1. Kolorowe schody pełne inspiracji (Podgórze, ul. Tatrzańska 5)

Kolorowe schody pełne inspirujących cytatów ukryte są na krakowskim Podgórzu. Powstały w wyniku konkursu zorganizowanego w ramach projektu „Patrz pod nogi” (przy okazji festiwalu  Grolsch ArtBoom), którego celem było pomysłowe zagospodarowanie przestrzeni miejskiej. Zwyciężczynie – Agnieszka Rola i Monika Pasek zaprojektowały poprawiające nastrój przechodniów schody. Kreatywne? Na pewno! A przy okazji niezwykle atrakcyjne wizualnie. Na każdym z 55 wielobarwnych stopni znajdziecie zabawne lub skłaniające do refleksji hasło autorstwa najwybitniejszych polskich i zagranicznych twórców. „Dzisiaj jest jutrem, o którym mówiłeś wczoraj”, „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”, czy „Kanapka w środku nocy zawsze dobrze robi”... Bez względu na to, czy wiesz, kto wypowiedział przytoczone słowa, koniecznie odwiedź ul. Tatrzańską 5 i zaczerpnij odrobinę inspirującej radości prosto z Krakowa.

2. Muzeum pod sukiennicami (Rynek Główny 1)

Krakowski Rynek to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych wizytówek naszego kraju. Główną przestrzenią publiczną i handlową miasta stał się już w połowie XIII wieku i do dziś, niezmiennie pozostał centralnym punktem Krakowa. Dzięki wyjątkowej inicjatywie władz i wielu miejskich Stowarzyszeń, macie okazję zobaczyć co znajduje się POD Sukiennicami! W podziemiach powstał bowiem specjalny szlak turystyczny  o powierzchni 6 tys. m², gdzie na własnej skórze przekonacie się jak miejsce to wyglądało za czasów Mikołaja Kopernika. Ta interaktywna lekcja historii w szczególnym krakowskim otoczeniu zapadnie Wam w pamięci na długo.

3. FORUM Przestrzenie (Marii Konopnickiej 28)

Jeśli szukasz miejsca kreatywnego relaksu w Krakowie, to znaleźliśmy dla Ciebie idealny adres! Klubokawiarnia, a raczej współczesny dom kultury z barem  - FORUM Przestrzenie - powstała w budynku dawnego hotelu Forum położonego tuż nad Wisłą. To miejsce, w którym zjecie dobre śniadanie, lunch, czy wieczornego grilla, a także spróbujecie unikalnych, rzemieślniczych piw albo profesjonalnie przyrządzonych, autorskich drinków. Jeśli nie będziecie głodni, koniecznie wpadnijcie tu na całonocne tańce, piknik, spacer z psem lub leniwe leżakowanie. FORUM dysponuje bowiem ogródkiem o powierzchni przekraczającej 1000 m2, który bez problemu pomieści Was, Waszych znajomych oraz całe mnóstwo wygodnych leżaków.

Oprócz działalności klubokawiarni, w ramach inicjatywy Wyspa Forum, znajdziecie tam  Forum Mody, Forum Designu, Forum Pracownie, Znikający Punkt i wiele innych!

4. Spacer po Kazimierzu

O krakowskiej dzielnicy zwanej Kazimierzem słyszał już chyba każdy. Słusznie? Zdecydowanie tak! Jeśli jeszcze nigdy nie mieliście okazji przechadzać się po urokliwych uliczkach Kazimierza, koniecznie musicie spróbować tego podczas najbliższej wizyty w Krakowie. Miejsce to tętni życiem, różnorodnymi smakami i kolorami, aż do późnych godzin nocnych. Podczas spaceru zwróćcie uwagę na efektowne murale, liczne zabytki kultury żydowskiej oraz wyjątkowe kawiarnie, bary i restauracje. Nie będziemy zdradzać Wam szczegółów, bo najwięcej magii, ma Kazimierz odkrywany samodzielnie. Dobrej zabawy!

5. Piwnica Pod Baranami (Św. Tomasza 26)

„Jesteśmy wysepką w morzu: bestialstwa, szarzyzny, głupoty, łajdactwa, cynizmu, nietolerancji i przemocy” – to słowa, które nieprzypadkowo ujrzycie w centralnym punkcie Piwnicy Pod Baranami. Niezwykła knajpa ukryta w jednym z niepozornych dziedzińców Rynku Głównego, jest  miejscem, gdzie magicznie zatrzymał się czas. Za dnia - zupełnie nietypowy lokal o nieco surrealistycznym klimacie, wieczorami - miejsce absolutnie wyjątkowych wydarzeń artystycznych tworzonych w duchu jednej z najważniejszych postaci polskiej sceny artystycznej na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, założyciela Piwnicy Pod Baranami – Piotra Skrzyneckiego.

6. Kopiec Krakusa

W Krakowie znajdują się 4 kopce – wszystkie warte uwagi – jednak, gdy czas goni, my polecamy Wam najstarszy i największy Kopiec Krakusa. O jego wyjątkowości świadczy chociażby fakt, że okna Sali Poselskiej na Wawelu umiejscowione są tak, aby królowie podejmując najważniejsze decyzje mogli spoglądać na Kopiec. Miał on za zadanie przypominać im o wielkości zasług poprzedników. Z zielonego pagórka rozciąga się piękny widok na całe miasto. Zwiedzanie Kopca Krakusa to pomysł na aktywne spędzenie czasu dla wszystkich miłośników natury, tym bardziej, że przy okazji zahaczyć możecie o pozostałe atrakcje Podgórza, takie jak Kamieniołom Liban, czy wspomniane wcześniej tęczowe schody pełne inspirujących cytatów.

Zobacz również:

7. MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej (Lipowa 4)

W celu zaspokojenia potrzeb wyższego rzędu zapraszamy na spotkanie z kulturą w MOCAKu. Jego nazwa pochodzi od angielskiego „Museum of Contemporary Art in Krakow”  i jest to najbardziej cenione w Europie polskie Muzeum Sztuki Współczesnej. Choć nie znajduje się w ścisłym centrum Krakowa, to naprawdę warto się tam wybrać. Znajdziecie w nim bowiem najcenniejsze zbiory powojennej awangardy i konceptualizmu. Poza stałymi i czasowymi wystawami, Muzeum organizuje ciekawe projekty badawcze, pokazy filmów, czy spotkania z ciekawymi ludźmi. Sama przestrzeń architektoniczna budynku rozwiązana jest w niezwykle ciekawy, innowacyjny sposób i choćby dlatego do MOCAKu powinni zajrzeć  także wszyscy miłości nowoczesnego designu!

Co jeszcze warto zobaczyć w Krakowie? >>>

Zobacz też:

6 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Warszawie ->>

Świnoujście – atrakcje na 10 dni ->>

7 powodów, dla których warto odwiedzić Toruń ->>

6 miejsc, które warto odwiedzić we Wrocławiu ->>

7 miejsc, które musisz odwiedzić, będąc w Lublinie ->>

Trójmiasto – poznaj 10 największych atrakcji ->>