1. Wyznacz punkt przyciągający uwagę

Miejsce, w które zwykle kieruje się wzrok osób znajdujących się w pomieszczeniu, to jego punkt ogniskowy. W salonie mogą być nim kominek, telewizor albo widok z okna. Większe meble powinny być zwrócone w stronę tego punktu lub względem niego ustawione. Po pierwsze – to praktyczne, po drugie – daje poczucie harmonii. My mamy swój patent na punkt ogniskowy, który dodatkowo nadaje wnętrzu charakter. Jest nim jedna ze ścian. Można położyć na niej np. wzorzysta tapetę albo „ubrać ją” w jakiś nieoczekiwany sposób. W salonie na zdjęciu są to... deski podłogowe. Na ścianie wyglądają doskonale.

2. Zacznij od największych gabarytów

Ustaw najpierw największe meble, jak sofa, łóżko - i względem nich ustawiaj mniejsze (np. stolik kawowy, kwietnik, fotel, pufy). Na samym końcu powinny się znaleźć dodatki.

3. Zostaw miejsce na przejście

Meblując nie zapomnij o ciągach komunikacyjnych (tzw. przestrzeniach ruchu) – to niewidoczne korytarze, które łączą wejścia do poszczególnych pomieszczeń. Trzeba zostawić je puste. Im częściej poruszają się po nich domownicy, tym są one ważniejsze i powinny być szersze. Optymalna szerokość ciągu komunikacyjnego to 80 cm, minimalna pół metra. Obok przestrzeni ruchu, równolegle do nich, urządź „wyspy” – miejsca, gdzie można usiąść lub odłożyć torebkę, filiżankę itp. (mogą to być np. stół, sofa, fotel). Postaraj się, żeby wysp nie trzeba było omijać ani przesuwać.

4. Nie "wciskaj" mebli w ścianę

Nie ustawiaj wszystkich tuż pod nimi. Odsuwając je nieco i odsłaniając podłogę, odwrócisz uwagę od narożników. Dzięki temu pokój wyda się dużo bardziej przestronny.

5. Zasada kontrastów

Meblując mieszkanie stosuj zasadę: w każdym pokoju coś małego i coś dużego, coś wysokiego i coś niskiego. Staraj się urozmaicić wielkość (a zwłaszcza wysokość) mebli w pomieszczeniu, aby oczy patrzącego miały punkty zaczepienia i wyżej, i niżej. Dzięki temu będzie się wydawało bardziej przestronne. Zdecydowanie unikaj ustawiania obok siebie dwóch wysokich szaf lub innych wysokich mebli.

6. Ściana bez mebli

Jeżeli to możliwe, w każdym pomieszczeniu wybierz jedną ścianę, którą całkowicie uwolnisz od mebli. Dzięki temu w całym mieszkaniu będzie więcej oddechu i wyda się ono bardziej przestronne, nawet jeżeli mebli wcale nie ubędzie.

7. Obrazy w zasięgu wzroku

Dekoracje na ścianach wieszaj na wysokości oczu dorosłego człowieka, ich środek powinien znajdować się mniej więcej 150–160 cm od podłogi. Obrazy i dekoracje zawieszone wyżej wprowadzają poczucie bałaganu, a pokój traci swój balans. Ważny wyjątek: w jadalni, pokoju wypoczynkowym i innych miejscach, w których większość czasu spędza się na siedząco, obrazy należy wieszać niżej, tak by dobrze je było widać z pozycji siedzącej.

--

Autorami porad są bliźniacy Jonathan i Drew Scott, eksperci od szybkich metamorfoz i gospodarze programu "Cudotwórcy", emitowanego na antenie Domo+. W każdym odcinku ratują jakieś mieszkanie lub dom, przeprowadzają spektakularne metamorfozy i nadają wnętrzom charakter.

--

Zobacz też: Jak pięknie urządzić wnętrze? - 10 trików stylistów >>>