Ryż na zaparowaną szybę w aucie

Ziarna ryżu trzeba włożyć do bawełnianych woreczków i położyć je na półce przy szybie. Szyba szybko pozbędzie się pary i nie będzie ponownie zachodzić parą.

Ryż uratuje zalany telefon

Ze względu na wysuszające właściwości ryżu, może on uratować telefon po zalaniu. Najlepiej telefon otworzyć, wyjąc wszystkie możliwe części i włożyć je do miseczki pełnej ryżu. Po upływie 12-24 godzin można spróbować złożyć telefon i sprawdzić, czy działa.

Ryż umyje wazon

Zamiast czyścić trudno dostępne miejsce gąbką, wystarczy wsypać na dno ryż i zalać go ciepłą wodą. Następnie jak ryż namięknie, mocno potrząsnąć naczyniem okrężnymi ruchami.

Ryż sprawdzi, czy olej jest wystarczająco nagrzany

Żeby sprawdzić temperaturę oleju na patelni czy w garnku wystarczy wrzucić kilka ziarenek ryżu. Jeśli wypłyną, to znaczy, że olej osiągnął odpowiednią temperaturę. Jeżeli opadną na dno, to trzeba jeszcze chwilę poczekać, aby się rozgrzał.

Ryż jako odświeżacz

Suchy ryż zapieczony w piekarniku odświeży powietrze w mieszkaniu i pochłonie brzydkie zapachy.

Ryż jako klej

Rozgotowany ryż zamienia się w wyjątkowo kleistą substancję, która może zastąpić naprawdę mocny klej. Wystarczy go dobrze ugotować a nawet rozgotować, rozgnieść na gładka masę i schłodzić.

Ryż wysuszy przemoczone buty

Ryż pomoże wysuszyć przemoczone buty. Wystarczy nasypać do nich dużo ryżu i odczekać do 24 h. Ryż pochłonie wilgoć, a buty na drugi dzień będą suche.

Zobacz również:

Ryż naostrzy noże

Jeśli w blenderze stępią się nożyki, nie wystarczy nasypać szklankę ryżu i uruchomić blender na około dwie minuty. Pył powstały z ryżu należy usunąć, a sprzęt umyć. Noże będą jak nowe!

Ryż wyczyści przypalony garnek

Jeśli chcemy ekologicznie wyczyścić przypalony garnek, wystarczy ugotować w tym garnku ziarna ryżu z wodą, a przypalone resztki jedzenia same odpadną.

Ryż sprawi, że owoce szybciej dojrzeją

Jeżeli chcemy przyspieszyć dojrzewanie awokado czy mango należy wrzuć je do miski pełnej ryżu na kilka godzin. Po upływie tego czasu owoce będą gotowe do spożycia.

Ryż jako okład na bóle

Ryż doskonale nadaje się do przygotowania termoforu na silne bóle mięśni, bóle menstruacyjne, czy zatoki. Do woreczka z materiału lub zwykłej skarpety należy nasypać ryż i włożyć go do nagrzanego piekarnika (100 stopni) na około 10 minut. Następnie, lekko schłodzony termofor wystarczy przyłożyć do bolącego miejsca. Taki kompres można także przyłożyć dziecku, gdy boli go brzuch lub ma kolki.

Ryż przeciw bryleniu się soli

Ryż ma właściwości wysuszające, dlatego często wsypuje się go do solniczek i pojemników z solą. Wszystko po to, aby sól nie była wilgotna i się nie brylowała. Można go także użyć do przypraw i cukru. Gdy ziarenka ściemnieją trzeba wymienić je na nowe.