MIT 1: Podcinanie końcówek sprawia, że włosy rosną szybciej

Wzrost włosów spowodowany jest podziałami komórkowymi w ich macierzy. Ta znajduje się w cebulce, w skórze głowy. Cięcie na końcu ich łodygi nie może mieć żadnego związku z podziałami komórkowymi w macierzy. Może nam się jednak rzeczywiście wydawać, że łatwiej zapuścić włosy często podcinane, ponieważ mają one zdrowe końcówki. Dzięki temu nie kruszą się, np. gdy ocierają się codziennie o ramiona. Podobny mit dotyczy mężczyzn. Mówi się, że gdy zgolą głowę na zero, urosną im mocniejsze i grubsze włosy. To nieprawda, będą takie same, ale rosnące równo. Dlatego pozornie sprawią wrażenie bardziej gęstych.

MIT 2: Skóra przyzwyczaja się do kremu

Jeśli uważasz, że twój ulubiony kosmetyk przestał działać, to może oznaczać kilka rzeczy. Pierwsza: prawdopodobnie składniki w nim zawarte nie są już twojej cerze potrzebne. Skóra reaguje na substancje odżywcze zawarte w kosmetykach bardzo szybko i intensywnie. Dlatego niektóre osoby są zachwycone nagłą poprawą stanu cery, ale z upływem dni i tygodni ta zmiana nie jest już tak spektakularna. Bywa też tak, że pewne działanie składników aktywnych słabnie z czasem. Przykładem są produkty z witaminą C – ta bardzo łatwo się utlenia pod wpływem powietrza i światła. Inne substancje mogą być wrażliwe np. na ogrzewanie i pod wpływem wysokiej temperatury ulegają degradacji. Warto zwracać uwagę na warunki ich przechowywania. Kolejnym powodem jest to, że niektóre składniki zawarte w kosmetykach mogą kumulować się na skórze. W ten sposób tworzą na niej barierę, która nie pozwala się wchłaniać kolejnym substancjom. Dlatego tak ważne jest systematyczne złuszczanie cery i stosowanie peelingów. Trzeba pamiętać, że potrzeby skóry zmieniają się w zależności od pory roku, naszego wieku, cyklu hormonalnego, klimatu, diety i innych czynników. Lekki krem nawilżający, który był idealny latem, może być niewystarczający zimą.

MIT 3: Pasta do zębów jest dobra na wypryski

Większość past ma właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Tak działa np. zawarty w nich triklosan – usuwa bakterie Gram-dodatnie, Gram-ujemne oraz grzyby Candida. Produkty przeznaczone do higieny jamy ustnej mają właściwości wysuszające. Dlatego często po nałożeniu pasty na wyprysk po kilku godzinach w miejscu krostki zostaje już tylko strupek. Ale uwaga! To nie jest terapia lecznicza. W rzeczywistości polega ona na zastąpieniu stanu zapalnego podrażnieniem skóry. Pasta do zębów ma szkodliwy wpływ na skórę i finalnie przynosi więcej szkody niż korzyści. Przede wszystkim zaburza odczyn kwasowo- -zasadowy, czyli pH skóry. Może powodować zaczerwienienia, a nawet przebarwienia. Zawiera szereg szkodliwych substancji, na czele z sodą oczyszczoną i alkoholem. Aby nie podrażnić cery, lepiej zaopatrzyć się w punktowe kosmetyki na bazie kwasu salicylowego. Ten jest zupełnie bezpieczny dla problematycznej cery trądzikowej.

MIT 4: Olejki nie są odpowiednie dla cery tłustej i mieszanej

Wbrew przekonaniom nie wszystkie zapychają pory i powodują powstawanie krostek. Co więcej: radzą sobie z oczyszczeniem cery trądzikowej, ograniczają jej przetłuszczanie, a stosowane w demakijażu pomagają usunąć nadmiar sebum (w myśl zasady „tłuszczem zmywamy tłuszcz”). Dobrze dobrany olej może zmniejszyć ilość zaskórników i stanów zapalnych. Ważne jest jednak, aby był niekomedogenny, czyli niezatykający porów (taką informację producenci często zamieszczają na opakowaniach). Powinien zawierać wysokie stężenie kwasu linolowego i małe stężenie kwasu oleinowego. Takie są m.in.: olej z nasion czarnej porzeczki, z nasion bawełny, olej konopny i z ogórecznika.

MIT 5: Częste mycie włosów powoduje, że szybciej się przetłuszczają

Ziarnem prawdy w tym micie jest to, że zbyt mocne masowanie głowy może pobudzać pracę gruczołów łojowych do nadmiernego wydzielania sebum. Jeśli masz tendencję do przetłuszczania włosów, myj je tak często, jak tego potrzebują, ale rób to delikatnie. To, jak oceniamy ich czystość, w dużym stopniu zależy też od naszych przyzwyczajeń. Gdy przez długi czas myjesz głowę codziennie i zrobisz sobie nawet jednodniową przerwę, może ci przeszkadzać odrobina sebum przy nasadzie. Wcześniej nie dopuszczałaś do takiego stanu. Łagodne szampony przeznaczone do codziennej pielęgnacji są często pozbawione agresywnych środków czyszczących i nie powodują przetłuszczania skóry głowy.