Dr Gary Chapman to autor bestsellera na temat rodzajów języków miłości. Zawodowo związany z doradztwem małżeńskim. Według doktora sama miłość do dziecka nie wystarczy - musimy nauczyć się, w jaki sposób nasza pociecha chce, by mu ją okazywać. Specjalista scharakteryzował 5 sposobów, w jakich każdy człowiek doświadcza i wyraża swoją miłość. Używamy fizycznego dotyku, wyrażamy uczucie przez obdarowywanie. Możemy aprobować wszystko, co zrobi dziecko, służyć mu lub spędzać wspólnie czas. Korzystanie z każdego ze sposobu jest wskazane, jednak jeden z nich zawsze będzie wiódł prym w relacjach z dzieckiem i będzie najlepszym wyborem.

Skąd mam wiedzieć, który sposób jest najlepszy dla mojego dziecka?

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zidentyfikowanie głównego sposobu okazywania miłości, który będzie najlepiej oddziaływał na nasze dziecko. Skup się na tym, w jaki sposób twoja pociecha okazuje miłość tobie - będzie to wskazówka, w jaki sposób również ono chciałoby być traktowane. Zwróć także uwagę na drugi element - prośby, jakie dziecko kieruje do ciebie. Zestaw to z 5 poniższymi sposobami.

“Przytul mnie! Goń mnie!”

Uścisk jest przyjemny dla wszystkich dzieci, jednak dla niektórych przytulas przekazuje więcej. Jest niemym wyznaniem miłości rodzica. 
Jeśli Twoje dziecko przybiega do Ciebie ile sił w nogach, gdy wracasz z pracy, często wykorzystuje Twoje włosy do zabawy, a głaskanie po policzku to dla niego najlepsza uciecha, to sygnał, że kontakt fizyczny jest dla niego bardzo ważny. 
Wyrażaj miłość zgodnie z tą metodą - przytulaj się, bierz pociechę na kolana w czasie wspólnego czytania bajek, baw się w zbijanie piątek. Jeśli twój maluch ma nieskończone pokłady energii, dr Chapman zachęca do zabaw w zapasy czy inne gry kontaktowe.
Pamiętaj jednak o pułapkach tej metody - wystrzegaj się zbyt intensywnych zabaw, tak by maluch odczuł dyskomfortu lub strachu. Nie porzucaj metody z biegiem lat - badania wykazały, że ojcowie częściej przestają przytulać swoje córki z czasem gdy dorastają, dlatego warto wyrobić wspólny rytuał, na przykład przytulania na dobranoc.

“Poproszę prezenty!”


Niektóre dzieci, gdy dostają prezenty, czerpią przyjemność nie tylko z posiadania nowej rzeczy. Często upominki niosą dla nich potężniejszy ładunek emocjonalny. 
Jeśli twoje dziecko odnajduje w prezentach sposób okazywania miłości, będzie prawdopodobnie pamiętać, jak zapakowana była jego ulubiona zabawka oraz że dostał ją od cioci 2 lata temu na urodziny. Jeśli twój maluch ma problemy z pozbywaniem się zepsutych zabawek, nawet jeśli od lat się nimi nie bawi - to dla ciebie wskazówka.
Wyrażając miłość w ten sposób nie musimy wydawać fortuny w sklepie zabawkowym. Ważna jest kreatywność i ładunek emocjonalny, jaki zawrzemy w prezencie. Dla dziecka, które odbiera miłość poprzez upominki, tak samo ważny będzie kamień zebrany wspólnie na spacerze, lub kartka papieru złożona w statek, który wykonany jest specjalnie dla niego. Pamiętaj jednocześnie, żeby zawsze przechowywać prezenty od swojego dziecka, zachowując wszystkie specjalnie zrobione laurki i rysunki.
Typową pułapką każdego kochającego rodzica jest rozpędzenie się z obdarowywaniem dziecka. Zabawki powinny być zawsze odpowiednie dla wieku i zainteresowań. Nie powinny być kupowane przez pryzmat zachcianek dziecka. Ważne jest, by nie zagalopować się w sumach wydawanych na prezenty. To bardzo ważna kwestia, gdy w grę wchodzi wychowywanie dziecka przez rozwiedzioną parę.

