Galerie handlowe, sklepy internetowe czy bożonarodzeniowe jarmarki przeżywają w tej chwili prawdziwe oblężenie. Szał świątecznych porządków, gorączkowe poszukiwanie okazyjnych prezentów – żyjemy w narzuconym sobie przeświadczeniu, że „wszystko musi być idealnie”: w trakcie świąt Bożego Narodzenia stoły mają się uginać od wyśmienitych potraw, dekoracje zachwycać gości i sąsiadów, a prezenty być unikatowe i trafione. To ostatnie można osiągnąć – i to bynajmniej nie biegając po sklepach czy przeglądając witryny internetowe. Oto 3 wyjątkowe prezenty, których nie kupimy w żadnym sklepie!

Dla mamy, siostry lub przyjaciółki: spersonalizowany słoik dobrych myśli na 2020 rok

Oczywiście jak co roku możemy kupić bliskiej przyjaciółce, mamie czy siostrze gustowny terminarz ze złotymi myślami na cały rok i aromatyczną świeczkę, ale… to już było i stać nas na więcej. Możemy własnoręcznie przygotować coś znacznie cenniejszego – poprosić kilka osób o to, aby napisały w kilku zdaniach, za co lubią i cenią osobę, której chcemy sprawić prezent. Zebrane opinie, ciekawe historie i anegdotki zapisujemy, najlepiej odręcznie, na kolorowych karteczkach, które umieszczamy w udekorowanym słoiku i oklejamy etykietką „Pozytywne myśli na 2020 rok dla…”. Najlepiej, aby karteczek było tyle, ile tygodni w roku, tak aby obdarowana osoba mogła przeczytać o sobie coś miłego np. w każdy poniedziałek. Zaskoczenie i wzruszenie gwarantowane!

Dla wychowujących dzieci: niezwykłe kupony dla zmęczonych opieką nad pociechami rodziców

Nie każdy prezent od serca musi wymagać czasochłonnych przygotowań i zdolności manualnych. Czasem może być on w formie kolorowego kawałka papieru z… wyjątkową obietnicą. Załóżmy, że mamy przyjaciół z małymi dziećmi. Opieka nad maluchami, pomimo że jest satysfakcjonująca i daje szczęście, to jednak… bywa wykańczająca. O ile w tygodniu ze względu na obowiązki zawodowe czy wyjątkowe okoliczności młodzi rodzice korzystają z opieki babci czy kosztownej niani, to jednak często nie mają serca, żeby prosić bliskich czy nianię o dodatkowe zajęcie się dziećmi w weekend, żeby mogli zwyczajnie odpocząć tylko we dwoje i nabrać oddechu. Ofiarowanie im „kuponu na nianię”, którą będziemy my sami, żeby mogli spędzić kilka beztroskich godzin w spa, wybrać do teatru i restauracji albo na kilkugodzinną  wycieczkę za miasto może wzruszyć ich bardziej niż kolejne perfumy czy bon prezentowy.

Dla babci, dziadka i nie tylko: wyjątkowy kalendarz „eventowy”

Najcenniejszą rzeczą, jaką możemy podarować bliskiej osobie, bez wątpienia jest nasz czas. Dlatego zastanawiając się nad prezentem np. dla babci czy dziadka, innym niż np. kolejna ramka ze zdjęciem wnucząt, warto pomyśleć o wyjątkowym „kalendarzu eventowym”. Najlepiej, aby został wykonany odręcznie przez wnuki dowolnie wybraną techniką. Najważniejszą kwestią jest odznaczenie w nim tygodni, a może i konkretnych dat, w których deklarujemy gotowość do spędzenia wspólnie czasu pod pretekstem różnych ciekawych atrakcji. Niekoniecznie muszą to być np. wyjścia do teatru, ale popołudnie gier planszowych, Dzień Historyjek Rodzinnych, Dzień Malarza w trakcie którego utalentowane latorośle będą szkicować pozującą do portretu babcię, popołudnie z rodzinnym teleturniejem dziadka –  „Jaka to melodia” - zorganizowanym przez bliskich, do którego wystarczy jedynie przygotowana wcześniej playlista znanych domownikom piosenek oraz mobilny i świetnie grający głośnik Bluetooth jak np. Fresh n Rebel Bold X. Im więcej kreatywnych pomysłów na spędzenie razem czasu, tym lepiej!

Prawda jest taka, że to nie drogie prezenty eksponowane na wystawach sklepowych, ucieszą naszych bliskich najbardziej. Drogie perfumy czy bon upominkowy cieszą tylko krótką chwilę i na dobrą sprawę nie są niczym niezwykłym. Czasem mamy nadzieję, że droższy prezent usprawiedliwi bliskim brak czasu dla nich i będzie stanowił wytłumaczenie dla naszej wiecznej pogoni za tym, żeby „mieć” zamiast „być”. Może zamiast spędzać cały weekend w centrum handlowym, warto rozporządzić najcenniejszą walutą, jaką posiadamy, czyli czasem, w lepszy sposób i zaskoczyć bliskich prezentem, którego absolutnie się nie spodziewają, ale który sprawi im autentyczną radość?