Najskuteczniejszą metodą jest oddanie butów do szewca, który to w fachowy sposób rozciągnie buty na specjalnych prawidłach.
Ale gdy nie chcemy, albo nie mamy czasu na szewca, pozostają metody domowe.

Jak rozciągnąć buty - worki z lodem

Napełnij dwa szczelne woreczki wodą. Umieść je w butach, a następnie całość włóż na całą noc do zamrażarki. Woda zmieniając się w lód, zwiększa swoją objętość, delikatnie rozciągając buty.

Jak rozciągnąć buty - gazety

Skrop buty delikatnie wodą i wypchaj starymi gazetami. Pozostaw całość na przynajmniej 24 godziny. Co jakiś czas sprawdzaj czy buty wyschły. Jeżeli tak to ponownie skrop je odrobiną wody. Mokra skóra łatwiej daje się modelować. Można też zamiast wody zwilżyć buty od środka parą wodną.

Jak rozciągnąć buty - grube skarpety

Potrzebujesz suszarki i grubych skarpet. Najpierw rozgrzej buty ciepłym strumieniem powietrza, a następnie załóż je na stopy w skarpetach. Ciepłe buty delikatnie się rozciągną, jednak pozostań w butach przynajmniej do całkowitego wystygnięcia. Drugi sposób to włożenie nóg z grubymi skarpetami do lekko wilgotnych butów, zwilżonych od środka parą wodną albo wodą. W takim zestawie trzeba chodzić po domu aż do osiągnięcia upragnionego efektu.

Sprawdź też: