Trwały makijaż nie jest dziełem przypadku. Nie zapewnią go tylko i wyłącznie dobrej jakości kosmetyki. Wiele zależy od sposobu wykonania make-upu, a wstępem do niego jest właściwa pielęgnacja cery. Na zadbanej i nawilżonej skórze kosmetyki nie tylko lepiej wyglądają, ale też utrzymują się znacznie dłużej. Dlatego tak ważne jest byś 1-2 razy w tygodniu robiła peeling, a następnie dostosowaną do potrzeb cery maseczkę. Nie zapominaj o codziennym demakijażu i właściwym przygotowaniu twarzy przed wykonaniem make-upu.

Na początek przetrzyj skórę preparatem oczyszczającym, a następnie tonikiem. Ten ostatni ma za zadanie przywrócić naturalne PH cery. Na koniec zastosuj swój ulubiony krem na dzień. By stanowił dobrą bazę pod makijaż, powinien mieć lekką konsystencję, szybko się wchłaniać i nie pozostawiać tłustego filmu.

Nie wierz ślepo w napisy na opakowaniach. Raczej nie istnieje coś takiego jak mocno kryjący, nawilżający i rozświetlający podkład do twarzy, który będzie trwały przez 24 godziny. Te cechy nawzajem się wykluczają. Podkłady nawilżające przeznaczone są do cery suchej. Nie muszą więc być matujące, ani kryjące, ponieważ ten typ cery tego nie wymaga.

Fluid, który zapewnia silne krycie i długo się utrzymuje na skórze będzie odpowiadał potrzebom cery tłustej. Nie powinien natomiast rozświetlać, bo stosując go chcemy walczyć z naturalnym błyszczeniem się twarzy. W tym wypadku lepiej rozświetlić wybrane partie twarzy używając w tym celu pudru rozświetlającego.

W drogeriach i perfumeriach możecie znaleźć coraz więcej baz pod podkład oraz pod cienie do powiek. Te kosmetyki zdecydowanie przedłużą trwałość makijażu. Są jednak produkty dostępne w specjalistycznych sklepach dla wizażystów, dzięki którym make-up powinien pozostać nienaruszony nawet do 36 godzin.

Należą do nich wszelkiego rodzaju fixery (z ang. utrwalacze). Mogą przybierać formę spray'u, atomizera lub pudru. Ich zadanie polega na wytworzeniu na twarzy niewidocznej powłoki, która działa podobnie do folii. Kosmetyki nie ścierają się, a woda spływa po twarzy nie rozmazując ich. Tego typu produktów należy jednak używać dość rzadko. Są przeznaczone na wyjątkowe okazje.