1. Twórcze zabawy

To najprzyjemniejsza forma rozwijania wyobraźni dziecka. Gdy maluch się bawi, wszystko chłonie jakby przy okazji. Zaangażowane są wyobraźnia, ciało, zmysły. Możesz np. zaproponować malcowi zabawę przy muzyce. Niech naśladuje różne postaci, np. słonia w dżungli, królewnę na balu. Doskonałe są też kalambury z pokazywaniem tytułów filmów lub przysłów. Zachęcaj też dziecko do majsterkowania, robienia własnych dzieł. Plastelina, masa solna, farby to świetne materiały do tworzenia. Trudno też utrzymać dziecko przez wiele dni w domu. Szczęściarz, kto ma własny ogród. Jeśli wychodzisz na dwór, to pamiętaj, by nie był zbyt długi, nie wchodź na place zabaw, wybieraj mało uczęszczane ścieżki.  Podczas  spaceru możesz dziecku rzucać różne polecenia, np. „Łapiemy ptaki!”, i ono goni niewidzialne ptaszki, albo „Zrywamy listki” i podskakuje, by rączkami chwycić niewidzialne listki. 

2. Wsparcie rodziców

Dziecko potrzebuje pochwał, ale warto zachować w tym rozsądek. Lepiej nie zachwycać się wszystkim na wyrost, bo w ten sposób dziecko nie wie, że robi coś źle, i nie może tego poprawić. Ale bądź delikatna w krytyce, by nie zranić i nie zniechęcić. Jeśli jakiś pomysł nie jest trafiony, trzeba o tym porozmawiać, a nie negować. Doceniaj jego starania. Ale podpowiadaj też, co może zrobić lepiej. Zadawaj nietypowe pytania. One są inspiracją do kreatywnego myślenia, np. „Jak pachnie las?”, „Jak smakuje miód?”, „Gdzie śpią krasnoludki?”. Nie przejmuj się też, jeśli dziecko lubi opowiadać niestworzone historie, opowiada np. o swoim niewidzialnym przyjacielu. To normalny etap rozwojowy. Pojawia się ok. 3-4. roku życia i trwa zwykle jeszcze w okresie przedszkolnym.

3. Książka na szare komórki

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odkryli, że podczas czytania książek w mózgu są pobudzane te rejony, które byłyby aktywne, gdybyśmy sami przeżywali te przygody co bohaterowie powieści.
To rozwija wyobraźnię, przenosi w czasie, pozwala poznać świat, różnych bohaterów i ich emocje. Dlatego tak ważne jest czytanie dzieciom i z dziećmi. Książki pomagają maluchom poradzić sobie z trudnymi uczuciami (zachowanie bohaterów jest dla nich wskazówką co robić), informują
o otaczającej rzeczywistości, rozwijają zdolności językowe.

Różnorodność to podstawa

✔ Jeśli chcesz zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia, wybierz te, które są interesujące dla malucha. Nie kieruj się tym, że np. dzieci sąsiadki chodzą na inne i będzie łatwiej je razem podwozić albo że ty zawsze marzyłaś o balecie, to teraz twoja córka musi tańczyć. To ma sprawiać frajdę twojemu dziecku.
✔ Pozwalaj, by dziecko próbowało różnych rzeczy. Nie denerwuj się, że co roku wybiera coś innego, i nie zarzucaj słomianego zapału. Niech sprawdza, co naprawdę go interesuje. Dzięki temu pozna różne rzeczy, będzie mieć większą wiedzę o świecie.
✔ Zaplanujcie sobie rodzinne wycieczki. Jak już skończy się kwarantanna, będziecie mieć gotowy własny przewodnik.  Możecie wspólnie stworzyć mapę, zaznaczyć ciekawe miejsca.