“Mów do mnie!”

Jeśli twoja pociecha często potrafi rozpuścić serce słodkimi słówkami to znak, że słowa są dla niego nośnikiem emocji bardziej, niż dla innych dzieci. Niektóre maluchy rozpromieniają się, gdy słyszą słowa pochwały. Same też chwalą rodziców - mówiąc tacie, że jest najlepszy na świecie. 
Możesz wyrażać miłość w ten sposób, zostawiając małe liściki, na przykład przy śniadaniu lub w zabawkach. Zrób  swojemu dziecku order z napisem “najlepszy synek pod słońcem” - to będzie dla niego o wiele cenniejsze, niż wór zabawek. W formie zabawy powiedz ulubionemu misiowi, albo ptakowi na spacerze, że twoje dziecko jest wspaniałe. Badania wykazują, że słowa usłyszane mają większe znaczenie, niż te powiedziane bezpośrednio. 
W tej metodzie szczególnie wystrzegaj się nieprzychylnych słów w kierunku dziecka. Należy hamować swoje emocje i nie mówić w afekcie, by nie spowodować małej tragedii emocjonalnej. Staraj się także nie używać konstrukcji, takich jak “jesteś cudowny, ale…”. Takie zdania sugerują maluchowi, że uczucia do niego są czymś uwarunkowane.

“Zrób to dla mnie!”

Niektóre z dzieci za akt dozgonnej miłości uznają “służenie” rodzica. Jest to najbardziej osobliwa forma okazywania miłości - gesty wykonane w stronę malucha mogą jednak być dla niego całym światem.
Jeśli dziecko prosi cię, byś koniecznie ubrał mu buty, niemal dręczy o naprawienie zepsutej zabawki, czy każe pokroić ziemniaki na talerzu - to znak, że szuka miłości. Możesz w rezultacie poczuć się niemalże jak służący, jednak dzięki temu pociecha będzie przepełniona uczuciem, którym go darzysz. 
Możliwości okazywania miłości w tej metodzie są praktycznie nieskończone - dla dziecka przecież zrobimy wszystko! Pomagajmy mu w ubieraniu, podawajmy ulubione zabawki, przynośmy potrzebne książeczki, czeszmy włosy. Starszym dzieciom pomóżmy w trudniejszych czynnościach.
Nie zapędzaj się jednak i nie bądź każde żądanie. Zawsze masz prawo odmówić i wytłumaczyć dziecku, że akurat tej czynności dla niego nie zrobisz. Nie pozwólmy się też wykorzystywać. Nasze dzieci także muszą mieć swoje obowiązki!

“Spójrz, co robię! Chodź tu!”

Spędzanie czasu z dzieckiem czasem znaczy dla niego więcej, niż wszystkie prezenty tego świata. Niektóre kochają wspólną zabawę, spacer, czytanie książki. Często potrafią też nawoływać, by rodzic koniecznie przyszedł do jego pokoju. 
W tej metodzie najłatwiej wyrazić miłość przez poświęcaniu dziecku uwagi, nie dzieląc jej na inne sprawy. Możecie wyznaczać sobie “specjalny czas”, który będziecie spędzać tylko razem. 
Pamiętaj jednak, że wspólny czas powinien być jakościowy, warto odłożyć wtedy telefon daleko od siebie. Nie martw się też, że zabraknie ci wolnych chwil na inne sprawy. Niektórym dzieciom wystarczy spędzanie czasu w jednym pokoju i poczucie obecności rodzica.

Obserwuj swoją pociechę, śledź jej reakcje i zachowania - one podpowiedzą ci, jaki rodzaj miłości jest najlepszy dla twojego dziecka. Nie ma wątpliwości, że w miarę upływu lat metody te będą się krzyżować - w zależności od potrzeb dziecka.