Perfumerie oferują ogromny wybór kosmetyków kolorowych, a mimo to często nie jesteśmy zadowolone z nowego fluidu i ostatecznie ląduje on w koszu na śmieci. Jak dobrać podkład, by na stałe został w naszej kosmetyczce?

Poznaj swój typ cery

Zanim w ogóle zaczniesz zastanawiać się nad doborem fluidu, sprawdź czego potrzebujesz. Czy wiesz jaki masz typ cery? Żeby to sprawdzić umyj twarz beztłuszczowym płynem do mycia i odczekaj godzinę. Po tym czasie przyłóż do twarzy chusteczkę higieniczną i zobacz, czy został na niej tłusty ślad. Jeśli pojawia się w różnych rejonach twarzy - masz cerę tłustą. Błyszcząca się strefa T wskazuje na skórę mieszaną, zaś napięta skóra nie wydzielająca sebum oznacza cerę suchą. Po umyciu masz wrażenie napięcia i podrażnienia? Wskazywałoby to na cerę wrażliwą. Uzbrojona w tę wiedzę, możesz ruszyć na zakupy.

Dobierz podkład o odpowiednich właściwościach

Cera sucha wymaga nawilżenia i rozświetlenia. Jeśli użyjesz ciężkiego podkładu matującego, dodasz sobie lat i podkreślisz zmarszczki. Będziesz wyglądała na zmęczoną, a kondycja skóry się pogorszy. Cera tłusta ma zupełnie inne potrzeby. Dzięki naturalnemu blaskowi nie potrzebuje dodatkowego rozświetlenia. Wręcz przeciwnie! Posłuży jej zmatowienie. Wypryski i zaskórniaki wymagają mocnego krycia. Podkład przeznaczony dla cery tłustej powinien cechować się też większą trwałością.

Jakim jesteś typem kolorystycznym?

Podczas wyboru podkładu zwracamy uwagę na odcień, ale często nie bierzemy pod uwagę jego temperatury. Tymczasem kobiety są przedstawicielkami ciepłych lub zimnych typów kolorystycznych. Producenci fluidów dostosowują do tego podziału swoje kosmetyki. Część z nich ma beżowe, a inne lekko niebieskie lub różowe zabarwienie. Jeśli chcesz, by kolor podkładu był idealnie dobrany, zwróć uwagę na tego typu niuanse.

W jaki sposób dobrać odcień podkładu?

Do tej pory sprawdzałaś odcień fluisu na nadgarstku, dłoni lub twarzy? To błąd! Kolor podkładu dobieramy nakładając go punktowo na szyi, bo to ona znajduje się najbliżej twarzy. Dzięki temu unikniesz efektu maski. Zanim zdecydujesz się na konkretny odcień, rozetrzyj obok siebie kilka kolorów. Ten właściwy powinien po chwili wtopić się w naturalny kolor skóry. To jednak nie koniec! Zaczekaj kilka minut przed zakupem, ponieważ zdarzają się kosmetyki, które po pewnym czasie zmieniają odcień.

Dobierz fluid do... pory roku!

Nasza cera zmienia swój koloryt w ciągu roku. W zimę staje się odrobinę ziemista i blada, zaś latem nabiera rumieńców. Po urlopie zazwyczaj jesteśmy również opalone. Warto jest mieć w kosmetyczce dwa odcienie podkładu, których będziecie używały w zależności od zmieniających się potrzeb.