Świeży zapach naturalnie

Zanim włączymy zmywarkę do naczyń, warto zawiesić w środku odświeżacz. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych zapachów. Można też ułożyć na półkach grubsze plasterki cytryny pozbawione pestek – po zmywaniu zauważymy gładsze powierzchnie, bo cytryna pomaga usunąć kłopotliwy osad.

Pozbądź się resztek jedzenia

Jeśli nie korzystamy ze zmywarki codziennie, trzeba zwrócić uwagę czy na naczyniach nie zostały resztki mięsa lub ryb - niestety nawet po jednym dniu zapach będzie kłopotliwy w pozbyciu się z samej zmywarki, nawet już po umyciu naczyń.

Wietrzenie zmywarki

Za każdym razem po skończonym myciu, otwórz zmywarkę i pozostaw na 10-15 min. Pozwoli to szybciej schłodzić naczynia oraz skutecznie zniweluje rozwój bakterii i pleśni.

Aby mieć pewność, że w zmywarce nie pojawi się pleśń lub grzyb, nie wolno zamykać jej drzwiczek. Jeśli nie mogą być otwarte przez cały czas, niech będą przynajmniej uchylone.

Mycie zmywarki

Najlepszym sposobem na utrzymanie zmywarki w czystości jest jej regularne mycie (co najmniej raz w miesiącu)

Zaczynamy od otwarcia zmywarki i wyciągnięcia wszystkich koszy na naczynia oraz sztućce. W razie potrzeby można je zamoczyć w zlewie, w ciepłej wodzie ze środkiem do czyszczenia zmywarek a następnie wyszorować.

Teraz należy dokładnie wymyć drzwi zmywarki… szczoteczką do zębów! Dzięki niej skutecznie pozbędziemy się nagromadzonego brudu ze wszystkich zakamarków zmywarki.

Nie zapominajmy o obudowie zmywarki. Należy ją przetrzeć i wyczyścić wszystkie przyciski oraz panel kontrolny.

Teraz zaglądamy do środka i sprawdzamy w jakim stanie są odpływ i jej metalowa kratka. Aby wyczyścić filtry i dysze, wyjmij je delikatnie i umyj w czystej, ciepłej wodzie lub wodzie z dodatkiem detergentu. Dokładnie opłucz i włóż z powrotem na swoje miejsce. Zwróćcie uwagę na to, czy dziurki w spryskiwaczach nie są zatkane.

Na koniec warto wsypać sodę do pojemniczka na tabletki, a na dno zmywarki wlać szklankę octu. Następnie nastawić na mycie w najwyższej możliwej temperaturze.

Jeśli będziemy dbać o zmywarkę w ten sposób, posłuży nam wiele lat!