1. Za pomocą soli

Poplamione miejsce posypujemy obficie solą i całość zostawiamy na kilka minut. Następnie sól mocno wcieramy w zaplamioną powierzchnię, aż plama będzie niemal niewidoczna. Sól strzepujemy lub zbieramy odkurzaczem. Poplamiony obrus pierzemy.

via GIPHY

2. Mikstura z wodą utlenioną

To dobra metoda zwłaszcza na zaplamiony dywan lub tapicerkę. Do zaplamionego miejsca przykładamy złożony kilkakrotnie papierowy ręcznik, tak by wchłonął jak najwięcej płynu. Następnie do miseczki wlewamy łyżkę płynu do mycia naczyń i trochę wody utlenionej. Mieszamy. Miksturą nasączamy gąbkę i pocieramy nią plamę tak długo, aż zniknie.

3. Moczenie w mleku 

W ten sposób możemy się pozbyć plamy z lnianych tkanin – obrusa, ale też z drobnej odzieży, którą można łatwo wyprać – koszuli, bluzki. Zaplamiony przedmiot wkładamy do miski i zalewamy mlekiem. Zostawiamy na 2 godziny. Następnie pierzemy.

4. Zwilżanie białym winem

To szczególnie dobry sposób na wywabianie świeżych plam powstałych na delikatnych tkaninach. Winem (może być też musujące) polewamy poplamione miejsca, możemy też je obłożyć płatkami kosmetycznymi dobrze nasączonymi trunkiem. Po 20 minutach tkaninę pierzemy.