Spłuczka w toalecie

Badania wykazują, że osadza się na niej więcej bakterii niż na desce klozetowej. Nic dziwnego, spłuczkę dotykamy tuż po skorzystaniu z WC, najczęściej jeszcze zanim umyjemy ręce. Warto więc przecierać ją przynajmniej raz dziennie ściereczką zwilżoną antybakteryjnym płynem.

Zakamarki na kanapie

To miejsca, których nie widać (np. między siedziskiem a oparciem lub w zagłębieniach poduszek), gdzie zbierają się włosy, kurz oraz okruchy jedzenia. W pozbyciu się tego balastu pomocna będzie wąska ssawka odkurzacza.

Klawiatura komputera

Ogromna masa brudu, która mieści się pod płytkami klawiszy, może być źródłem nie tylko zarazków, ale też problemów z funkcjonowaniem klawiatury. Odkurzaj ją pędzelkiem, a następnie użyj odkurzacza na obniżonej mocy ssania, później zaś przetrzyj wilgotną ściereczką.

Materac

Może być wylęgarnią roztoczy, które żywią się m.in. naszym martwym naskórkiem. Materac warto odkurzać przynajmniej raz w tygodniu i jak najczęściej wietrzyć.

Zmywarka

Jeśli nie myjemy jej przynajmniej raz w tygodniu, w środku może rozprzestrzenić się pleśń. Aby tego uniknąć, do pojemniczka na proszek wsyp opakowanie sody oczyszczonej, a na dno wlej szklankę octu. Pokrętło ustaw na najdłuższy program.