukietów - o czym warto pamiętać?

- o podcięciu kwiatów: robimy to pod kątem 45 stopni, aby powierzchnia pobierania wody była jak największa

- w przypadku roślin zerwanych w ogrodzie warto na kilka sekund zanurzyć łodygi we wrzątku - taki zabieg pomaga usunąć powietrze i udrożnić przepływ wody

- jeśli tworzymy kompozycję w gąbce florystycznej, pamiętajmy aby użyć jej tylko raz

- jeśli układamy kwiaty w wazonie, należy pamiętać o tym, aby codziennie podcinać łodygi i wymieniać wodę.

Zobacz wszystkie pomysły na jesienne bukiety >>>

--

Dobór kwiatów i innych elementów jesiennych kompozycji konsultował z nami Mateusz Wasak – florysta i ogrodnik, który od 6 lat z pasją tworzy wyjątkowe bukiety oraz dekoracje. W dodatku nie tylko z kwiatów, bo w swoich pracach często wykorzystuje również zioła, warzywa i owoce. 

mateusz-wasak

Zobacz też: 10 trików, które przedłużą świeżość kwiatów >>>