Fugi to spoiny łączące ze sobą kafelki na ścianie lub na podłodze. Są bardzo ważnym elementem wykończeniowym, występują w wielu wersjach kolorystycznych. Jednak bardzo często się brudzą i nie są najłatwiejszym elementem do sprzątania. Dlaczego? Ponieważ znajdują się pomiędzy płytkami i dostęp do nich jest utrudniony. Gdy są bardzo zabrudzone wykorzystanie środków chemicznych może być nieskuteczne, dlatego warto wyczyścić je bardzo prostymi, domowymi sposobami. Pamiętajcie, że czyszczenie fug domowymi sposobami nie zwalnia nas z zachowania odpowiednich środków ostrożności. Bez względu na wykorzystywaną metodę warto założyć gumowe rękawiczki oraz pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia w którym czyścimy fugi.

Oto domowe sposoby, jak wyczyścić fugi.

Pasta do zębów

Jeżeli szukasz szybkiego sposobu na wyczyszczenie fug, możesz skorzystać z pasty do zębów. Wystarczy wycisnąć ją na starą szczoteczkę do zębów, potrzeć zabrudzone miejsce, zostawić na 15 minut i zmyć ją wodą. Może nie jest to najskuteczniejsza metoda, jednak może bardzo szybko odświeżyć wygląd naszych fug.

Zobacz też: 10 nietypowych zastosowań pasty do zębów ->>

Jak wyczyścić fugi: sok z cytryny

Aby wyczyścić jasne fugi można użyć soku z cytryny. Wystarczy na fugi nanieść sok i pozostawić go na 15 minut. Później należy zmyć go wilgotną ścierką.

Domowy sposób na wyczyszczenie fug: płyn do WC i woda

Jeżeli szukacie mocniejszego środka do wyczyszczenia fug, możecie zrobić wodny roztwór z detergentu do czyszczenia toalety (musi zawierać chlor) oraz wody. Należy połączyć pół litra detergentu z pół litra wody. Po zmieszaniu wystarczy zmoczyć szczoteczkę do zębów i szybkimi ruchami wyczyścić fugi.

Czyszczenie fug: roztwór z octu i sody oczyszczonej

Jedną z najskuteczniejszych metod czyszczenia fug jest wyczyszczenie ich roztworem z wody, sody oczyszczonej i octu. Ta mieszanka poradzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami, nalotem z kamienia i tłuszczu, a nawet z osadem z rdzy. Aby ją zrobić wystarczy połączyć ze sobą: 100 ml octu, 100 ml wody i opakowanie sody oczyszczonej. Po wymieszaniu należy rozprowadzić preparat na fugach i zostawić na około 40 minut. Po upływie tego czasu wystarczy zmyć go wodą.

Zobacz również:

Proszek do pieczenia wyczyści fugi

Proszek do pieczenia to jeden z najprostszych domowych sposobów na brudne fugi. Wystarczy posypać je proszkiem, zostawić aż się rozpuści (powinno to trwać około 30 minut) i zmyć wodą. Proszek do pieczenia usunie osad, tłusty nalot i plamy.