Makaroniki

Kolorowe, z pysznym nadzieniem. Trudno powiedzieć, czy kusi ich niesamowity wygląd czy pyszny smak. A może ogromna różnorodność, bo możesz dobrać je tak, by każdy makaronik w paczce skrywał coś innego? Wprawdzie spór o to, czy pochodzą z Francji czy z Włoch pozostaje nierozstrzygnięty, jednak najbardziej kultowa cukiernia Ladurée, istnieje w Paryżu od 1862 roku. Niekończące się kolejki są niezawodnym dowodem na to, że podczas pobytu nad Loarą powinna stać się obowiązkowym punktem na twojej mapie.

Shutterstock

Brawurowy film Oliviera Nakache i Erica Tolendo "Nietykalni"

Film "Nietykalni" nie tylko długo nie schodził z ekranów, ale równą popularnością cieszył się w wersji na DVD. Historia sparaliżowanego milionera i jego ekscentrycznego opiekuna z przedmieść Paryża bawiła i wzruszała do łez. Nie sposób o niej zapomnieć!

Oak Oak - sztuka w mieście

Muzeum Luwr urósł do rangi symbolu Paryża, ale nie mniej znani stają się artyści, dla których płótnem jest miejska przestrzeń. Dla Oak Oak swoistym tworzywem są tak pospolite elementy krajobrazu, jak latarnie, opustoszałe kamienice, chodniki, a nawet kosze na śmieci. W swoich pracach chętnie sięga po ikony popkultury i postaci z kultowych kreskówek. Simpsonowie, Snoopy, mistrz Yoda, Pacman, czy Mashmallows ożywają wywołując uśmiech przechodniów.

Asterix i Obelix

Książkę po raz pierwszy wydano w 1961 roku. Od tego czasu sprzedano 350 milionów egzemplarzy i przetłumaczono ją na 111 języków. Te dane nie są nam jednak potrzebne, bo historię dwóch zabawnych Gallów, którą wymyślił René Goscinny, a narysował Alberto Uderzo zna i kocha chyba każdy. Czy wiecie jednak, że pierwszy francuski satelita wystrzelony w 1965 roku otrzymał imię głównego bohatera bajki?

Francuskie domy mody

Yves Saint Laurent, Christian Dior, Chanel to marki-symbole: nie tylko Paryża, ale również wysokiego krawiectwa haute couture czy elegancji. Niewiele z nas może sobie pozwolić na posiadanie ich projektów w swoich garderobach, lecz kolejne kolekcje niezmiennie inspirują kobiety na całym świecie i od dziesięcioleci wyznaczają nowe trendy w modzie.