1. Sprawdź czy masz czysty obiektyw.

Zanim zaczniesz robić zdjęcie, zwróć uwagę czy obiektyw nie jest brudny. Rob to najlepiej przed każdym zdjęciem. Na telefonie obiektyw brudzi się najszybciej, wiec warto go przecierać jak najczęściej. Kiedy obiektyw ma choćby małą plamkę, zdjęcia wyjdą niewyraźne i rozmazane. I nawet, gdy na zdjęciu będzie fantastyczne miejsce, niestety wyjdzie słabo, gdy obiektyw będzie brudny. Wystarczy przetrzeć obiektyw i zdjęcie nie pójdzie na marne.

2. Nie rób zdjęć pod słońce.

Zawsze ustaw się tak, żeby słońce było za tobą. Ostatecznie z boku. Osoba, budynek albo przedmiot, któremu robisz zdjęcie będzie dobrze oświetlony, a zdjęcie wyjdzie jasne i wyraźne. Jeśli zrobisz zdjęcie osoby, gdy słońce będzie za nią, cała osoba będzie ciemna.
Staraj się też nie używać lampy błyskowej, zaburza kolory i oświetlenie.

3. Zwróć uwagę na horyzont.

Kiedy robisz, np. zdjęcie morza postaraj się aby linia horyzontu była pozioma. Kiedy jest krzywo wydaje się jakby woda miała zaraz wylać się ze zdjęcia.

4. Odpowiednie tło.

Robiąc zdjęcie osobie zwróć uwagę co znajduje się za nią. Warto wybrać jakieś ładne miejsce charakterystyczne dla danej miejscowości. Zdjęcie z koszem na śmieci czy logiem sklepu w tle nie będzie wyglądać atrakcyjnie. Zwróć też uwagę aby na zdjęciu nie znalazły się obce osoby. Warto czasem chwilę poczekać i mieć lepsze zdjęcie :)

5. Odpowiednie proporcje na zdjęciu.

Planując zdjęcie zwróć uwagę, czy masz dobrze zaplanowaną przestrzeń. Czy nie ma za dużo nieba, czy nogi fotografowanej osoby nie są ucięte, albo czy osoba nie jest zbyt blisko obiektywu. Osoba na zdjęciu nie powinna też stać centralnie na środku i warto, by nie zasłaniała najważniejszych rzeczy w tle. Warto podejść bliżej, albo się oddalić, a może kucnąć albo wejść wyżej, by wyszło zdjęcie idealne i było na nim widać wszystko, co chcemy.

Wspaniałych wakacji i przepięknych zdjęć!