1. "Ostatnia rodzina" reż. Jan P. Matuszyński 

Mroczny, choć nie pozbawiony momentów humorystycznych, portret rodzinny. Świetna opowieść o blisko 3 dekadach z życia malarza Zdzisława Beksińskiego i jego najbliższych: żony, syna, matki i teściowej. To chyba najlepszy polski film o rodzinie i jej zanikaniu. O filmie napisano już wiele, ale warto odnotować jeszcze raz jego atuty: rewelacyjne role Aleksandry Koniecznej, Andrzeja Seweryna. Precyzję i wirtuozerię reżyserii debiutującego w fabule Jana P. Matuszyńskiego i świetny scenariusz Roberta Bolesto. Od dziś w kinie.

2. "Wołyń" reż. Wojciech Smarzowski

zdjęcie materiał prasowy

Temat, który boli. To pierwszy film o ludobójstwie dokonanym na ludności cywilnej przez ukraińskich nacjonalistów. Historia filmu rozpoczyna się wiosną 1939 r. w jednej z wiosek na Wołyniu, gdzie po sąsiedzku mieszkają Polacy, Ukraińcy i Żydzi.  Zosia Głowacka (uwaga debiut Michaliny Łabacz) ma 17 lat. Ojciec postanawia wydać ją za bogatego chłopa, wdowca Macieja Skibę. Ale Zosia kocha innego – swojego rówieśnika, Petra Ukraińca. Wkrótce wybucha wojna i życie mieszkańców zmienia się diametralnie, najpierw pod okupacją sowiecką, potem niemiecką. Na wołyńskiej wsi do głosu coraz śmielej dochodzi ukraiński nacjonalizm. Kulminacja agresji nastąpi latem 1943 r. gdy dochodzi do rzezi ludności.  Zosia staje się świadkiem, a potem uczestnikiem tych wydarzeń. Trafia do piekła gdzie próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.   Premiera 7 października br.

3. "Zaćma", reż.Ryszard Bugajski

zdjecie: materiały prasowe

Najnowsze dzieło reżysera "Przesłuchania" czy "Układu zamkniętego". Opowiada o płk Julii Brystygierowej, która była szefową Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa. Nazywana "Krwawa Luną", bo słynęła z sadystycznego traktowania więźniów politycznych). Reżysera (i jednocześnie scenarzystę) zainteresował jeden wątek z jej życia. W latach 50. Eks-esbeczka szukała porady duchowej i starała się o prywatną audiencję u kardynała Stefana Wyszyńskiego. W młodości studiowała filozofię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, miała nawet doktorat. Potem wyjechała do Paryża, studiowała na Sorbonie, ponoć  była modelką Picassa.   "Zastanowiło mnie, jaka musi być konstrukcja psychiczna osoby, która przy całej swojej inteligencji i szerokich horyzontach, postępowała tak, jak Brystygierowa. I dlaczego potem zaczęła poszukiwania metafizyczne? Wcześniej wierzyła tylko w materialną rzeczywistość"  tłumaczy reżyser, Ryszard Bugajski. W roli głównej Maria Mamona, a towarzyszy jej plejada wybitnych aktorów: Janusz Gajos, Małgorzata Zajączkowska, Marek Kalita, Piotr Głowacki, Sławomir Orzechowski, Bartosz Porczyk, Premiera 14 października

   

4. "Zjednoczone stany miłości" reż. Tomasz Wasilewski

 Początek 1990 roku. Świat po upadku PRL-u. Cztery kobiety w domach z betonu, próbują zawalczyć o swoje szczęście w czasach,  gdy przewalał się porządek społeczno-polityczny. Każda wykorzystuje wiatr odnowy, by  spróbować odmienić swoje życie.  Agata (Julia Kijowska)  to uwięziona w małżeństwie młoda matka, Renata (Dorota Kolak) – nauczycielka zakochana w swojej młodszej sąsiadce. I Marzena (Marta Nieradkiewicz) powiatowa miss piękności, której mąż jest na saksach w Niemczech, tych Zachodnich. Jest jeszcze Iza (Magdalena Cielecka) dyrektorka szkoły, która ma romans z ojcem swojej uczennicy. Ciekawe spojrzenie na polską transformację.  Już w kinach.

zdjęcie: materiały prasowe

 

5. "Sługi boże" reż. Mariusz Gawryś

zdjęcie: materiały prasowe

Świetne kino gatunkowe, mocne kino akcji. Dobrze skonstruowany kryminał z Bartłomiejem Topą w roli głównej. Z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się młoda kobieta. Niemka. Komisarz Warski rozpoczyna śledztwo. Ku jego niezadowoleniu do sprawy zostaje przydzielona policjantka niemiecka Ana  Wittesch (Julia Kijowska). Warski nie ma pojęcia,że niemiecka funkcjonariuszka przyjechała do miasta nad Odra prowadzić zupełnie inne dochodzenie. Kilka dni później do miasta przybywa wysłannik watykańskiego baku dr Kuntz (Krzysztof Stelmaszyk). Zanim zagadka zostanie rozwiązana, a para policjantów nauczy się współpracować z wieży kościoła rzuci się kolejna kobieta… Już w kinach