Sztuka wyboru

Zdarzają Ci się modowe kompromisy? Sukienka nie układa się na plecach, ale przymykasz na to oko. Rozmiar spodni jest za mały? Zakładasz, że wkrótce schudniesz. Znajdujesz piękną bluzkę, ale niestety nie w Twoim stylu... Na pewno coś do niej dokupisz. Od dzisiaj musisz z tym skończyć! Kupuj jedynie te ubrania i dodatki, co do których nie masz żadnych zastrzeżeń. To, co w sklepowej przymierzalni wydaje się być małym mankamentem, po pierwszym założeniu urośnie do rangi problemu.

Zainwestuj w bazę

Są takie ubrania, które mogą być podstawą wielu stylizacji i nigdy nie wychodzą z mody. Nie nawiązują do aktualnych trendów, ale zachwycają prostotą formy. Stonowana kolorystyka sprawia, że łatwo je ze sobą łączyć, a w zestawieniu z akcesoriami w żywych odcieniach zyskują zupełnie inny charakter. Ubrania typu basic powinny być świetnej jakości, co nie oznacza, że muszą być drogie. Poluj na nie podczas sezonowych wyprzedaży i wyszukuj z outletach.

Jak skomponować garderobę
Shutterstock

Czas na porządki

W twojej szafie jest mnóstwo ubrań, a Ty wciąż nie masz w czym chodzić? Wyjmij wszystkie i podziel na trzy grupy: tak, nie, być może. Następnie przejrzyj wszystko, co zaklasyfikowałaś jako  "być może". Bądź ze sobą szczera: jakie szanse na to, że ją włożysz ma piękna (chodź za mała) żółta sukienka, której nie nosiłaś od dwóch lat? Nie oszczędzaj niczego z nadzieją, że schudniesz, zmienisz kolor włosów lub styl ubierania. Grupa "nie" powinna po takiej selekcji znacznie wzrosnąć i natychmiast trafić w dobre ręce lub po prostu do kosza. Pozostałe ubrania pogrupuj w zestawy, które ułatwią Ci poranne poszukiwania stylizacji.

Uwaga na wyprzedaże

Bluzka za 10 złotych jest silną pokusą. Kupisz ją, najwyżej będziesz nosić po domu. W ten sposób liczba ubrań do noszenia po domu rośnie w zastraszającym tempie. Spójrz na nie wszystkie, jak na wyrzucone pieniądze, za które mogłabyś kupić coś naprawdę fajnego. I na koniec odpowiedź sobie na pytanie: czy na pewno potrzebujesz tej bluzki w promocyjnej cenie?

Bierz pod uwagę własne ograniczenia

Nie wszystkie najnowsze trendy są stworzone właśnie dla Ciebie. Nie zawsze też najmodniejsze kolory sezonu idealnie podkreślą Twoją urodę. Warto mieć świadomość, jaki typ kolorystyczny reprezentujesz i jaką masz figurę. Dzięki temu będziesz właściwie dobierać fasony ubrań i ich odcienie.