Wydaje nam się, że zmywanie naczyń, to żadna filozofia. Robimy to codziennie, więc, co może nas zaskoczyć? A jednak. Poznaj 8 błędów, które nie tylko niszczą rzeczy, ale też wydłużają czas zmywania i zużywają więcej wody.

1. Wkładasz gorącą patelnię do zimnej wody

To, niestety, skuteczny sposób, aby uszkodzić naczynie. Pod wpływem różnic temperatur może się ono odkształcić, a jego powierzchnia poodpryskiwać. Patelnię najpierw więc odstaw do ostygnięcia.

2. Za długo moczysz naczynia

Rzeczywiście w ten sposób ułatwisz sobie pracę. Taki zlew z resztkami żywności to jednak świetne warunki namnażania się bakterii. Jeśli na talerzach są zadrapania, drobnoustroje wnikną do środka, co utrudnia ich usunięcie. Pamiętaj również, że na sztućcach pozostaną trudne do pozbycia się krople wody.

3. Zmywasz w złej kolejności

Jeżeli myjesz naczynia pod kranem – chaotycznie, to co ci wpadnie w ręce – zużywasz o wiele więcej czasu i wody. Przygotuj wodę z płynem w jednej z komór zlewozmywaka i w niej myj po kolei wszystkie naczynia (zacznij od tych najbardziej czystych i delikatnych, np. ze szkła). Na końcu wszystko wypłucz.

4. Źle układasz sztućce w zmywarce

Utrudnia to ich mycie. Lepiej więc układać je naprzemiennie: część łyżek i widelców trzonkiem do góry, część – do dołu.

5. Używasz za dużo detergentu

Wcale to nie gwarantuje, że naczynia będą bardziej czyste, na dodatek musisz użyć więcej wody, żeby detergent wypłukać. Wystarczy kilka kropli płynu, zwłaszcza jeśli używasz środków dobrej jakości. Naczynia, które nie miały kontaktu z tłuszczem, skutecznie umyjesz tylko w gorącej wodzie.

6. Myjesz noże w zmywarce

To błąd, bo pod wpływem wysokiej temperatury (także przy myciu ręcznym) ich ostrza się tępią. Kontakt z gorącą wodą źle znoszą również metalowe tarki. W zmywarce nie myj srebrnych ani posrebrzanych sztućców, ponieważ stracą blask.

Zobacz również:

7. Nie dezynfekujesz deski do krojenia

Jeśli służy ci do krojenia surowego mięsa, nie wystarczy ochlapać jej wodą z detergentem. Aby z powierzchni deski usunąć bakterie, trzeba ją wyszorować pod gorącą wodą i przetrzeć wodą z sodą. 

8. Nie czyścisz gąbki

Gąbka może być siedliskiem drobnoustrojów. Po użyciu zawsze ją upierz i dobrze osusz. Gąbkę możesz również skropić olejkiem zapachowym, np. lawendowym.